Najlepsze Domy
Warto zainwestować w dobre okna

Warto zainwestować w dobre okna

Oblicza się, że stolarka otworowa to zaledwie 5 do 10% kosztów budowy całego domu. Pomimo tak niewielkiego udziału w skali całej inwestycji stanowi poważny wydatek, dlatego podstawowym kryterium jej wyboru powinna być trwałość właściwości użytkowych.

Współczesne technologie okienne z PVC-U oferują znacznie więcej niż tylko dobrą estetykę, doświetlenie pomieszczeń czy szeroki widok na otoczenie. Najlepiej, jeśli przez cały okres użytkowania przynoszą zwrot w postaci oszczędności energii, komfortu i poczucia całkowitego bezpieczeństwa. Jak zatem wybrać okno, aby zyskać wartość dodaną nie na kilka, lecz wiele kolejnych lat.

Element, który kształtuje klimat 

Aby zrozumieć, na czym polega rola okien w nowoczesnym budownictwie, trzeba spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. Pierwotnie okno miało dostarczać tylko światła do wnętrz, później zapewniać ochronę przed niepogodą i intruzami, a teraz również efektywnie zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Doświetlenie pomieszczeń ma obecnie większe znaczenie niż kiedykolwiek, szczególnie w polskich warunkach klimatycznych, gdzie liczba dni słonecznych jest ograniczona. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się duże okna i drzwi przesuwne, które pozwalają na maksymalizację powierzchni przeszkleń. Ten warunek można zrealizować jednak tylko przy zastosowaniu systemu zapewniającego optymalną ochronę cieplną. Warto bowiem pamiętać, że nawet przez nową, ale nieszczelną i niedostatecznie ciepłą stolarkę może uciekać od 15 do aż 35% energii cieplnej. Dlatego bardzo ważnym kryterium wyboru okna jest jego parametr termoizolacyjności, oznaczany współczynnikiem przenikania ciepła Uw.

Obecnie wymaganym przez przepisy budowlane minimum są okna o współczynniku Uw≤1,1 W/m2K, jednak już od 2021 roku ten wymóg zostanie zaostrzony do 0,9 W/m2K. Dlatego należy już teraz inwestować w okna, które jeszcze przez długi czas będą zapewniać lepszą termoizolacyjność, tym bardziej, że koszty ogrzewania będą w przyszłości rosnąć, wraz z cenami tradycyjnych nośników energii.

Duże znaczenie dla trwałości energooszczędnych okien ma sam system uszczelnień. Oblicza się, że w większości okien uszczelnienia tracą po 7 latach aż 50% swoich właściwości, jednak są już rozwiązania, które pozwalają na przedłużenie żywotności stolarki. W oknach w systemie Schüco LivIng zastosowano specjalne termozgrzewalne uszczelki z EPDM, które zachowują swoją elastyczność przez cały okres użytkowania. W połączeniu z siedmiokomorowym profilem i odpowiednio dobraną szybą tworzą okna spełniające z nawiązką obowiązujące wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, a nawet odpowiadające standardom budownictwa pasywnego.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

W domu chcemy przede wszystkim czuć się bezpiecznie, a jest to możliwe tylko do takiego stopnia, w jakim chroni nas najsłabszy element w strukturze budynku. Statystyki pokazują, że do ponad 80% włamań dochodzi przez przegrody przeszklone, które stanowią najłatwiejszy do sforsowania element.

Jednak to nie szyba jest częścią okna, przy której najczęściej manipulują włamywacze. Zazwyczaj do włamania dochodzi przez wyważenie skrzydła, dlatego bardzo duże znaczenie ma tu rodzaj zastosowanych okuć i profili okiennych wraz z systemowymi wzmocnieniami. O tym, jakie właściwości antywłamaniowe ma okno, informuje klasa „RC”. Certyfikowane Okna z PVC-U w optymalnej dla budownictwa mieszkaniowego klasie antywłamaniowej RC2 opierają się próbie włamania co najmniej przez 3 minuty. To wystarczająca ilość czasu, w którym próby dokonania przestępstwa mogą zauważyć sąsiedzi. W obszarach zamieszkałych włamywacz, któremu nie udaje się przedostać do wnętrza domu w ciągu 60 sekund, najczęściej rezygnuje z dalszych działań.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!