Najlepsze Domy
Wybierz farbę bezpieczną dla zdrowia

Wybierz farbę bezpieczną dla zdrowia

Obecnie już od 10 do 30% populacji doświadcza uczuleń, co stanowi duże wyzwanie dla producentów farb do wnętrz. Fot. Caparol
Obecnie już od 10 do 30% populacji doświadcza uczuleń, co stanowi duże wyzwanie dla producentów farb do wnętrz. Fot. Caparol
Podpowiadamy, jak uniknąć szkodliwych skutków malowania?

Czas prac remontowych w mieszkaniu może być wyjątkowo uciążliwy dla alergików i dzieci. Są oni bowiem szczególnie narażeni na kontakt z alergenami znajdującymi się między innymi w farbach. Obecnie już od 10 do 30% populacji doświadcza uczuleń, co stanowi duże wyzwanie dla producentów farb do wnętrz. 

Alergeny są zawarte głównie w konserwantach dodawanych do farb. Innymi niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami są szkodliwe rozpuszczalniki (lotne związki organiczne – LZO), które mogą wydzielać się podczas malowania ścian, oraz plastyfikatory. Na negatywne skutki ich działania narażone są nie tylko osoby z alergią, ale także dzieci.

Jak wybrać bezpieczną farbę?

Podczas wybierania farby odpowiedniej do mieszkania alergika czy pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podczas czytania etykiety produktu należy zapoznać się z jego składem. Na opakowaniu farby, która nie będzie wywoływać uczuleń, należy szukać następujących informacji:

- Brak szkodliwych rozpuszczalników (LZO) – często „produktami antyalergicznymi są nazywane farby, w których jedynie obniżono zawartość LZO. Warto wybierać farby oznaczone znakiem E.L.F gwarantującym całkowity brak tych substancji.

- Brak konserwantów – farby zawierają konserwanty w celu ochrony produktu przed skażeniem mikrobiologicznym. Nowoczesne technologie pozwalają jednak wyeliminować je ze składu tych produktów, co czyni je bezpiecznymi dla alergików. Brak substancji konserwujących nie wpływa na okres przydatności farby do użycia.

- Brak plastyfikatorów – czyli substancji, które mogą odparowywać ze ścian nawet po wyschnięciu farby.

(źródło: Caparol)

Czytaj także: Wnętrze pomalowane naturą.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!