REKLAMA
Najlepsze Domy
Szczelne okna ochroną przed smogiem

Szczelne okna ochroną przed smogiem

Jak obronić się przed szkodliwym działaniem smogu do tego czasu? Czy mieszkańcy miast mogą być bezpieczni chociaż we własnych domach?

Sezon grzewczy to czas, w którym trzeba szczególnie zadbać o szczelne okna w domu. Nie tylko ze względu na nieekonomiczne straty energii cieplnej, ale także z uwagi na toksyczne pyły unoszące się w miejskim powietrzu. 

Szczelne okna – obrona przed smogiem

Mieszkając w mieście, nie unikniemy problemu. Toksyczne substancje unoszące się w powietrzu dopadną nas prędzej czy później na przystanku autobusowym, w drodze do sklepu czy podczas wieczornego spaceru. Możemy jednak zabezpieczyć dom tak, by chociaż on pozostawał naszym azylem w sezonie grzewczym. Kluczem do sukcesu są szczelne okna.

Podstawowym zadaniem uszczelek jest zatrzymywanie wytworzonego ciepła wewnątrz mieszkania i utrzymywanie właściwej temperatury. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że dobre uszczelki potrafią zatrzymać także kurz, zapachy i hałasy, które próbują dostać się do pomieszczenia z zewnątrz – mówi Paweł Trzciński, ekspert z firmy Budvar Centrum.

W najpopularniejszych profilach okiennych PVC spotyka się przede wszystkim systemy z dwiema uszczelkami, wewnętrzną i zewnętrzną. Jeśli chcemy osiągnąć najwyższą klasę izolacji termicznej, akustycznej i pyłowej, powinniśmy zdecydować się na okna z trzema uszczelkami. To z myślą o najbardziej wymagających klientach stworzyliśmy nowatorski system MD z dodatkową, trzecią uszczelką „środkową”. Można ją zamontować nie tylko na etapie produkcji, ale także w już użytkowanych oknach. To dobra wiadomość dla rodzin, które mieszkają w dużych miastach i borykają się z problemem smogu – zauważa ekspert.  Innym sposobem na zabezpieczenie się przed szkodliwymi substancjami jest wykorzystanie specjalnej uszczelki antypyłowej, na którą latem często decydują się alergicy – zatrzymuje bowiem toksyny i alergeny – dodaje Paweł Trzciński.

Wiedz, kiedy wietrzyć

W obawie przed smogiem wiele osób rezygnuje z wietrzenia domu w sezonie grzewczym, zwłaszcza, jeśli usytuowane jest ono w zatłoczonym centrum miasta. Jednak dostęp do świeżego tlenu jest zimą szczególnie ważny – pomaga on zachować zdrowie, świeży umysł i ułatwia zapadanie w głęboki sen. Jak pogodzić to z trudną sytuacją smogową?

Poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach nie jest codziennie taki sam. Różni się także w zależności od pory dnia. Na szczęście, sytuację można śledzić na bieżąco na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – mówi ekspert Budvar Centrum, Paweł Trzciński, i radzi: – Tak jak od prognozy pogody uzależniamy to, w co się ubrać danego dnia, tak od wskaźników smogowych można uzależnić porę na wietrzenie mieszkania.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!