×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Upcycling - drugie życie używanych rzeczy

Upcycling - drugie życie używanych rzeczy

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 10 lip 2017 17:00

Zwolennicy upcyclingu dają starym, używanym rzeczom drugie życie. Każdą z nich można ulepszyć, upiększyć i sprawić, że stanie się na powrót pożyteczna – tylko dzięki odrobinie kreatywności i oryginalności. Upcycling jest u szczytu swojej popularności.

Czy chcesz, aby Twój dom i ogród (lub balkon) wyglądały nieco bardziej oryginalnie? Czy stos rzeczy, których już nie potrzebujesz, z dnia na dzień staje się coraz większy? Upcycling jest doskonałym sposobem na przekształcenie starych, "bezużytecznych" przedmiotów w przyciągające uwagę elementy wystroju Twojego wnętrza! 

Projektanci już to robią

Kupujemy zbyt dużo rzeczy, których często i tak nie potrzebujemy - i których prędzej czy później prawdopodobnie się pozbędziemy. Jednak nie wszystkie z tych przedmiotów muszą kończyć na śmietniku. Wielu projektantów wnętrz i mody już dawno doszła do tego wniosku.

„Upcycling" nie od razu zyskał na popularności, ale dziś to jeden z najważniejszych trendów związanych z ponownym wykorzystywaniem różnych przedmiotów i materiałów. Na wybiegach da się wypatrzeć niewiarygodnie wyglądające sukienki lub modne torby wykonane z kawałków starych tkanin i używanej odzieży.

Stella McCartney poszła nawet o krok dalej: brytyjska projektantka na potrzeby jednej z najnowszych kolekcji użyła… plastiku wyłowionego z morza. Nawet tak duże marki, jak H&M czy Adidas idą w kierunku upcyclingu. Architekci i artyści odkrywają możliwości ponownego wykorzystania drewna, odpadów i używanych przedmiotów w celu stworzenia unikalnych projektów i dzieł sztuki. Możliwości są nieograniczone; rezultaty – wyjątkowe.

Upcycling to nie recycling

Upcycling często mylony jest z recyklingiem. Ten ostatni polega na przetwarzaniu zużytych lub wyrzuconych materiałów. Na przykład butelki z tworzywa sztucznego mogą być przetopione na nowe, a popękane szkło można przerobić do ponownego wykorzystania. To dobry sposób na walkę z produkcją zbyt dużej ilości śmieci. Jednak proces ten nie należy ani do najtańszych, ani do najbardziej przyjaznych dla środowiska. Ponadto oryginalny materiał traci na wartości.

W przypadku upcyclingu, stare przedmioty - dzięki oryginalnym i kreatywnym rozwiązaniom - zyskują drugie życie (być może nawet o wiele lepsze!). Idealnym przykładem są choćby drewniane palety: dzięki czyszczeniu i obróbce, można zamienić je w ogrodową sofę, huśtawkę lub stół. Dodatkowa warstwa farby w mgnieniu oka nada im zupełnie odmiennego wyglądu!

Wnętrze z charakterem

Dziś przywiązujemy niezwykle dużą uwagę do autentyczności, wykonania i nostalgii towarzyszącej kupowanym przedmiotom. Coraz częściej decydujemy się na produkty z trwałych materiałów, na meble z historią, czy ekologiczną żywność i ubrania. Zabieramy się za własnoręczną produkcję ceramiki, malowanie naczyń i wszelkie inne prace typu DIY.

Ekologiczne nastawienie nie musi wcale oznaczać kompromisu w kwestii stylu i szyku. Wręcz przeciwnie: wykonywanie rzeczy z odzyskanych materiałów nadaje domowi charakteru. Jest to wręcz idealny sposób na stworzenie unikalnego wnętrza.

Upcycling desek podłogowych

Jeśli po montażu podłogi, pozostały Ci niewykorzystane kawałki desek, nie wyrzucaj ich, tylko pomyśl, do czego mogą się przydać. Może da się z nich wyczarować ramkę na zdjęcia lub wieszak na ubrania? Może nawet deskę do krojenia? Może sprawdzą się jako siewnik na zioła?

Lubisz jazdę na rowerze? Wykorzystaj części ze starego jednośladu w celu stworzenia modnej ozdoby na ścianę. Użyj kawałka starej opony do wykonania kolczyków, wykorzystaj zużyty reflektor do spreparowania lampki na biurko, a starą kierownicę powiesić na ścianie w miejsce zwierzęcych trofeów czy poroży!

JAK TO ZROBIĆ?

Rowerowe trofeum

1. Nie masz co zrobić ze starym rowerem? Odkręć kierownicę i siodełko.
2. Połącz kierownicę z siodełkiem, lub wykorzystać samą kierownicę do stworzenia „poroża”.
3. Wydrukuj wzór Quick-Step i nanieś go panel podłogowy.
4. Użyj piły ręcznej do wycięcia kształtu w drewnie lub laminacie.
5. Osadź kierownicę i siodełko na panelu, tak żeby całość przypominała zwierzęce poroże.
6. Przymocuj do siebie kierownicę i siodełko za pomocą kabla.
7. Całość powieś na ścianie – nowa ozdoba z pewnością zachwyci Twoich gości!

Warto wiedzieć: w przypadku demontażu starej podłogi, odradzane jest palenie impregnowanego drewna. Chcąc zachować drewno do wykorzystania do przyszłych prac stolarskich, należy przechowywać je w suchym miejscu z dala od podłoża.

Czytaj także: Zrób to sam - komoda z charakterem

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także