REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybieramy okna. Co warto wiedzieć?

Wybieramy okna. Co warto wiedzieć?

Wybierając stolarkę okienną należy pamiętać o tym, że jest to długoterminowa inwestycja. Powinniśmy zatem dobrze przeanalizować dostępne środki, by zdecydować się na najlepszą opcję dostosowaną do naszych możliwości.

Jak zmniejszyć starty ciepła, a tym samym obniżyć koszty utrzymania całego domu? Należy przede wszystkim postawić na wysokojakościową stolarkę okienną, która dodatkowo zapewni bezpieczeństwo i pozytywnie wpłynie na komfort mieszkańców. Dlatego też decyzja o zakupie okien powinna być skrupulatnie przemyślana. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się domem z pięknymi i funkcjonalnymi oknami przez wiele lat.

Cena

Jak kształtują się różnice cenowe pomiędzy oknami PVC a drewnianymi?

Wszystko zależy od producenta i ustalonej przez niego polityki cenowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić się do kilku specjalistów z prośbą o przygotowanie wycen produktów pochodzących od różnych wytwórców. Warto zwrócić uwagę na to, że okna wykonane z PVC jedynie w początkowym okresie mniej obciążają budżet domowy. Drewniana stolarka okienna natomiast, mimo, że jej zakup jest droższy od tej wykonanej z tworzywa sztucznego, jest inwestycją, która się zwraca, a nawet procentuje. Ponadto dzięki możliwości wyboru spośród wielu dostępnych kolorów i linii stylistycznych można doskonale podkreślić indywidualny charakter domu. Stolarka drewniana dodaje wnętrzu ciepła, szyku i elegancji, a także znacząco podnosi wartość inwestycji. Sprawia, że dom staje się bardziej prestiżowy i świadczy o tym, że dla jego właścicieli jest czymś więcej niż tylko miejscem do przebywania – mówi Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski.

Profile i klasy okien

W zależności od tego, czy stolarka wykonana jest z PVC czy z drewna, należy podjąć decyzję co do jej klasy czy grubości profilu. W przypadku okien z PVC mamy do wyboru klasy A, B i C, gdzie A oznacza największą stabilność okna, najlepsze właściwości termoizolacyjne oraz skuteczną ochronę przed hałasem. Profile stolarki drewnianej zależą od samego producenta. Na rynku dostępne są te o grubości 68, 78, 88 i 92 mm, wykonane zwykle z drewna klejonego trzy- lub czterowarstwowo. Grubszy profil okna gwarantuje wyższe parametry izolacyjne – cieplne i akustyczne, zapewniając mieszkańcom jednocześnie komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Szyby w oknach

Decydując się na okno danego producenta należy wziąć pod uwagę typ przeszklenia, który zapewni odpowiednią izolację cieplną i akustyczną.

Większość przeszkleń zbudowana jest z dwóch lub trzech szyb, które oddzielone są od siebie ramkami dystansowymi. Zestaw szybowy wypełnia się gazem szlachetnym takim jak argon czy ksenon, co znacząco podnosi wartość izolacyjności cieplnej stolarki. Dodając „ciepłą ramkę” międzyszybową niweluje się wychładzanie szyby przy krawędzi, znacznie poprawiając izolacyjność cieplną okna. Dzięki temu możliwe jest również ograniczenie występowania zjawiska wykraplania się pary wodnej na jego powierzchni – radzi ekspert.

Właściwości izolacyjne

Podejmując decyzję o zakupie okna warto uzyskać od producenta informacje dotyczące izolacyjności cieplnej i akustycznej produktu. Współczynnik „U” określa ilość ciepła, która przenika przez szybę przy różnicy temperatury po obu stronach. Im współczynnik ten jest niższy, tym okno lepiej utrzymuje ciepło. Parametr izolacyjności akustycznej świadczy natomiast o stopniu ochrony przed hałasem zewnętrznym, takim jak ruch uliczny czy chociażby zabawa dzieci. Aby idealnie dopasować ten współczynnik do potrzeb rodziny, należy przede wszystkim określić obciążenie budynku natężeniem dźwięku i ustalić wymagania mieszkańców co do jego poziomu w pomieszczeniach. Wyznaczeniem tego współczynnika zajmują się z reguły profesjonaliści.

Wyposażenie dodatkowe

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!