×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybieramy segmentową bramę garażową na zimę

Wybieramy segmentową bramę garażową na zimę

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 02 gru 2016 10:15
Zaktualizowano: 02 gru 2016 12:45

Przy wyborze bram do garaży powinniśmy w pierwszej kolejności mieć na uwadze ich termoizolacyjność. Oczywiście funkcjonalność i ergonomiczność takich bram też jest ważna.

Od bram garażowych po prostu wymagamy więcej. Powinny one nie tylko chronić pomieszczenia przed ucieczką ciepła. Także projekty brył domów z połączonymi garażami sprawia, że stajemy się bardziej wyczulenia na potencjalne zagrożenia związane z potencjalnym włamaniem. ale też i zabezpieczać nas przed włamaniem

Ciepło w segmencie

Na rynku bram garażowych dostępne jest kilka rodzajów bram. Jednak obecnie jedne z najpopularniejszych bram to bramy garażowe, segmentowe. Polecane są do garaży wychodzących bezpośrednio na ulicę, garaży zintegrowanych z domami, oraz do mniejszych domów, gdzie często brakuje miejsca na podjeździe.

Bramy segmentowe, jak sama nazwa mówi, skonstruowane są z segmentów wykonanych zazwyczaj ze stali i wypełnionych pianką poliuretanową. Segmenty te poruszają się w specjalnych prowadnicach. W niedużych bramach przeznaczonych do mniejszych garaży producenci zalecają zastosowanie sprężyn naciągowych.

Przy większych garażach zazwyczaj wykorzystuje się sprężyny skrętne. Bramy segmentowe nie tylko doceniane są ze względu na ergonomiczność i funkcjonalność, ale także za jedne z najlepszych parametrów związanych z termoizolacyjnością.

Najlepszymi charakteryzują się właśnie bramy segmentowe, które zapewniają nawet do 20% mniejszą przenikalność cieplną niż pozostałe rodzaje bram. Dodatkowo, bramy segmentowe posiadają szereg udoskonaleń, niwelujących straty ciepła. Aktualnie najbardziej powszechnym rozwiązaniem energooszczędnym jest budowa skrzydła bramy z panelu o grubości 60 mm wypełnionego pianką poliuretanową. Musimy pamiętać jednak, że ważna jest nie tylko grubość panelu, ale również odpowiednia konstrukcja bramy oraz zastosowany system uszczelnień i osłon międzypanelowych, które pozwalają uzyskać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie 0,79 W/m2K. Przy zmiennych warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce, te parametry bram segmentowych gwarantują utrzymanie w garażu ciepła zimą i niskiej temperatury latem – zauważa Marcin Strzelec, menedżer Grupy Produktowej Bramy Garażowe i Przemysłowe, Stolarka, Automatyka z firmy Wiśniowski.

Należy też pamiętać, że im mniej paneli (segmentów) tym mniej mostków termicznych na ich połączeniach. Wewnątrz paneli umieszcza się piankę poliuretanową o współczynniku przewodzenia ciepła (λ) na poziomie 0,020-0,022 W/mK.

Producenci, aby uczynić bramy segmentowe jeszcze bardziej energooszczędnymi starają się likwidować mostki termiczne między panelami. Przykładowo zmniejszają szczeliny między segmentami lub stosują na ich styku nakładki izolujące.

Ponadto udoskonalają uszczelnienie styku bramy z ościeżem. Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać bramy segmentowe jest to, że pasują do nich wszystkie typy napędów. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo. Garaż, z którego zazwyczaj mamy ułatwiony, bezpośredni dostęp do pomieszczeń mieszkalnych domu musi być jeszcze lepiej chroniony.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także