REKLAMA
Najlepsze Domy
Wykładziny sprawdzą się w pokoju alergika

Wykładziny sprawdzą się w pokoju alergika

Wbrew pozorom, także wykładziny mogą być układane w pomieszczeniach, w których przebywają osoby cierpiące na alergię. Fot. NOVA Technologie Obiektowe
Wbrew pozorom, także wykładziny mogą być układane w pomieszczeniach, w których przebywają osoby cierpiące na alergię. Fot. NOVA Technologie Obiektowe
Wbrew pozorom, także wykładziny mogą być układane w pomieszczeniach, w których przebywają osoby cierpiące na alergię. Pisząc o wykładzinach, mamy tu na myśli zarówno wykładziny winylowe (LVT), jak i dywanowe. Zacznijmy od wykładzin LVT, które doskonale nadają się dla alergików, a przy tym mają wiele innych zalet.

Ostateczna decyzja co do wyboru rodzaju podłogi zależy oczywiście od indywidualnych preferencji i oczekiwań, jednak również alergicy mogą bez problemu znaleźć estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się podłogi drewniane lub panele laminowane, bezpieczne będą także wykładziny winylowe. Dywany, chociaż nierzadko piękne i bardzo przyjemne w dotyku, mogą być stosowane pod warunkami, które wymieniliśmy powyżej.

Wykładzinowa alternatywa

Wykładzinę LTV można nazwać tak naprawdę następcą popularnych przed laty płytek PCW. Takie podłogi są bardzo estetyczne i przypominają powierzchnie drewniane lub kamienne, do tego mogą być całkowicie wodoodporne, czyli doskonale nadają się do łazienki lub kuchni – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe. – Taka wykładzina jest ciepła w dotyku, odporna na uszkodzenia i nie kosztuje więcej niż dobrej klasy panele laminowane – podkreśla dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe.

Wykładziny winylowe łatwo utrzymać w czystości, nie chłoną kurzu, można je bez obawy przecierać na mokro. Co najważniejsze dla alergików, na tego rodzaju powierzchniach nie rozwijają się grzyby i mikroby.

W powszechnym przekonaniu wykładziny dywanowe i dywany nie nadają się dla alergików, ponieważ są siedliskiem roztoczy i gromadzi się w nich kurz. Jeśli jednak koniecznie chcemy ułożyć w pokoju dywan lub dywanową wykładzinę, należy poświęcić trochę czasu na wyszukanie odpowiedniego produktu, który nie uczula.

Przede wszystkim należy unikać wykładzin z włóknem naturalnym, jak np. wełna, które mogą być siedliskiem alergenów. Lepszym rozwiązaniem będą włókna sztuczne. Nie sprawdzają się jednak wykładziny poliestrowe na piance, ponieważ często zawierają szkodliwy formaldehyd.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór wykładziny, która została pokryta przez producenta specjalnym preparatem niszczącym mikroorganizmy. Warto zauważyć, że i w takiej sytuacji  konieczne jest częste odkurzanie (odkurzaczem z filtrem HEPA lub odkurzaczem centralnym, wyciągającym zanieczyszczenia poza pomieszczenie) oraz trzepanie wykładzin.

Łatwiej jednak usunąć kurz i roztocza, które pod wpływem preparatu nie wnikają głęboko w wykładzinę. Należy też pamiętać o okresowym odnawianiu powłoki za pomocą środków dostępnych w sklepach.

Wybieramy odpowiedni "materiał" na podłogę dla alergika.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!