Najlepsze Domy
Systemy przesuwne i SLF

Systemy przesuwne i SLF

Jedną z różnic pomiędzy systemami przesuwnymi a SLF (czyli składano - przesuwnymi oraz składano – harmonijkowymi), stanowią parametry wytrzymałościowe, jak i charakterystyka pracy systemów. W pierwszym przypadku szkło mocowane jest z pomocą dwóch klamer do wózków jezdnych. Z kolei w systemach SLF za utrzymanie szkła odpowiedzialna jest dość wysoka, skręcana listwa górna DRM, montowana na całej szerokości skrzydła. Dopiero do niej przytwierdzane są wózki jezdne poruszające się w górnej szynie.

Systemy przesuwne oraz SLF to popularne szklane konstrukcje, spotykane zarówno w mieszkaniach, biurach, jak i galeriach handlowych. Ze względu na różnice w budowie między tymi rozwiązaniami, inne będzie ich zalecane zastosowanie czy też wymiary szkła, na którym mogą być montowane.

Charakterystyka systemów przesuwnych

W przypadku systemów przesuwnych ich udźwig wynosi najczęściej około 80-100 kilogramów, a poszczególne rozwiązania różnić się będą od siebie przede wszystkim rozmiarem oraz budową wózków, wysokością maskownicy (np. w przypadku Terno Solo Vetro oraz Grado AJ51) oraz liczbą paneli (jak np. w Terno Multi), które można w nich zamontować. Jednocześnie maksymalna waga szkła oraz szerokość formatek wpływają na rodzaj amortyzacji zastosowanej w systemie. Może być ona pneumatyczna, hydrauliczna, albo stanowić kompilację obu tych rozwiązań.

Zdarzają się jednak projekty, które wymagają wykorzystania wyższego i cięższego niż 80 kg szkła. Z myślą o takich sytuacjach zaprojektowane zostały systemy Trieste SF50 oraz SF56, w których waga pojedynczego panelu może wynosić odpowiednio 150 oraz 120 kg – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. – Należy jednak podkreślić, że pomimo zwiększonego udźwigu, należy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy szerokością, wysokością oraz ciężarem szkła – dodaje.

Czytaj także: Jak zapobiec parze na szybach w zimie. 

O estetyce danego systemu przesuwnego decyduje przede wszystkim jego wysokość oraz wielkość i rodzaj wózków jezdnych. Jeżeli zależy nam, aby jego elementy montażowe były niewidoczne i schowane w suficie podwieszanym, najlepszym rozwiązaniem będzie niewysoki system z niską maskownicą, jak np. Micro 80 od CDA Polska.

Natomiast w surowych wnętrzach w industrialnym klimacie doskonale sprawdzą się systemy rurowe z pionowymi dźwigarami, które są jednocześnie wózkami jezdnymi, jak np. Ragusa – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Z kolei w sytuacji, gdy z pomocą systemu przesuwnego chcemy zamknąć szerokie światło przejścia, dobrą propozycją będą tzw. systemy kaskadowe jak seria Terno Multi – dodaje.

Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar prowadnicy oraz ruchomych paneli, systemy przesuwne nie wymagają wiele przestrzeni, mogą być wykorzystywane także w kabinach prysznicowych.

Budowa systemów SLF

W porównaniu do standardowych systemów przesuwnych, rozwiązania typu SLF pozwalają na zamocowanie nie tylko większej liczby paneli, ale także wyższych i cięższych tafli szkła.

W przypadku systemu SLF300 będzie to szyba o maksymalnej wysokości 4000 mm oraz 1100 szerokość dla szkła o grubości maksymalnie 12 mm – podpowiada Jabłoński. – Natomiast SLF400 dostosowany jest do paneli o szerokości 750 mm, wysokości 3000 mm przy grubości wynoszącej nie więcej niż 12 mm – dodaje.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!