×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wygodne łóżko to podstawa

Wygodne łóżko to podstawa

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 26 kwi 2016 16:00

Do tego, jak ważny jest zdrowy sen nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Aby zapewnić komfortowe warunki do spania niezbędne jest wygodne łóżko. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materac.

Przysłowie „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza wtedy, kiedy budzimy się niewyspani i obolali po nieprzespanej nocy na niewygodnym łóżku. Fakt ten sprawia, że decydując się na jego zakup zwracamy uwagę nie tylko na wygląd, ale również na ergonomię i funkcjonalność. 

Brytyjska organizacja Sleep Council zajmująca się podnoszeniem świadomości na temat znaczenia snu dla zdrowia i samopoczucia oraz poradami dotyczącymi wyboru łóżek podpowiada, że standardowo dla osoby dorosłej wystarczy 90 cm szerokości materaca. W przypadku kiedy śpią na nim dwie osoby, idealnie jest, kiedy swobodnie mieszczą się one leżąc obok siebie z rękoma podłożonymi pod głowę i z łokciami na zewnątrz. Im szersze łóżko, tym śpimy na nim wygodniej, bo sen zakłócany przez partnera jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów wśród żyjących ze sobą par.

Łóżko powinno być przynajmniej o 10-15 cm dłuższe niż najwyższa osoba na nim śpiąca. Nie bez znaczenia jest także jego wysokość. Najwygodniejsze dla osób dorosłych są takie, które mają około 60 cm wysokości, licząc podstawę wraz z materacem.

Starajmy się zawsze dobrać łóżko największe, jakie mogłoby się swobodnie zmieścić w naszej sypialni, szczególnie jeżeli dzielimy je z drugą osobą – radzi Karolina Ballard, właścicielka Cotton&Co. – Pozwoli to na zwiększenie komfortu naszego snu.

W przypadku łóżka nie tylko wielkość ma znaczenie, ale też jego konstrukcja i użyte w nim materiały. Podstawa musi być stabilna i trwała, a jednocześnie być zaopatrzona w odpowiedni stelaż. Niewłaściwie dobrany wpływa na komfort naszego snu, ale też powoduje deformowanie się materaca.

Zacznij od materaca

Materac powinien przede wszystkim zapewniać odpowiednie wsparcie dla poszczególnych części naszego ciała – różne w zależności od różnego nacisku oraz właściwą cyrkulację powietrza.

Z punktu widzenia biomechaniki dobry materac to taki, który warunkuje ułożenie kręgosłupa w jego anatomicznej pozycji – podkreśla dr Emil Przepiórski, specjalista chirurgii ortopedycznej i traumatologii narządu ruchu – Utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa jest jednym z warunków pozwalających zregenerować się podczas snu.

Zapewnić je może konstrukcja wykonana ze sprężyn kieszeniowych. Każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni z tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, że sprężyny w materacu uginają się wyłącznie tam, gdzie leżymy, a ich nacisk dopasowuje się do poszczególnych części ciała. Umożliwia też niezależne dopasowywanie się materaca na powierzchni całego łóżka w przypadku dwóch śpiących na nim osób.

Materac odpowiednio dobrany do naszego ciała będzie powodował, że w nocy nasz organizm łatwiej będzie się regenerował, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym – podkreśla Karolina Ballard, właścicielka marki Cotton&Co. – Długotrwała deprywacja snu lub którejś z jego fazy ma negatywne skutki dla naszej pamięci i przetwarzania informacji. Jeżeli chodzi o aspekt fizyczny, to nieodpowiednio dobrany materac nie pozwoli na ergonomiczne ułożenie się ciała i kręgosłupa podczas snu. To powoduje, że ciało jest w ciągłym napięciu i nie ma możliwości regeneracji.

Na komfort naszego snu wpływa także dobór materiałów, z których został wykonany materac. Im więcej zawiera naturalnych składników, tym bardziej pozwala naszemu organizmowi zregenerować się podczas nocnego wypoczynku. Bawełna, wełna, jedwab czy kaszmir, zastosowane jako wypełnienie materaca, sprawiają, że nasza skóra właściwie oddycha oraz zapewniają prawidłową absorbcję wilgoci.

Materace lateksowe i termoelastyczne mają tendencję do zwiększania ciepłoty ciała – zauważa Karolina Ballard – Jeżeli ktoś nie lubi, gdy podczas snu jest mu zbyt ciepło, najlepszym rozwiązaniem są materace z naturalnymi wypełnieniami, pozwalające na naturalną regulację ciepłoty ciała.

Dobrym przykładem może być zastosowanie naturalnych materiałów do wypełnień materacy w łóżkach brytyjskiej marki Cotton&Co. Składają się one z kilku warstw, które tworzą naturalna wełna, która ma doskonałe zdolności higroskopijne, mieszanki bawełny, jedwabiu oraz kaszmiru, a także stabilizującą całość odpowiednio sprasowaną bawełnę. Każda sprężyna dodatkowo jest zamknięta w kieszeń pokrytą mocną tkaniną, zapewniającą ich ochronę przed przedarciem i fachowo umieszczana we wnętrzu materaca tak, aby jednocześnie był on miękki i stabilny.

Inne czynniki

Dokonując wyboru łóżka i materaca musimy brać pod uwagę kilka czynników. Poza praktycznymi, takimi jak nasz budżet, wielkość oraz ustawność sypialni, istnieją czynniki osobiste, na które warto zwrócić uwagę, takie jak nasza waga, dotychczasowe przyzwyczajenia, ewentualne dolegliwości zdrowotne czy nawet naturalna ciepłota ciała. Im więcej ważymy, tym możemy pozwolić sobie na twardszy materac. Będzie to także zależało od naszych przyzwyczajeń i upodobań.

Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni spać na bardzo twardym łóżku, to nie zmieniajmy materaca na bardzo miękki – zwraca uwagę Karolina Ballard z Cotton&Co – Pamiętajmy, że materac ma zadanie wspierania naszego ciała.

Leżąc na boku czy na wznak powinniśmy czuć, że nasze ciało idealnie układa się na materacu i nie zapada się (materac zbyt miękki). Pomiędzy krzywiznami kręgosłupa nie mogą powstawać też luki, bo świadczyłoby to o tym, że materac jest zbyt twardy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także