Najlepsze Domy
Urok czarnych detali

Urok czarnych detali

Jedną z największych zalet czerni jest jej uniwersalność – wydobywa to, co najlepsze z nowoczesnych wnętrz i podkreśla wyjątkowy charakter klasycznych, mniej ekstrawaganckich aranżacji. Można ją łączyć niemal z każdym kolorem, dlatego sprawdza się zarówno jako tonacja całego pomieszczenia, jak i barwa dodatków – wybór zależy od naszej odwagi, wyczucia estetyki oraz od metrażu mieszkania.

Warto pamiętać, że czerń pomniejsza optycznie wnętrze, więc zdecydowanie lepiej stosować ją w dużych, dobrze oświetlonych przestrzeniach. Natomiast bez znaczenia jest materiał elementów wykończeniowych, ponieważ czarne ubarwienie świetnie współgra z każdym z nich – drewnem, kamieniem, cegłą, wikliną czy ceramiką. 

Różne odcienie czerni

Wyrazistość czarnych elementów aranżacji skłania do tego, by stosować zróżnicowane rozwiązania. Najodważniejszym jest oczywiście użycie czarnej farby lub tapety na ścianach pomieszczenia – to śmiały zabieg, który gwarantuje, że wnętrze naszego domu nabierze wyjątkowego i nietuzinkowego charakteru. Częstym rozwiązaniem jest także wykorzystanie czarnych płyt podłogowych, które również przyniosą powalający efekt. Brak całkowitego przekonania determinuje do tego, by odejść od stosowania tej stylowej barwy na wielkich powierzchniach i postawić na czarne meble. Sprawdzą się także interesujące dodatki, które będą kontrastowały z pozostałymi elementami aranżacji – np. lustra, ramy obrazów, świeczniki lub donice.

Detale mają znaczenie

Niezależnie od tego, z jakim rozmachem zdecydujemy się wykorzystać czerń we wnętrzach naszych mieszkań, warto pamiętać o detalach. To właśnie one wieńczą każdą, nawet najbardziej ekstrawagancką aranżację, przesądzając o jej wyjątkowości. Klamki, włączniki światła, minimalistyczne uchwyty do szuflad – to właśnie te drobne elementy są dopełnieniem stylowej przestrzeni:

Urządzając tak wyraziste wnętrze nie można zapomnieć nawet o najmniejszych elementach aranżacji. W tym wypadku przypadkowe rozwiązania mogą zupełnie zepsuć piękny efekt końcowy. Bez względu na to, czy mówimy o czerni w łaziance, w kuchni czy w jadalni, czarne uchwyty do mebli podkreślą nowoczesny i elegancki charakter wnętrza – będą przysłowiową kropką nad „i” – wyjaśnia Agnieszka Ruta, ekspert firmy Gamet.

Odpowiednia przeciwwaga

Choć bez wątpienia czerń nadaje wnętrzom wyjątkowości, najlepiej prezentuje się w „towarzystwie” innych barw, które stanowią kontrast oraz ramy dla tajemniczego, głębokiego koloru. Biel jest idealnym uzupełnieniem dużych powierzchni utrzymanych w czarnej tonacji, ponieważ powoduje, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i mało przytłaczające. Jeżeli naszym celem jest podkreślenie nowoczesności, postawmy na dodatki w kolorze jaskrawożółtym lub limonkowym – zwłaszcza jeśli w naszym wnętrzu znajdują się drewniane akcesoria i elementy wykończenia. Z kolei fiolet będzie idealnym kolorem „wspierającym” w przestronnym i loftowym wnętrzu. Doda aranżacji świeżości i energetyczności, a tym samym wydobędzie z czerni to, co w niej najlepsze – elegancję i ponadczasowość.

Czytaj także: Kontrasty we wnętrzu. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!