×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Umiejscowienie okien na poddaszu

Umiejscowienie okien na poddaszu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 03 lip 2015 10:46
Zaktualizowano: 03 lip 2015 10:56

Odpowiedni dopływ światła oraz stworzenie jasnych pomieszczeń na poddaszu jest nadrzędnym celem w przypadku planowania ilości i wielkości okien dachowych. Obecnie proponowane rozwiązania pozwalają na wiele możliwości zagospodarowania połaci dachowej. Uwzględnić przy tym należy następujące czynniki – odpowiedni montaż oraz umiejscowienie. Liczba okien w połaci dachowej decyduje o ilości światła w pomieszczeniu.

Odpowiedni dopływ światła oraz stworzenie jasnych pomieszczeń na poddaszu jest nadrzędnym celem w przypadku planowania ilości i wielkości okien dachowych. Obecnie proponowane rozwiązania pozwalają na wiele możliwości zagospodarowania połaci dachowej. Uwzględnić przy tym należy następujące czynniki – odpowiedni montaż oraz umiejscowienie. Liczba okien w połaci dachowej decyduje o ilości światła w pomieszczeniu. W zależności od sytuacji warto wziąć pod uwagę zabudowę wielokrotną lub inne dodatkowe elementy. Zwiększając liczbę przeszklonych powierzchni, zwiększa się automatycznie ilość światła w pomieszczeniu.

Wielkość okna ustala się względem powierzchni pomieszczenia i komfortu, jaki chcemy uzyskać. Według przepisów budowlanych minimalna powierzchnia dopływu światła powinna wynosić od 8% do 12,5% powierzchni rzutu poziomego. Ta wartość progowa odpowiada dzisiejszym standardom.

Jako pomoc w wyborze długości i szerokości okna zaleca się normę DIN 5034 „Światło dzienne w pomieszczeniach”: „Szerokość przeszklonej powierzchni w pomieszczeniu (lub suma szerokości wszystkich zamontowanych okien) powinna wynosić minimum 55% całkowitej szerokości pomieszczenia mieszkalnego.”

Najważniejszym elementem okna dachowego jest szyba, która powinna posiadać dużo lepsze parametry termoizolacyjne niż tradycyjne przeszklenia w budynku. Skupia bowiem promienie słoneczne, a następnie pozyskuje z nich energię dla wnętrza. Z drugiej strony zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia. Prawdziwie zatem jest stwierdzenie, że im większa szyba, tym więcej może pozyskać światła i energii z zewnątrz do pomieszczenia, minimalizując tym samym koszty za energię i ogrzewanie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także