REKLAMA
Najlepsze Domy
Termoizolacja to dobry sposób na zmniejszenie smogu

Termoizolacja to dobry sposób na zmniejszenie smogu

Stosując materiał o grubości zaledwie 15 cm i oporze cieplnym 4,65 W/mkwK  można podnieść współczynnik przenikania ciepła jednowarstwowej ściany z pustaków ceramicznych do U=0,18 W/mkwK, dzięki czemu mogą spełniać z nawiązką standardy termoizolacyjności na rok 2021. Fot. Knauf Therm
Stosując materiał o grubości zaledwie 15 cm i oporze cieplnym 4,65 W/mkwK można podnieść współczynnik przenikania ciepła jednowarstwowej ściany z pustaków ceramicznych do U=0,18 W/mkwK, dzięki czemu mogą spełniać z nawiązką standardy termoizolacyjności na rok 2021. Fot. Knauf Therm
Jak pokazują statystyki, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe, w których używa się starych, nieefektywnych kotłów grzewczych. Wiele miast wprowadza obecnie przepisy, które zobowiązują właścicieli takich urządzeń do ich wymiany, jednak czy jest to optymalne rozwiązanie?

Szacuje się, że w polskich instalacjach grzewczych funkcjonuje aż 3 miliony kotłów na paliwo stałe, które nie spełniają żadnych norm pod względem efektywności i emisyjności. Sprawę pogarsza dodatkowo jakość paliwa używanego do ogrzewania, jakim jest często węgiel brunatny, muły, floty, mokre drewno czy nawet odpady.

Jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, spaliny z kotłów grzewczych na paliwo stałe przyczyniają się do 52% emisji PM 10 i aż 87% emisji trujących benzopirenów. Dlatego w całej Polsce organy samorządowe wprowadzają uchwały zakazujące stosowania niektórych paliw stałych i zobowiązują mieszkańców do wymiany nieefektywnych urządzeń grzewczych na kotły spełniające wymagania określone w prawie europejskim w perspektywie nadchodzących lat.

Biorąc pod uwagę, że w Małopolsce okres przejściowy, w którym należy dokonać wymiany urządzeń może potrwać nawet do końca 2026 roku, będzie to długotrwały proces. Szybszym i tańszym sposobem na ograniczenie emisji już teraz jest ocieplenie budynków.

Jak obniżyć wysokie koszty ogrzewania?

Problem tzw. niskich emisji, mających źródło w sektorze bytowym, to nie tylko kwestia braku odpowiednich unormowań dotyczących jakości opału stosowanego w polskich domach czy nieefektywnych kotłów, lecz również niedostatecznej izolacyjności powłok budynków. Powoduje to, że mają one wysokie zapotrzebowanie na energię cieplną, którą trzeba wyprodukować, spalając duże ilości drewna, węgla czy innych tradycyjnych nośników.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku więcej niż 50% Polaków mieszkało w domach jednorodzinnych, których liczbę szacowano na 5 milionów. Oblicza się, że aż 38% z nich nie posiada w ogóle izolacji, a 34% cechuje się bardzo słabą izolacyjnością, z warstwą ocieplenia o grubości maksymalnie 8 cm.

To więcej niż 70% budynków wymagających docieplenia! Sama wymiana kotłów nie spowoduje ograniczenia zużycia energii, a tylko podniesie sprawność jej wytwarzania i koszty ogrzewania w gospodarstwach domowych, ze względu na zmianę nośnika na gaz.

Co więcej, ostatnie zmiany w prawie energetycznym mogą spowodować podniesienie taryf dla odbiorców indywidualnych w nadchodzących latach. Z tego względu warto rozpocząć termomodernizację od inwestycji w efektywniejsze i bardziej dostępne kosztowo rozwiązania, które pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie budynków na energię potrzebną do ogrzewania.

Złoty środek ma grafitowy kolor!

Wymiana systemu grzewczego to kosztowna inwestycja, dlatego wdrożenie tej zmiany wymaga czasu
i odpowiednich zachęt w postaci dofinansowań oferowanych przez lokalne władze. Dostępnym od zaraz i znacznie tańszym rozwiązaniem jest ocieplenie budynku przy użyciu polistyrenu ekspandowanego.

Metoda ETICS z użyciem styropianu EPS to ponad 85% aplikacji w Polsce, co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną i sprawdzoną technologią termomodernizacji budynków. Grubość izolacji wciąż wzrasta, co ma związek z wciąż zaostrzającymi się wymaganiami izolacyjności w budynkach.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!