REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybieramy styropian do docieplenia domu. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy styropian do docieplenia domu. Na co zwrócić uwagę?

Na polskim rynku jest kilkudziesięciu producentów wytwarzających płyty styropianowe różnego rodzaju i niestety odmiennej jakości. Dlatego tak ważny jest ich właściwy wybór. A jak wybierać odpowiedni styropian? Fot. Termo Organika
Na polskim rynku jest kilkudziesięciu producentów wytwarzających płyty styropianowe różnego rodzaju i niestety odmiennej jakości. Dlatego tak ważny jest ich właściwy wybór. A jak wybierać odpowiedni styropian? Fot. Termo Organika
Wykonanie termomodernizacji budynku gwarantuje przytulny dom zimą oraz błogo chłodny podczas najbardziej dotkliwych upałów, z minimalnymi rachunkami za ogrzewanie czy klimatyzację. Czym ocieplić dom? Oczywiście styropianem: jest ciepły, lekki, wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i przede wszystkim ekonomiczny. Pamiętajmy, że ocieplenie ścian budynku może przynieść inwestorowi nawet kilka tysięcy złotych oszczędności w jednym sezonie.

Na polskim rynku jest kilkudziesięciu producentów wytwarzających płyty styropianowe różnego rodzaju i niestety odmiennej jakości. Dlatego tak ważny jest ich właściwy wybór. A jak wybierać odpowiedni styropian?

Zawsze przy kupnie styropianu zwracajmy uwagę na tzw. współczynnik lambda, grubość oraz markę producenta, gwarantującą spełnienie zadeklarowanych na opakowaniu parametrów.

Najważniejszy parametr w izolacji

Najistotniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Wartość współczynnika λ (lambda) dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Im niższy jest współczynnik lambda, tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest lepszym, cieplejszym izolatorem chroniącym temperaturę naszych pomieszczeń.

Warto wiedzieć, że styropian o niskiej lambdzie i względnie niedużej grubości może dużo lepiej izolować ściany budynku niż grubszy styropian o wysokiej, czyli gorszej lambdzie. Niewielka różnica wartości lambdy może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów.

Przykładowo styropian o grubości 25 cm i współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność, niż np. styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,031.

Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o niemal 40%. Należy to wziąć pod uwagę, gdy wylicza się grubość ocieplenia.

Nigdy nie oszczędzamy na jakości!

Wydatki na styropian wynoszą około 10-15% kosztów kompletnego ocieplenia, a jedynie około 2% całkowitych kosztów budowy. Dlatego bardzo nierozsądnym podejściem jest sugerowanie się wyłącznie ceną przy wyborze materiałów.

Różnica w cenie między produktem z najwyższej półki a produktem niskiej jakości wynosi zaledwie kilkaset złotych. W składzie budowlanym niezmiernie trudno sprawdzić na tzw. „oko”, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej, a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży. Co zatem zrobić, żeby nie dać się oszukać?

Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu materiałów od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych styropianów od zaufanych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Eksperci radzą, by wybierać produkty posiadające certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej placówki naukowe, kontrolne lub badawcze, np. renomowany Instytut Techniki Budowlanej. Istotnym źródłem informacji weryfikującej jakość produktów oferowanych przez producentów styropianów jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Na stronie GUNB (http://bip.gunb.gov.pl/index_probki.php) znajdziemy produkty, które przeszły pozytywnie kontrole oraz te, które miały zaniżone kluczowe parametry.

Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane najczęściej są wątpliwej jakości.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!