Najlepsze Domy
Termoizolacja dachu skośnego

Termoizolacja dachu skośnego

Według obliczeń ekspertów blisko 30 proc. energii cieplnej ucieka z domu przez niezaizolowany dach. Materiałem, który bardzo dobrze nadaje się do termoizolacji dachów skośnych jest wełna mineralna. Co istotne, wytwarza się ją z naturalnych surowców, jest więc bezpieczna i przyjazna dla środowiska.

Przy rosnących systematycznie kosztach ogrzewania nieruchomości, istotne jest aby uniknąć strat ciepła. Najwięcej ucieka go przez niezaizolowany lub niewłaściwie zaizolowany dach. Dlatego tak ważne jest, aby budując dom lub izolując poddasze wybrać materiały termoizolacyjne o odpowiednich parametrach i wyeliminować wszystkie potencjalne błędy montażowe.

Dlaczego warto wybrać wełnę?

Na rynku dostępnych jest kilka technologii umożliwiających ocieplenie poddasza, w tym wełna szklana i skalna.

Do izolacji dachu skośnego rekomendujemy wełnę szklaną, którą cechują znakomite właściwości termoizolacyjne, czyli niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W ofercie firmy Isover dostępny jest m.in. produkt o współczynniku lambda 0,030 W/(mK), co plasuje go pod względem parametrów na pierwszym miejscu na świecie wśród wełen mineralnych – mówi Justyna Wieczorek, inżynier Biura Doradztwa Technicznego Isover. – Kolejnymi ważnymi parametrami wełny szklanej jest jej lekkość, elastyczność i sprężystość. Dzięki tym wyróżnikom wełna szklana doskonale wypełnia przestrzeń między krokwiami i nie obciąża tak konstrukcji dachu – dodaje.

Warto też wspomnieć o kluczowej względem pozostałych materiałów izolacyjnych przewadze – wełna mineralna jest niepalna.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na ocieplenie dachu należy uwzględnić zalecenia dotyczące przenikalności cieplnej dla przegród zewnętrznych, tzw. U. Chodzi o to, by budynki były jak najbardziej energooszczędne. Jest to o tyle istotne, że z końcem przyszłego roku zmieniają się przepisy prawne. Zainteresować się tym powinny szczególnie osoby ubiegające się o rządowe wsparcie na termomodernizację z programu ”Czyste Powietrze”. Obecnie maksymalna wartość U dla dachów wynosi nie więcej niż 0,18 W/(m2K), a od 31 grudnia 2020 będzie to już 0,15 W/(m2K).

Czytaj także: Technologia ETICS - warto wiedzieć.

Wybierając wełnę szklaną należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Pozwoli nam to na precyzyjne dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego – mówi Justyna Wieczorek. - Im mniejsza wartość lambda wełny i większa jej grubość, tym lepsza izolacja. Musimy też pamiętać o tym, by zminimalizować liniowe mostki termiczne, dlatego materiał termoizolacyjny najlepiej układać w dwóch warstwach. Pierwsza z nich umiejscowiona jest między krokwiami, a druga pod nimi. Ocieplając dwuwarstwowo, można, ale nie trzeba w obu warstwach stosować wełny o takich samych parametrach termicznych – dodaje.

W przypadku poddaszy użytkowych często zależy nam na tym, aby kubatura pomieszczeń była jak największa. Aby to uzyskać - izolując dach, warto wybrać produkty o jak najniższej lambdzie. Wśród produktów Isover idealnie nadaje się do tego wełna szklana Super Mata Plus (lambda 0,032 W/(mK)) lub Super Mata (lambda = 0,033 W/(mK)) Prócz wyjątkowo niskich współczynników przewodzenia ciepła cechuje je jeszcze bardzo łatwy montaż, ponieważ jako produkty samonośne utrzymują się między krokwiami bez potrzeby dodatkowego sznurkowania.

Właściwa izolacja termiczna poddasza pozwoli na znaczne zredukowanie strat ciepła w domu. Podniesie to komfort mieszkania, jak i znacznie obniży koszty eksploatacji nieruchomości. Ważny przy tym jest odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych, tak by sprostać zmieniającym się przepisom prawnym.

Źródło: Isover.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!