REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybieramy podłogę do salonu. Co się sprawdzi?

Wybieramy podłogę do salonu. Co się sprawdzi?

Sama decyzja, aby w salonie zamontować podłogę drewnianą, to nie wszystko. Musimy jeszcze zdecydować, czy wolimy deski, parkiet czy mozaikę. Każdy rodzaj podłogi drewnianej ma nieco inne cechy, które mogą okazać się ważne podczas codziennego użytkowania.

Jeśli chcemy, by podłoga w salonie wyglądała elegancko, a zarazem naturalnie i solidnie, na pewno warto wziąć pod uwagę lite drewno w postaci desek, czyli tzw. dyli podłogowych.

Deski podłogowe – prestiż w cenie

Podłogi takie szczególnie dobrze prezentują się w dużych salonach – zarówno w podmiejskich willach, jak i w miejskich apartamentach. Szczególnie dobrze pasują do wnętrz w stylu rustykalnym lub tam, gdzie ważnym elementem wyposażenia są antyki. Ale układa się je także we wnętrzach nowoczesnych, do których często wybierane są np. deski bielone. Należy przy tym pamiętać, że deski z litego drewna układa się w jednym kierunku.

Warto też mieć świadomość, że duże deski z litego drewna należą do najdroższych powierzchni podłogowych. Dyle osiągają długość nawet 4 m, a ich grubość wynosi przeważnie od 15 do 22 mm.

Przy takich rozmiarach, niezwykle ważny jest odpowiedni dobór gatunku drewna. Najchętniej wybierane są gatunki egzotyczne, ponieważ to one są najbardziej odporne na zmiany temperatury i wilgotności. Do godnych polecenia należą m.in. doussie, iroko, merbau, tek, a jeśli wolimy drewno krajowe, pod uwagę możemy wziąć dąb.

Dyle drewniane, przynajmniej te najdłuższe, montuje się zazwyczaj inaczej niż pozostałe rodzaje desek. W tym przypadku nadal, jak za dawnych czasów, deski przybija się do legarów, a to z kolei sprawia, że i same legary muszą zostać odpowiednio przygotowane.  Przy deskach o długości do ok. 2 metrów, montuje się je także klejami poliuretanowymi.

Nie należy też zapominać o odpowiednio dostosowanym podłożu, które musi mieć odpowiednią wytrzymałość – mówi Andrzej Sienkiewicz z sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe. – Długie deski, nawet przy niewielkiej zmianie wymiarów związanych ze zmianą wilgotności, mogą po prostu rozerwać podłoże, co doprowadzi do zniszczenia całej podłogi. Dlatego tego typu podłogi bezwzględnie powinny być układane przez doświadczonych fachowców – podkreśla ekspert.

Parkiet – klasa sama w sobie

Dużo popularniejszy od desek z litego drewna jest dziś parkiet. Cena takiej posadzki jest często nawet o połowę niższa w porównaniu z dylami podłogowymi.

Parkiet masywny najczęściej ma grubość 22 mm. Szerokość klepki wynosi maksymalnie 70 mm, a długość – 500 mm. Parkiet układa się we wzór – najczęściej jest to jodełka, cegiełka, rzadziej szachownica, ale tu decyzja zależy tylko od fantazji właściciela.

Jeśli parkiet montowany jest w dużym salonie, nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą różne odcienie drewna i tworzyć z nich duże wzory. Ważne jednak, aby wszystkie zastosowane deski miały porównywalną twardość. W mniejszych salonach lepsza będzie podłoga w jednolitej tonacji lub ułożona w bardziej subtelny wzór.

Pod uwagę można wziąć także parkiet przemysłowy, składający się z wąskich i długich klepek. Układa się go przeważnie wzdłuż ścian, ewentualnie pod kątem. Parkiet przemysłowy szczególnie dobrze sprawdzi się w niedużym salonie, tym bardziej, że taka podłoga może optycznie powiększyć wnętrze.

W zależności od podłoża, parkiet można przybijać gwoździami (taką metodę stosuje się już dziś jednak rzadko) lub montować przy użyciu kleju. Klepki parkietu tradycyjnego przeważnie zaopatrzone są w złącze pióro-wpust, ale czasem mogą być łączone na styk. O tego typu kwestie warto dopytać sprzedawcę jeszcze przed zakupem.

Mozaika – elegancja dla każdego

Mozaika to drewniana podłoga, która przeważnie ma postać prostokątnej lub kwadratowej płyty z listewek. Mozaika jest cieńsza i krótsza niż parkiet, to zaś pozytywnie wpływa na jej cenę. Nadal jednak mamy do czynienia z naturalnym drewnem, które może stać się ozdobą nawet niedużego pokoju dziennego.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!