×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Szkło we wnętrzu. Ciekawe możliwości aranżacyjne

Szkło we wnętrzu. Ciekawe możliwości aranżacyjne

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 11 kwi 2016 12:55
Zaktualizowano: 11 kwi 2016 18:13

Nowoczesne wnętrza bardzo lubią szkło. Nadaje ono lekkości i daje duże możliwości aranżacyjne. Doskonale łączy się niemal z każdym materiałem. Dlatego coraz chętniej sięgamy po szkło wykańczając wnętrza naszych domów.

Nowoczesne wnętrza bardzo lubią szkło. Nadaje ono lekkości i daje duże możliwości aranżacyjne. Doskonale łączy się niemal z każdym materiałem. Dlatego coraz chętniej sięgamy po szkło wykańczając wnętrza naszych domów.

W ostatnich latach szklane elementy aranżacji wnętrz zyskują na popularności. Różnorodność wzorów i kolorów, możliwość łączenia ze wszystkimi niemal materiałami, takimi jak metal czy drewno, a przy tym bezpieczeństwo użytkowania umożliwiają projektantom realizację nawet najbardziej awangardowych pomysłów. Nic dziwnego, że uniwersalne i niezwykle plastyczne szkło stało się ulubionym materiałem wykończeniowym zarówno dla architektów wnętrz, jak i projektantów mebli.
W zależności od koncepcji projektantów, szkło może stać się głównym elementem wystroju pomieszczeń jak i dodatkowym elementem podkreślającym charakter całości.

Rosnącą popularnością cieszą się przeszklenia wewnętrzne, umożliwiające dowolne dzielenie przestrzeni, bez optycznego ograniczania jej wielkości – mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego w Pilkington Polska. W zależności od potrzeb, odpowiednio dobrane produkty szklane pozwalają na zachowanie prywatności bez ograniczania dostępu światła dziennego – dodaje.

W zastosowaniach, których celem jest zapewnienie wydzielonym przestrzeniom intymności i dyskrecji najlepiej sprawdza szkło laminowane kolorowymi lub wzorzystymi foliami. Pozwala ono na zachowanie prywatności, a jednocześnie nie ogranicza dostępu światła do wydzielonej powierzchni. Ten produkt świetnie sprawdza się również w wypełnieniach skrzydeł drzwi przesuwnych, a jego neutralna barwa sprawia, że szafy zyskują wizualnie lżejszą formę i pasują do każdego stylu wnętrz − od minimalistycznych po tradycyjne.

Bez zielonkawego odcienia
Uniwersalny charakter szkła sprawia, że jest ono coraz częściej wykorzystywane w meblarstwie np. jako element frontów szafek. Matowe szkło, którego mleczna powierzchnia, będąca efektem trawienia kwasem, doskonale sprawdza się w projektach nowoczesnych kuchni utrzymywanych nie tylko w modnych odcieniach szarości i bieli, ale również w kontrastowych aranżacjach.

Rosnącym zainteresowaniem projektantów mebli i artykułów wykończeniowych cieszy się szkło Optiwhite, które dzięki obniżonej zawartości żelaza, zostało całkowicie pozbawione zielonkawego odcienia. Uzyskana w ten sposób wysoka transparentność szklanej tafli znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie o ostatecznym wyglądzie mebla czy elementu wystroju decyduje jego przezroczystość. Neutralna barwa idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie wyeksponowane są brzegi szkła np. w półkach szklanych, czy elementach kabin prysznicowych. W meblach, takich jak gabloty, superbezbarwne szkło, pozwala na wierne odwzorowanie barw eksponowanych przedmiotów.

Bezpieczne i czyste
Oprócz walorów estetycznych przy zastosowaniu szkła we wnętrzach równie ważne są jego cechy użytkowe, takie jak bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości. Dzięki nim szkło używane jest jako zabezpieczenie innych materiałów wykończeniowych przed wilgocią, zabrudzeniem czy zalaniem. Szklaną taflą można pokryć ścianę nad kuchennym blatem czy też strefę kąpielową w łazience.

W przeciwieństwie do glazury czy naturalnego kamienia, pozostaje również neutralne wobec stylu wnętrza. W zależności od potrzeb, przeszklenia wykonać można ze szkła hartowanego, które po rozbiciu rozpada się na drobne nieostre kawałki, zmniejszając ryzyko zranienia lub laminowanego, które w przypadku rozbicia utrzymuje szklane odpryski ograniczając ryzyko zranienia.

Szkło to wszechstronny materiał budowlany, a bogata oferta produktów pozwala dobrać jego odpowiedni rodzaj do każdego wnętrza i zastosowania. W aranżacji pomieszczeń, może stanowić atrakcyjny element dekoracyjny, który dodatkowo może spełniać wiele praktycznych funkcji. Szklane produkty śmiało wkraczają do kolejnych pomieszczeń w naszych domach, z sypialniami i pokojami dziecięcymi włącznie, a możliwości zastosowania odkrywamy wraz z nowymi typami szkła.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także