REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybieramy skuteczny odkurzacz

Wybieramy skuteczny odkurzacz

Skuteczność pracy odkurzacza można ocenić na kilku płaszczyznach – wszystko zależy od tego, na czym najbardziej zależy domownikom. Fot. Hoover
Skuteczność pracy odkurzacza można ocenić na kilku płaszczyznach – wszystko zależy od tego, na czym najbardziej zależy domownikom. Fot. Hoover
Skuteczność pracy odkurzacza można ocenić na kilku płaszczyznach – wszystko zależy od tego, na czym najbardziej zależy domownikom. Jedni skierują swoją uwagę w stronę urządzeń najlepszych dla alergików, inni sprzętów pracujących cicho czy urządzeń wielofunkcyjnych, którymi odkurzą również regały i materace. Jednak podstawowym kryterium wyboru sprzętu powinien być jego rodzaj oraz to, z jaką dokładnością zbiera i filtruje kurz.

Idealne urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się kurzu, powinno cechować się kilkoma właściwościami – skutecznie zbierać kurz i zanieczyszczenia, pracować stosunkowo cicho, mieć wysoką siłę ciągu oraz przystępną cenę. Jak wybrać odkurzacz spełniający te wymagania? Sprawdź w 4 krokach, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań nowego odkurzacza.

Rodzaj odkurzaczy

Na rynku są dostępne różne modele urządzeń sprzątających. Od tradycyjnych odkurzaczy workowych, przez sprzęty bezworkowe, aż po urządzenia wielofunkcyjne, automatyczne czy przeznaczone do czyszczenia konkretnych powierzchni. Podczas wyboru idealnego sprzętu warto zastanowić się, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze.

Dla osób, którym zależy na łatwej obsłudze i stosunkowo cichej pracy odkurzacza sprawdzi się opcja workowa. Dla alergików – dedykowane są urządzenia bezworkowe. Posiadacze małych mieszkań, którzy chcą posprzątać je w krótkim czasie, mogą zaś wybrać odkurzacz automatyczny, a ci, którzy mieszkają w domach o większej powierzchni i chcą za pomocą jednego sprzętu posprzątać wszystkie pomieszczenia, mogą zwrócić uwagę na odkurzacze wielofunkcyjne czy pionowe.

Siła ciągu a moc odkurzacza

Przy wyborze odkurzacza najczęściej zwraca się uwagę na jego moc. Powszechnie uważa się że im wyższa wartość watów, tym skuteczniejszy sprzęt. To jednak mylne przekonanie – więcej o efektywności urządzenia powie nam jego siła ciągu, czyli siła z jaką odkurzacz pochłania zanieczyszczenia. Dobrze, jeśli ta wartość plasuje się na poziomie 45–60 litrów na sekundę. Warto pamiętać również, że w przypadku odkurzaczy workowych duże znaczenie ma stan zapełnienia worka – im bardziej jest pełny, tym jego skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń jest mniejsza.

Najlepszy filtr powietrza

Jeśli już zdecydujesz się na model odkurzacza oraz sprawdzisz jego siłę ciągu i moc, zwróć też uwagę na sposób filtracji powietrza. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są alergikami lub posiadają małe dzieci. Dostępne na rynku urządzenia są najczęściej wyposażone w jeden z trzech rodzajów filtrów:

- mikrofiltr – podstawowa bariera ochrony przed wypuszczanym z odkurzacza kurzem;
- filtr HEPA – najpopularniejsze rozwiązanie zapewniające wysoki poziom filtracji. Największą ochronę daje filtr HEPA 13;
- filtr wodny – w tym przypadku kurz gromadzi się w specjalnym pojemniku na wodę.

Wyposażenie i dodatkowe cechy

Skuteczny odkurzacz może też posiadać specjalnie dedykowane ssawki do czyszczenia różnych powierzchni np. dywanów, parkietów, szczelin czy odświeżania materaców. Dzięki nim usuwanie zanieczyszczeń będzie jeszcze łatwiejsze. W niektórych modelach odkurzaczy dodatkowe ssawki mieszczą się w obudowie urządzenia, co sprawia, że masz do nich łatwy dostęp w trakcie odkurzania.

Czytaj także: Nowoczesny odkurzacz - zobacz co potrafi. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!