Najlepsze Domy
Termomodernizacja z dopłatą

Termomodernizacja z dopłatą

Termomodernizacja pomoże w poprawie stanu termicznego budynku i zoptymalizowaniu wykorzystywanej energii grzewczej. Fot. Caparol
Termomodernizacja pomoże w poprawie stanu termicznego budynku i zoptymalizowaniu wykorzystywanej energii grzewczej. Fot. Caparol
Do termomodernizacji budynku i obniżenia rachunków za ogrzewanie warto podejść kompleksowo. Jak w praktyce można to zrobić?

Wymiana pieca lub ocieplenie budynku to długoterminowa inwestycja w zwiększenie komfortu cieplnego w domu. Można też jednak ograniczyć utratę ciepła, a w efekcie nieco obniżyć rachunku za ogrzewanie, dzięki kilku prostym działaniom.

1. Sprawdzenie szczelności okien – by zatrzymać więcej ciepła wewnątrz domu, czasami wystarczy wymienić nieszczelne uszczelki lub zamontować rolety wewnętrzne (będą dodatkową ochroną przed ucieczką ciepła na zewnątrz).
2. Odsłonięte i odpowietrzone grzejniki – zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się równomiernie. Grzejniki po okresie letnim, w którym nie są używane, są bardzo często zapowietrzone, dlatego tuż przed sezonem grzewczym warto sprawdzić ich stan. Aby odpowietrzyć grzejnik, wystarczy mieć odpowiedni klucz lub śrubokręt i miskę na wodę. Inną kwestią jest odsłonięcie grzejników – odsuń od nich wszystkie meble i podwiń ewentualne zasłony czy firanki.
3. Naklejenie foli aluminiowej za grzejnikiem – część ciepła z kaloryfera może uciekać bezpośrednio przez znajdującą się za nim ścianę. Warto więc pokryć ją specjalną naklejaną folią aluminiową. Ciepło odbije się od folii i trafi do wnętrza pomieszczenia.
4. Termostat regulujący ciepło – grzejnik bez termostatu stale grzeje, niezależnie od temperatury wewnątrz pomieszczenia, co przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Zamontowanie termostatu pomaga oszczędzić ciepło oraz utrzymać stałą i komfortową temperaturę – wszystko dzięki automatycznemu dopasowywaniu przepływu ciepłej wody przez grzejnik do warunków w pomieszczeniu.
5. Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń – wietrzenie domu w zimie jest niezbędne dla utrzymania niezbędnej wentylacji wewnątrz budynku. Warto jednak wietrzyć często, ale na krótko, pamiętając o zakręceniu grzejników na czas wietrzenia.

Czytaj także: Zalety kotła kondensacyjnego. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!