Najlepsze Domy
Styropian najpopularniejszy. Zobacz dane

Styropian najpopularniejszy. Zobacz dane

Styropian EPS jest stosowany w 90% przypadków ociepleń elewacji. Fot. Knauf Therm
Styropian EPS jest stosowany w 90% przypadków ociepleń elewacji. Fot. Knauf Therm
W okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2018 roku polskie firmy zużyły aż 257 tys. ton polistyrenu do produkcji styropianu, co stawia nasz kraj na czołowym miejscu w Europie pod względem wytwórstwa tego materiału. Jesteśmy jednocześnie największym na kontynencie rynkiem ociepleń w technologii ETICS i pod tym względem wyprzedzamy nawet Niemcy.

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Polska jest obecnie największym producentem styropianu, z czego aż 80% to płyty do termoizolacji budynków. Coraz większą popularność zdobywa ich grafitowa odmiana, która według ekspertów ma szansę zupełnie zdominować polski rynek.

European Association for ETICS szacuje, że w Polsce ocieplanych jest 40 mln metrów kwadratowych rocznie, podczas gdy w Niemczech – 37 mln. W ociepleniach elewacji zdecydowanie dominują płyty EPS, które są stosowane aż w 90% przypadków. Największą popularnością cieszy się biały styropian, jednak stopniowo się to zmienia. Zaostrzające się wymagania odnośnie energooszczędności budynków i wsparcie finansowe dla termomodernizacji sprawiają, że styropian grafitowy z czasem być może całkowicie zajmie jego miejsce jako lepszy izolator.

W stronę lepszych materiałów

Od 2017 roku nowe budynki muszą podlegać podwyższonym normom termoizolacyjności, które w kolejnych latach ulegną dodatkowemu zaostrzeniu. Obecnie maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian UC(max) wynosi 0,23 W/m2K, a od 2021 roku wartość ta ma zostać zaostrzona do 0,2 W/m2K. Wymusza to stosowanie technologii dających lepsze efekty pod kątem termoizolacyjności.

Inwestorzy planujący budowę domu już od kilku lat dostrzegają konieczność stosowania lepszych termoizolacji niż do tej pory. W zasadzie proces zmiany świadomości zaczął się w 2014 roku, gdy wiadomo było, że budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię staną się standardem, a ich świadectwo energetyczne będzie elementem decydującym o atrakcyjności rynkowej – mówi Cezary Bieżoński, Menadżer ds. Sprzedaży Knauf Therm.

Szczególną grupą są właściciele już istniejących budynków, które cechują się niską termoizolacyjnością i w związku z tym wysokim zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Szacuje się, że stanowią aż 80% wszystkich obiektów, dlatego reprezentują potężny potencjał rynkowy. Ich właścicieli motywują do działań termomodernizacyjnych powody ekonomiczne w postaci obniżenia rachunków za energię, ale też wszechobecne kampanie informacyjne dotyczące problemu smogu, który można rozwiązać właśnie poprzez termomodernizację nieefektywnych budynków. Teraz ten rynek nabiera jeszcze większego rozpędu dzięki wsparciu finansowemu w postaci dotacji, premii na spłatę kredytu czy ulgi podatkowej dla osób podejmujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Dofinansowanie jest w niektórych przypadkach uzależnione od uzyskania określonych efektów modernizacji. Na przykład w programie Czyste Powietrze zawarto standard termoizolacyjności przegród, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Parametr ten można osiągnąć stosując tradycyjny styropian biały, jednak kosztem znacznego pogrubienia ścian i pogłębienia otworów okiennych. Z pomocą przychodzi styropian grafitowy, który posiada znacznie niższy parametr przewodzenia ciepła lambda na poziomie 0,031 W/mK, dzięki czemu wystarczy zastosować termoizolację o grubości 15 cm. Statystyki pokazują jednak, że na razie styropian z domieszką grafitu znajduje zastosowanie w 20% polskich realizacji.

Styropian grafitowy w natarciu

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!