REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybierz sprawdzony materiał do budowy domu energooszczędnego

Wybierz sprawdzony materiał do budowy domu energooszczędnego

Mirosław Rzeszutko, menedżer produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana podpowiada jakimi właściwościami powinien charakteryzować się materiał do wznoszenia ścian, stosowany przy budowie domów energooszczędnych.

Materiały do wznoszenia ścian w domu energooszczędnym powinny być z pewnością bezpieczne, wysokiej jakości (posiadające odpowiednie certyfikaty potwierdzające parametry techniczne) i produkowane wyłącznie z naturalnych surowców w nowoczesnych zakładach, z poszanowaniem środowiska. Powinny mieć także parametry cieplne, pozwalające na osiągnięcie wymaganego przepisami współczynnika U przegrody, czyli ściany.

Należy jednak pamiętać, że za właściwą charakterystyką energetyczną domu stoi przemyślana struktura całego budynku. Chodzi tu zarówno o bryłę, zastosowane produkty i systemy, ale i wysokiej jakości wykonanie. Budowla nie będzie energooszczędna, jeżeli nie weźmiemy pod uwagę kwestii izolacyjności termicznej drzwi, okien i odzysku ciepła z wentylacji oraz właściwego zaizolowania newralgicznych miejsc jak np. dach.

Sprawdzony materiał

Jeśli chodzi o same ściany warto wybrać materiał suchy i ciepły z natury, np. ceramikę poryzowaną murowaną na suchą zaprawę Porotherm Dryfix – rozwiązanie niemal zupełnie pozbawione wody technologicznej, nie zużywające energii z ogrzewania na osuszenie świeżo wybudowanych ścian.

Cienkospoinowa zaprawa Dryfix dodatkowo eliminuje występowanie mostków termicznych czyli miejsc przez które ucieka więcej ciepła i wpływa na poprawę współczynnika U ściany, który od tego roku powinien być na poziomie U= 0,23 W/m2K.

Nie można jednak mówić o rozwiązaniach energooszczędnych, myśląc tylko o jednym parametrze przegród.  Ważne jest holistyczne spojrzenie na dom, czyli myślenie o nim jako całości. Jako, że dom ma służyć mieszkańcom i odpowiadać na ich potrzeby, nie możemy ograniczać się zaledwie do jednej, wybranej cechy czy potrzeby.

Warto postawić na materiały wytrzymałe i bezpieczne, zapewniające dobrą izolację akustyczną, a przede wszystkim paroprzepuszczalne. Sucha i „oddychająca” ściana pozwala na wyeliminowanie ryzyka namnażania się szkodliwych grzybów i pleśni, chroniąc nas przed alergenami i chorobami układu oddechowego.

Nie tylko termoizoluje

Materiał budowlany idealny do domów energooszczędnych, musi łączyć w sobie wszystkie te cechy, tak jak dostępny w ofercie Wienerberger Porotherm 44 T Dryfix ze zintegrowaną wewnątrz, paroprzepuszczalną wełną mineralną (U=0,17 W/m2K; izolacyjność akustyczna Rw=48 dB; odporność ogniowa REI 90) który zapewnia nie tylko bardzo wysokie parametry termoizolacyjne ścian, ale również komfort akustyczny i idealny mikroklimat wewnątrz oraz wielopokoleniową trwałość.

  • Kędzierski,

    Ciepłym materiałem na pewno jest bal drewniany. Przyjemny w dotyku, ciepły, bardzo naturalny. Murowana ściana nie jest aż tak przyjemna w odbiorze. Mieszkam w takim domu od Natur Eko Dom i z każdym dniem, z każdym sezonem coraz bardziej doceniam dom z mazurskiej sosny. Jakość życia zmieniła się o 180 stopni. Jest po prostu lepiej, przyjemniej. Wystarczy pomieszkać przez pewien czas by nie mieć co do tego wątpliwości.