×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybierz materiał budowlany z "ciepłym" parametrem

Wybierz materiał budowlany z "ciepłym" parametrem

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 02 gru 2016 11:30
Zaktualizowano: 02 gru 2016 11:31

Każdy inwestor wcześniej, czy później będzie odpowiedzieć sobie na pytanie: z jakich materiałów wznieść dom? Oferta produktów dostępnych na rynku jest bogata, choć każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Sprawia to, że przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie zapoznać się z ich właściwościami.

Przed wyborem „dobrego materiału wznoszeniowego” do budowy domu warto mieć na uwadze to, że na wybudowanie „ciepłej” ściany ma zarówno wpływ użytych materiałów, jak i zastosowanych technologii budowlanych. Do budowy ścian elewacyjnych stosuje się zazwyczaj takie materiały, jak: beton komórkowy, keramzytobeton, silikaty, pustaki ceramiczne.

Każdy z tych materiałów wyróżnia się innymi parametrami, czy też właściwościami. Materiały te sprawdzają się przy budowie zarówno ścian jedno-, dwu, jak i trójwarstwowych. Warto więc mieć na uwadze, że przy użyciu materiału o odpowiednich parametrach można już wybudować ścianę „energooszczędną” tylko przy zastosowaniu technologii jednowarstwowej.

Wybierając materiał do wznoszenia ścian należy przede wszystkim mieć na względzie jego współczynnik przewodzenia ciepła, który ma poniekąd wpływ na współczynnik przenikania ciepła całej przegrody.

Ściana z „dobrym” parametrem

Współczynnik przenikania ciepła (U) to jeden z najważniejszych parametrów przywoływanych w celu opisania strat ciepła, uciekającego przez przegrody budowlane. Charakteryzuje on ilość ciepła „wędrującego” przez przegrodę na skutek różnicy temperatury między jej zewnętrzną a wewnętrzną stroną. Im współczynnik U jest niższy, tym niższe są również straty ciepła, czyli nasza ściana zewnętrzna charakteryzuje się lepszą izolacyjnością termiczną.

W przypadku budowy domu ważna jest również akumulacyjność cieplna, czyli zdolność materiałów oraz wykonanych z nich przegród budowlanych do gromadzenia ciepła. Zależy ona przede wszystkim od masy przegrody i pojemności cieplnej użytych materiałów. Im są one wyższe, tym rosną zdolności akumulacyjne ściany.

Także sama konstrukcja ściany ma wpływ na gromadzenie przez nią energii cieplnej. Pod tym względem najlepiej prezentują się ściany dwu- i trójwarstwowe, gorzej sprawdzają się te jednowarstwowe (pozbawione materiału izolacyjnego).

Najsłabiej z akumulacją ciepła radzą sobie ściany ocieplone od wewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że warstwa izolacji zapobiega ucieczce ciepła do otoczenia. Gdy jest ona umieszczona po zewnętrznej stronie ściany, chroni przed wypromieniowaniem ciepła z budynku. Umieszczenie jej od wewnątrz utrudnia magazynowanie energii „czerpanej” z pracującego systemu grzewczego.

Sposób na wzniesienie ciepłej ściany

Przy wykorzystaniu takich materiałów, jak bloczków z betonu komórkowego, bloczków silikatowych, czy ceramiki poryzowanej mamy do wyboru jedną z trzech technologii wznoszenia ścian: jedno-, dwu- i trójwarstwową.

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych technologii do wznoszenia domów wymienia się zazwyczaj technologię dwuwarstwową, jako tę, która jest najchętniej wybierana. Czyli jest to ściana wzniesiona z materiałów budowlanych, dodatkowo ocieplona materiałem termoizolacyjnym od zewnątrz.

Jednakże nowoczesne materiały pozwalają na wybudowanie „ciepłego” domu również w technologii jednowarstwowej, bez zastosowania dodatkowego ocieplenia jako drugiej, zewnętrznej warstwy. Bardzo dobre parametry, jeżeli chodzi o przenikanie ciepła, uzyskamy przy wykorzystaniu do wznoszenia ścian pustaków ceramicznych.

Do budowy przegród zewnętrznych, szczególnie w technologii jednowarstwowej, warto wybrać te, które wypełnione są w środku wełną mineralną, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowej warstwy w postaci materiału izolacyjnego.

Takie pustaki ceramiczne, wypełnione wełną mineralną, umożliwiają osiągnięcie niezwykle korzystnych wartości współczynnika przenikania ciepła dla całej wzniesionej przegrody, wnoszący tylko 0,07 W/mK.

Należy pamiętać, że technologia budowy ścian jednowarstwowych wymaga zastosowania materiały termoizolacyjnego o znacznej grubości. Te same parametry, w przypadku ściany dwuwarstwowej, uzyskuje się już natomiast przy bloczku o zdecydowanie mniejszej grubości.

Jednak w tym przypadku dochodzi jeszcze odpowiednia grubość materiału izolującego termicznie. Oczywiście najlepsze parametry, jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła będzie miała ściana trójwarstwowa, dodatkowo wyposażona w warstwę osłonową wykonaną np. z cegły ceramicznej lub klinkierowej. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także