×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Walk-in czy brodzik w łazience

Walk-in czy brodzik w łazience

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 02 paź 2017 19:17

Ze względu na proste, atrakcyjne wzornictwo, bezdrzwiowe kabiny prysznicowe zyskują ostatnimi czasy wielu zwolenników. Prócz wyglądu, od klasycznych modeli z brodzikiem różnią się one także szeregiem istotnych dla eksploatacji właściwości. Co wziąć pod uwagę wybierając pomiędzy kabiną walk-in a konwencjonalną?

Kabiny typu walk-in nie mają ruchomych elementów ani drzwi. To pionowe tafle szkła, odgradzające strefę prysznicową z baterią natryskową. Ścianki są wyprofilowane tak, by podczas kąpieli woda nie wychodziła poza ich obręb.

Proste i eleganckie, stanowią estetyczne dopełnienie nowoczesnych pomieszczeń, odwołujących się do minimalizmu i szwedzkiego designu.

Ze względu na specyficzną konstrukcję, różnią się pod względem funkcjonalności od klasycznych kabin z brodzikiem. Co przemawia na rzecz obu rozwiązań? Co brać pod uwagę, wybierając pomiędzy nimi?

Konserwacja i zachowanie czystości

W przypadku modeli wyposażonych w drzwi – niezależnie od tego, czy przesuwnych, czy uchylnych –w skład konstrukcji kabiny wchodzą stosunkowo niewielkie elementy o dość skomplikowanych kształtach: zawiasy bądź rolki i szyny. Kabina walk-in, składająca się jedynie z prostopadłych do podłoża tafli szkła, jest pozbawiona tego rodzaju części. W efekcie nie ma w niej trudno dostępnych miejsc i zakamarków.

Nowoczesne kabiny prysznicowe z drzwiami dają możliwość wypięcia rolek z szyn, ułatwiając dostęp do zagłębień, w których może zbierać się woda i mydło. Znacząco usprawnia to proces mycia – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – W przypadku kabin walk-in, potencjalnie kłopotliwe miejsca są całkowicie wyeliminowane ze względu na charakter ich konstrukcji – dodaje.

Niezależnie od obecności drzwi lub ich braku, produkowane współcześnie ściany kabin prysznicowych wytwarzane są ze szkła bezpiecznego pokrytego powłoką polimerową, zapobiegającą powstawaniu zacieków. W tym zakresie nie ma więc istotnych dla utrzymania czystości różnic.

Nagrzewanie i skraplanie

Brak drzwi ma jednak również wady. Ze względu na otwartą konstrukcję, do wnętrza kabiny walk-in w trakcie kąpieli dociera powietrze z zewnątrz, dość znacznie wydłużając czas potrzebny na uzyskanie wysokiej temperatury. Brak fizycznego wyodrębnienia strefy prysznicowej wiąże się także z ułatwieniem przenikania pary wodnej na całą powierzchnię łazienki.

Bez właściwej, efektywnej instalacji, w wyniku jej skraplania, w pomieszczeniu może panować nadmierna wilgoć, powodująca pleśnienie nieprzystosowanych do takich warunków elementów wyposażenia.

Z tych względów, kabiny typu walk-in bezproblemowo funkcjonować będą w łazienkach z wydajnym systemem wentylacji oraz instalacją grzewczą gwarantującą komfort cieplny w całym pomieszczeniu. Istotny jest też dobór okładzin i sprzętów odpornych na dużą wilgotność.

Potrzeby najmłodszych i seniorów

W zależności od modelu, kabiny prysznicowe dość znacząco różnią się pod względem funkcjonalności dla osób o ograniczonej mobilności.

W przypadku rozwiązań typu walk-in, w przeciwieństwie do modeli z głębokim brodzikiem oraz wanien, nie istnieje próg, który mógłby utrudniać bezpieczne dostanie się i wydostanie się z kąpieli osobom szczególnie zagrożonym pośliźnięciem – mówi Katarzyna Choniawko. – Z drugiej strony, głęboki brodzik z siedziskiem pozwala biorącemu prysznic wygodnie usiąść lub nabrać wody, umożliwiając kąpiel dziecka – opowiada ekspert marki Aquaform.

W obu przypadkach na rynku dostępne jest wyposażenie, które pozwoli dostosować kabinę do specyficznych potrzeb, jak: poręcze medyczne, antypoślizgowe stołki, taborety i siedziska czy wanienki do mycia niemowląt.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wariant walk-in czy z brodzikiem, istnieje możliwość optymalnego dopasowania jego parametrów do preferencji domowników. Już na etapie wyboru warto jednak pomyśleć o tym, z jakimi dalszymi krokami będzie wiązał się zakup i montaż modelu określonego typu.

Aranżuj łazienkę w odpowiednim "tonie".

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także