REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybieramy moskitierę, która ochroni nas przed owadami

Wybieramy moskitierę, która ochroni nas przed owadami

Na rynku znajdziemy również moskitiery z profilem bez kołnierza montowane na stałe. Ciekawą alternatywą są też przesuwne moskitiery harmonijkowe lub plisowane, wyposażone w prowadnice, które montuje się w oknach i drzwiach balkonowych. Działają na podobnej zasadzie jak moskitiery ramkowe. Wyróżnia ją stelaż, który można złożyć w harmonijkę. Fot. Franc Gardiner
Na rynku znajdziemy również moskitiery z profilem bez kołnierza montowane na stałe. Ciekawą alternatywą są też przesuwne moskitiery harmonijkowe lub plisowane, wyposażone w prowadnice, które montuje się w oknach i drzwiach balkonowych. Działają na podobnej zasadzie jak moskitiery ramkowe. Wyróżnia ją stelaż, który można złożyć w harmonijkę. Fot. Franc Gardiner
Ciepłe, letnie wieczory przyda się ochrona przed nieproszonymi gryzącymi nas gośćmi. Coraz popularniejsze stają się specjalne siatki, które możemy zamontować w oknach i drzwiach, zagradzając wejście komarom i muszkom. Sprawdź, który rodzaj moskitiery wybrać.

Obok lamp owadobójczych i wtyczek, moskitiery są jednym z najpopularniejszych urządzeń do walk z gryzącymi insektami. Są szczególnie przydatne w domach położonych blisko zbiorników wodnych i terenów leśnych.

Wykonane z mocnego trwałego materiału są także odporne na promienie słoneczne, zmiany temperatury i wilgoć. A poza podstawową funkcją, odpowiednio zaprojektowane siatki mogą również ułatwić życie osobom uczulonym na pyłki roślin. 

Rodzaje moskitier

Spośród produktów dostępnych na rynku najtańszym rozwiązaniem są siatki wykonane z włókna szklanego, które możemy przykleić do ościeżnicy okna za pomocą taśmy klejącej. Są skuteczne, ale mają swoje minusy. Po pewnym czasie siatka może zacząć się odklejać. Jest to więc dobre tymczasowe rozwiązanie do zastosowania np. w domu letniskowym podczas wakacyjnego wyjazdu.

Najpopularniejsze i najlepsze na okres letni są moskitiery ramkowe wykonane z ramy aluminiowej, na którą naciągnięta jest siatka. Są wykonywane na wymiar. Montuje się je do ramy okiennej przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów obrotowych (są to tzw. rygle - profile z kołnierzem), dzięki temu można je łatwo zdjąć i ponownie założyć.

Na rynku znajdziemy również moskitiery z profilem bez kołnierza montowane na stałe. Ciekawą alternatywą są też przesuwne moskitiery harmonijkowe lub plisowane, wyposażone w prowadnice, które montuje się w oknach i drzwiach balkonowych. Działają na podobnej zasadzie jak moskitiery ramkowe. Wyróżnia ją stelaż, który można złożyć w harmonijkę.

Jeśli chcemy zamontować moskitiery całoroczne, warto wybrać moskitiery roletowe montowane na zewnątrz, w oknach, oknach dachowych i drzwiach balkonowych. Są wyposażone w prowadnice i mechanizm sprężynowy.

Mogą być zintegrowane z klasyczną roletą w kasecie, wtedy siatka jest ukryta pod tkaniną i porusza się w podwójnych prowadnicach. Nie trzeba ich zdejmować na zimę ani ręcznie czyścić, są jednak droższe niż pozostałe rodzaje osłon owadobójczych i wymagają fachowego montażu.

Dla alergików i właścicieli czworonogów

Na rynku znajdziemy również specjalne moskitiery antyalergiczne z siatką przeciwpyłową Poll-Tex w formie moskitiery ramkowej, która chroni nie tylko przed owadami, ale również znajdującymi się w powietrzu alergenami (pyłkami traw, drzew i kwiatów).

Badania potwierdzają wysoką skuteczność siatek przeciwpyłowych w ochronie przed dwoma najpopularniejszymi alergenami. Skuteczność wynosi 97% w ochronie przed pyłkami brzozy oraz 100% w ochronie przed pyłkami trawy i pokrzywy, co potwierdza atest ECARP (European Centre for Allergy Research Foundation). Warto zwracać na to uwagę podczas zakupu. To świetne rozwiązanie dla alergików, które sprawdza się w letnich miesiącach, kiedy poziom pylenia pokrzyw i traw jest szczególnie wysoki – mówi Leszek Jarema ekspert z firmy Franc Gardiner, producenta osłon okiennych.

Tradycyjny materiał moskitiery może nie wytrzymać kontaktu z ostrym pazurem, dlatego jeśli mamy w domu kota lub psa warto zainwestować w moskitierę z siatką wykonaną z mocniejszych aluminiowych włókien. Są równie skuteczne w walce z owadami, a dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej znajdziemy je w wersji moskitiery ramkowej.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!