Najlepsze Domy
Wybieramy okna. Co warto wiedzieć?

Wybieramy okna. Co warto wiedzieć?

Okna zamontowane w pokojach dzieci muszą służyć bezpieczeństwu najmłodszych. Fot. Budwar-Centrum
Okna zamontowane w pokojach dzieci muszą służyć bezpieczeństwu najmłodszych. Fot. Budwar-Centrum
Zakup nowych okien to jedna z ważniejszych inwestycji, którą planujemy przy budowie domu lub gruntownym remoncie. Warto dołożyć starań, aby okna, które mają duży wpływ na oświetlenie, temperaturę, a także bezpieczeństwo, spełniały oczekiwania domowników i były „nowocześnie funkcjonalne”, czyli dopasowane do właściwego przeznaczenia pomieszczeń w domu.

Budowa domu lub remont mieszkania zmuszają nas do podjęcia decyzji o zakupie okien. Co warto wiedzieć przed ich wyborem, aby inwestycja okazała się trafiona, a domownicy cieszyli się funkcjonalnością i bezpieczeństwem użytkowania nowych okien przez wiele lat? Firma Budvar Centrum podpowiada, jak wybrać okna idealne. 

Pasje, styl życia, ale i nasze usposobienie wpływają na aranżację przestrzeni wokół nas. Świadomość, że okna pełnią w niej niezwykle ważną rolę, pomoże wybrać te idealne, które będą spełniać swoją funkcję bardzo długo.

Wybierając okna warto sprawdzać parametry techniczne, takie jak sztywność, odporność na promienie słoneczne czy wytrzymałość oraz jakość ich wykonania, ale nie można pominąć też szczegółów związanych z tym, jak i przez kogo będą użytkowane. Na pewno po inne rozwiązania powinny sięgnąć osoby z małymi dziećmi czy np. osoby pracujące w domu. Okna będą służyć nam lata, dlatego należy przewidzieć różne sytuacje i dopasować do nich rozwiązania – podpowiada Anna Latus, Budvar Centrum.

1. Cyrkulacja i wygoda w kuchni

Jeśli domownicy lubią gotować i spędzają dużo czasu w kuchni, prowadząc kulinarne eksperymenty, warto wybrać okno dostosowane do takiej aktywności. Osoby te docenią dostęp do szybkiego
i wnikliwego przewietrzenia przestrzeni kuchennej. To właśnie w tej części domu lub mieszkania idealnie sprawdzi się okno przesuwne – takie, które powoli na dostęp świeżego powietrza bez potrzeby zdejmowania sprzętów z blatu, które zazwyczaj stoją na drodze klasycznie otwieranego okna.

2. Funkcjonalność w gabinecie

Osoby, które często pracują w domowym biurze oraz pracownicy, korzystający z dni pracy zdalnej, przywiązują dużą uwagę do aranżacji gabinetu i wygodnego miejsca do pracy. Umieszczenie biurka jak najbliżej naturalnego światła, to często kluczowa dla nich kwestia. Dopływ jak największej ilości promieni słonecznych gwarantują np. okna T-Passive Slim firmy Budvar Centrum, które charakteryzują się tym, że posiadają smukłą budowę skrzydła, dzięki czemu do pomieszczenia wpada nawet 27 % więcej światła.

Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość otwierania okna bez konieczności odrywania się od pracy – to jedna z tych funkcjonalności, którą zagwarantują okna z klamką umieszczoną na dole ramy – tak, aby w dogodnym momencie, można było je otworzyć i przewietrzyć gabinet.

3. Przestrzeń bez ograniczeń dla udanych spotkań w salonie

Aranżacja salonu, który połączy domową przestrzeń z tarasem i ogrodem, pozwoli na wykreowanie niezwykłej atmosfery rodzinnych spotkań lub przyjęć zorganizowanych dla najbliższych przyjaciół
i znajomych. To także obszar, który służy wypoczynkowi i rozrywce, a jeśli dodatkowo jest uzupełniony o kontakt ze świeżym powietrzem i naturą, to z pewnością, staje się naszym naturalnym sprzymierzeńcem relaksu. W takiej przestrzeni dobrze sprawdzą się np. drzwi tarasowe T-Slide, które niwelują granicę między wnętrzem domu a tarasem. Drzwi wyposażone są w ukryte okucia, a ich jedynym wyraźnym elementem jest elegancka klamka. Zastosowanie niskiego progu służy bezpieczeństwu i chroni przed potknięciami np. gości podczas przyjęć, a także dzieci podczas szalonych zabaw czy osób starszych, dla których niekiedy pokonywanie progu jest nie lada wyzwaniem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!