Najlepsze Domy
Wybieramy osłony okienne

Wybieramy osłony okienne

Przebywanie w nadmiernie nagrzanych na skutek promieniowania słonecznego pomieszczeniach jest mało komfortowe i męczące. Alternatywę dla wykorzystania klimatyzacji stanowi instalacja zewnętrznych osłon okiennych, którą warto rozważyć zanim jeszcze nadejdzie letnia fala upałów. Dzięki temu, odpowiednio wcześnie zapewnimy sobie barierę przed palącym słońcem, a także zyskamy szeregi innych korzyści. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu produktów?

Funkcjonalne osłony okienne zapewniają prywatność, zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń w słoneczne dni, a dodatkowo mogą chronić przed insektami i stanowić izolację termiczną zimą. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Nowoczesne rozwiązania tego typu charakteryzują się nie tylko wysoką jakością, łatwością obsługi i estetyką, lecz również umożliwiają optymalny dopływ naturalnego światła do wnętrz budynku. Trzeba jednak zadbać o ich właściwy montaż.

Słońce pod kontrolą

Jeszcze do niedawna do zabezpieczenia okna stosowano głównie rolety oraz żaluzje wewnętrzne. Dają one poczucie prywatności, nierzadko mają ciekawy design, lecz ich efektywność w zakresie ochrony cieplnej jest stosunkowo niska. Zacieniają pomieszczenie, ale nie zmniejszają znacząco panującej w nim temperatury. W porównaniu z nimi, osłony zewnętrzne skuteczniej ograniczają napływ ciepła poprawiając komfort we wnętrzu pomieszczenia.

Czytaj także: Dom gotowy na lato. 

Osłony okienne montowane na zewnątrz budynku chronią również okno przed działaniem warunków atmosferycznych, co korzystnie wpływa na jego trwałość. Mogą też stanowić barierę dla uciążliwych owadów. Funkcjonalne rozwiązania tego typu zabezpieczają przed słońcem, a jednocześnie umożliwiają napływ naturalnego światła – przepuszczają wystarczającą ilość promieni słonecznych, aby zbędne było użycie dodatkowego oświetlenia. Zapewniają też widoczność na zewnątrz, przy zachowaniu poczucia prywatności – w ciągu dnia osoba znajdująca się na zewnątrz nie zobaczy zatem, co dzieje się w środku domu.

Bogactwo wyboru

Niezbędny dla bezproblemowego, komfortowego korzystania z osłon okiennych jest ich prawidłowy montaż. Niektóre z nich wymagają odpowiedniego przygotowania otworów okiennych, co powinno być uwzględnione już na etapie projektu budowy obiektu. Inne z kolei można bezproblemowo zamontować w już wykończonym i użytkowanym domu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje osłon zewnętrznych. Ze względu na łatwość zastosowania na każdym etapie budowy, chętnie wykorzystywane przez inwestorów są rolety elewacyjne. Ich kasetę mocuje się do ściany nad oknem (jest widoczna na elewacji), a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Inną opcję, charakteryzującą się lepszymi właściwościami izolacyjnymi, stanowią rolety naokienne. Kaseta mocowana jest tu pod nadprożem, a prowadnice do bocznych profili stolarki okiennej. Kolejne rozwiązanie to produkty nadstawne (nakładane), których kaseta zostaje zamontowana na etapie instalacji okna, pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. Istnieją również rozwiązania do zabudowy (podtynkowe), które estetycznie wtapiają się w elewację domu, gdyż ich kaseta nie jest widoczna. W tym wypadku projekt budynku musi zakładać specjalny kształt nadproża, bądź grubą warstwę ocieplenia. Ostatni wariant nadprożowy jest spotykany zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, a realizowany na etapie surowym budynku, ponieważ kaseta jest w pełni ukryta w ścianie.

A może markiza?

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!