×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wybieramy działkę budowlaną pod dom pasywny

Wybieramy działkę budowlaną pod dom pasywny

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 10 kwi 2017 15:41
Zaktualizowano: 11 kwi 2017 09:16

Zmieniające się przepisy prawa budowlanego oraz rosnąca świadomość społeczeństwa powodują, że coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania energooszczędne. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na budowę domu pasywnego w pierwszej kolejności powinnyśmy pomyśleć o odpowiedniej działce. Okazuje się, że nie każda jest odpowiednia do realizacji "pasywnej" inwestycji.

Budowa domu to jedna z największych życiowych inwestycji, dlatego rozpoczęcie realizacji projektu najczęściej poprzedza niezliczona ilość trudnych decyzji i wyborów. Architekci, producenci materiałów budowlanych i ekolodzy jednoznacznie opowiadają się za korzyściami, jakie niesie za sobą budownictwo pasywne. Jak w telegraficznym skrócie powinna wyglądać realizacja planu wzniesienia budynku odznaczającego się znakomitymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych?

Dom w pełnym słońcu

Istotną cechą budynków pasywnych jest ich, jak wskazuje sama nazwa, bierne wykorzystywanie energii słonecznej. W związku z tym decydując się na budowę domu w takim właśnie standardzie bardzo ważny jest wybór działki ze swobodnym dostępem do promieni słonecznych, czyli przede wszystkim w oddaleniu od zagajników, dużych wzniesień i znacznie wyższych zabudowań.

Ponadto teren, na którym zamierzamy zbudować taki dom, musi pozostawiać duże pole do manewru.

Zbyt ograniczona przestrzeń uniemożliwi bowiem właściwe ustawienie budynku względem kierunków świata, a zatem zagwarantowanie jak najlepszego nasłonecznienia kluczowych jego części. Istotne jest także prześledzenie przepisów i aktów prawa miejscowego, które definiują, jakie budynki mogą być stawiane w danym miejscu.

Przykładowo, zabytkowe otoczenie wyklucza budowę nowoczesnych domów pasywnych o płaskim dachu, jak również plany wypełnienia sąsiadujących terenów znacznie wyższymi zabudowaniami niweczą plany o budowaniu w standardzie energooszczędnym.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także