REKLAMA
Najlepsze Domy
Wentylacja mechaniczna ochroni cię przed smogiem

Wentylacja mechaniczna ochroni cię przed smogiem

Budowa domu jednorodzinnego przestała być tylko realizacją marzeń. Projektując nowy budynek, trzeba mieć na względzie z jednej strony ochronę domowników przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, a z drugiej minimalizowanie oddziaływania inwestycji na środowisko. Fot. Saint-Gobain Constructon Products Polska
Budowa domu jednorodzinnego przestała być tylko realizacją marzeń. Projektując nowy budynek, trzeba mieć na względzie z jednej strony ochronę domowników przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, a z drugiej minimalizowanie oddziaływania inwestycji na środowisko. Fot. Saint-Gobain Constructon Products Polska
O tym, jak ważna dla zdrowia i samopoczucia jest dobra jakość powietrza, wielu Polaków przekonało się w trakcie ostatnich zimowych miesięcy. Wszystko za sprawą smogu, którego wysokie stężenie utrzymywało się w całym kraju. Jaką lekcję powinni wynieść z tego doświadczenia właściciele działek budowlanych planujący własny dom?

Budowa domu jednorodzinnego przestała być tylko realizacją marzeń. Projektując nowy budynek, trzeba mieć na względzie z jednej strony ochronę domowników przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami, a z drugiej minimalizowanie oddziaływania inwestycji na środowisko.

Świadome decyzje w zakresie wyboru technologii budowy, a przede wszystkim wyposażenia domu w odpowiednią izolację oraz instalację grzewczą, mogą przyczynić się do redukcji szkodliwych emisji. Inwestując w energooszczędne technologie w budynkach, można zredukować emisję aż 3,3 milionów ton CO2 do atmosfery.

W jaki sposób budować, aby zapewnić sobie dobrą jakość powietrza przy jednoczesnym zachowaniu standardów ochrony środowiska?

Filtruj powietrze i oddychaj pełną piersią

O ile izolacja pomaga nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i zmniejszyć emisję, o tyle wentylacja mechaniczna z systemem filtrów  gwarantuje wewnątrz domu stały obieg czystego powietrza. System wentylacji mechanicznej przede wszystkim zapewnia jednolite rozprowadzenie czystego powietrza i jego wymiany. To rozwiązanie powinno zostać uwzględnione już na etapie projektu wstępnego (koncepcyjnego).

Mechaniczna wentylacja z rekuperacją pozwala regulować napływające i wyrzucane na zewnątrz powietrze bez konieczności wietrzenia, a co za tym idzie utraty ciepła. Odzysk ciepła za pomocą rekuperatora pozwala ogrzać zimne powietrze pobierane z zewnątrz, przy wykorzystaniu energii powietrza usuwanego, ogrzanego za nasze pieniądze.

To rozwiązanie odpowiada poza tym za dobrą jakość powietrza, która stanowi podstawę zdrowego mikroklimatu.

Przy zastosowaniu odpowiednich czujników możemy zagwarantować utrzymanie właściwej wilgotności i zawartości CO2. System wymiennych filtrów pozwala oczyścić powietrze, czyniąc dom przyjaznym nie tylko dla alergików. Prozdrowotne działanie systemu warto uzupełnić materiałami o podobnym pozytywnym wpływie, jak płyty gipsowo-kartonowe Rigips Pro Activ’Air pochłaniające formaldehyd z powietrza pochodzący z elementów wyposażenia np. mebli, wykładzin itp. – mówi Piotr Wereski, Habitat Technical Manager w Grupie Saint-Gobain.

Weryfikacja i realizacja projektu

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, tak jak i pompy ciepła sprawdzają się głównie w budynkach o małym zapotrzebowaniu na ogrzewanie tzn. dobrze i prawidłowo zaizolowanych, bez mostków termicznych oraz szczelnych powietrznie.

Izolacja przegród, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i wykończenie wnętrz już na poziomie projektu powinny być postrzegane jako współgrająca całość.

Projekty musi uwzględniać warstwy budowlane wykorzystujące efektywne energetycznie rozwiązania. W przypadku domów w standardzie Multicomfort opracowane projekty uwzględniające lokalizację zostają zweryfikowane przez Krajową Agencją Poszanowania Energii w kontekście spełnienia wymogów technicznych. Tylko taka pozytywna recenzja powinna być podstawą do rozpoczęcia prac budowlanych – mówi Janusz Łyczko, lider programu Multicomfort i dodaje –  Realizację projektu należy powierzyć firmie doświadczonej w stosowaniu nowoczesnych technologii wznoszenia domów niskoenergetycznych, wyposażanych w ekologiczne źródła energii. Warto również pamiętać o tym, aby na etapie prac przeprowadzane zostały testy badające jakość wykonania kolejnych etapów. Każdy dom powinien zostać sprawdzony pod kątem szczelności powietrznej zewnętrznej powłoki budynku. Tego rodzaju testy są uwzględniane w procesie certyfikacji  Multicomfort.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!