×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wybieramy zlewozmywak

Wybieramy zlewozmywak

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 19 cze 2017 14:00

Wszystko wydaje się banalne do momentu, w którym stajemy przed decyzją o zakupie zlewozmywaka. Pojawiają się wtedy pytania: ile ma mieć komór, z jakiego materiału, jakie elementy jego wyposażenia będą najlepsze w naszej kuchni.

Jeśli kuchnia jest niewielkich rozmiarów, liczy się ergonomia i umiejętne rozplanowanie elementów wyposażenia, aby zyskać jak najwięcej przestrzeni roboczej. Zakładając, że będziemy sporadycznie gotować i mamy zmywarkę, możemy pomyśleć o jednokomorowym zlewozmywaku jak najmniejszych rozmiarów. Może być okrągły lub prostokątny, choć ten drugi rodzaj jest nieco bardziej pojemny. Warto pomyśleć też o ociekaczu, który przydaje się, nawet jeśli niewiele gotujemy lub mamy małą zmywarkę.

Na rynku jest sporo kompaktowych zlewozmywaków jednokomorowych z tą funkcją, np. BLANCO ELON 45 S, LEXA 40 S czy ZIA 40 S. Te dwa ostatnie można montować do wąskich – 40-centymetrowych szafek. Bywają też modele z dostawianymi ociekaczami np. z serii BLANCO CLARON. Okrągłe komory są dobrym wyborem, gdy nasze kuchenne działania są sporadyczne lub ograniczone. Te o minimalistycznych kształtach, jak np. BLANCO ARTAGO, ZEROX czy podwieszany RONIS-U będą dyskretną ozdobą nowoczesnej kuchni singla.

Rozwiązania narożne

Co zrobić, jeśli niewielkich rozmiarów kuchnia ma służyć wieloosobowej rodzinie lub lubimy dużo gotować? W tym wypadku idealnie sprawdzi się BLANCO ETAGON – jedna komora, która dzięki wewnętrznej krawędzi funkcyjnej stanie się kompletnym zlewozmywakiem, dodatkowo zajmującym niewiele miejsca. Takie rozwiązanie i zastosowanie specjalnego zestawu szyn daje nam możliwość wykorzystania całej przestrzeni na trzech poziomach. W przypadku narożnej zabudowy mebli kuchennych można wykorzystać kąt pomiędzy szafkami, umieszczając w nim pełnowymiarowy zlewozmywak w kształcie litery L (METRA 9 E), trapezowy (np. BLANCODELTA) czy narożny, idealnie zagospodarowujący całą przestrzeń (MODUS-M 90).

Dla miłośników gotowania

Gdy nie ogranicza nas przestrzeń i lubimy gotować, możemy pomyśleć o dużym i funkcjonalnym zlewozmywaku półtorakomorowym z ociekaczem, np. BLANCO AXIS II 6 S-IF lub CLASSIC Neo 6 S. Zwolenników zdrowego odżywiania i posiadaczy piekarników parowych może zainteresować ZENAR XL 6 S mający dużą komorę ze zintegrowanym podparciem na pojemniki w rozmiarze XL.

Czytaj także: Kosz na śmieci, który zdobi kuchnię

Streamer System Plus pozwala połączyć poszczególne etapy przygotowywania potraw w płynny proces. Z myślą o tych, którzy lubią gotować i chętnie inspirują się nowinkami kulinarnymi, producenci oferują akcesoria i dodatki, takie jak wielofunkcyjne tacki, odsączarki, kosze na naczynia, ociekacze czy idealnie dopasowane do komór deski do krojenia. Możemy też już w cenie zlewu kupić cały zestaw z wygodną odsączarką (np. METRA 6 S).

Jaki materiał najlepszy?

Wybór kształtu zlewozmywaka i materiału, z którego jest on wykonany, w dużej mierze zależy od stylistyki całej kuchni, naszych upodobań i przyzwyczajeń. Te dobrej jakości wykonane są z trwałych, odpornych na przebarwienia i zarysowania oraz łatwych w utrzymaniu w czystości materiałów. Możemy wybierać spośród: wykonanych ze stali szlachetnej, kompozytowych (np. SILGRANIT o właściwościach kamienia naturalnego) czy ceramicznych.

Jaki montaż?

Wygląd zlewozmywaka i sposób jego montażu w blacie wpływają na wygląd kuchni. Nowoczesnym rozwiązaniem są komory podwieszane. Krawędzie są wtedy ukryte i niewidoczne z zewnątrz. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku powierzchni roboczych z kamienia naturalnego, kompozytu, ceramiki czy szkła. Zlewozmywaki montowane pod blatem wyglądają również bardzo estetycznie – tworzą z nim niemal jednolitą płaszczyznę i sprawdzą się w przypadku powierzchni roboczej szafek kuchennych z tworzywa warstwowego. Nablatowe – wciąż najbardziej popularne nakłada się na otwór wykonany z każdego rodzaju materiału i mogą mieć standardowe krawędzie – nieco wystające ponad powierzchnię blatu lub płaskie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także