×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Syndrom chorego budynku

Syndrom chorego budynku

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 18 maj 2016 11:20
Zaktualizowano: 18 maj 2016 16:57

Do tego, jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mikroklimat panujący w pomieszczeniach ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia.

Do tego, jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mikroklimat panujący w pomieszczeniach ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia.

Wymiana powietrza, jego temperatura i prędkość z jaką się porusza wpływa na samopoczucie osób przebywających w budynku. I choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, lekceważąc ten problem, powstał nawet specjalny termin na określenie nieprzyjaznych (takich, w których panuje niezdrowy mikroklimat) budynków.

Syndrom chorych budynków (SBS – z angielskiego Sick building syndrome), bo o nim mowa, to kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu, np. w budynku, w którym się pracuje lub mieszka. Wystąpienie przykrych objawów związane jest głównie ze zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza we wnętrzu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu). Główne objawy, na które skarżą się użytkownicy takich budynków to bóle i zawroty głowy, omdlenia, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienie błon śluzowych i utrudnione oddychanie.

Przeciwnością „chorych” budynków są te wyposażone w odpowiednie systemy wymiany powietrza, w których panuje odpowiednia temperatura i wilgotność. Jest to o tyle ważne, że buduje się coraz więcej energooszczędnych, a więc szczelnych domów. W takim budownictwie nie ma mowy o wymianie powietrza przez szczeliny. Dlatego należy je wyposażyć w odpowiedni system, który zapewni wymianę i właściwą jakość powietrza.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także