REKLAMA
Najlepsze Domy
Stolik kawowy - Zrób To Sam

Stolik kawowy - Zrób To Sam

Jesienią wieczory stają się coraz dłuższe. Pojawia się więc okazja do majsterkowania w domowym zaciszu. Ten czas można wykorzystać na "zbudowanie" stolika kawowego. Jak to zrobić samemu? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Długie jesienne wieczory to doskonały moment na odpoczynek przy filiżance kawy lub herbaty i ulubioną lekturę. Dzięki samodzielnie wykonanemu stolikowi ciepły napój i nasze czasopisma będą zawsze pod ręką. Bosch przedstawia instrukcję wykonania tego projektu.

Potrzebne materiały:

Wysokiej jakości sklejka laminowana/drewniany blat o grubości min. 2 cm
Kątownik montażowy (metalowy kątownik typu L), długość 20 cm
Klej do drewna (dopasowany do gatunku drewna)
4 filcowe podkładki do mebli
6 wkrętów, 4 x 16 mm
8 wkrętów, 4 x 60 mm
Maska ochronna na twarz
Rękawice ochronne
Okulary ochronne
Ochraniacze na uszy

Potrzebne narzędzia:

Piła EasyCut 50
Wiertarka EasyDrill 12 z wiertłem do metalu, 2 mm
Wkrętarka akumulatorowa Ixo
Akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI z papierem ściernym o ziarnistości 120
Odkurzacz, np. EasyVac 12
Ołówek
Przymiar liniowy
Regulowany kątownik krzyżowy
Ścisk stolarski typu G

Czas: ok. 6 godz.

Stopień trudności: średnio trudne

 

Czytaj także: Składany namiot do pokoju dziecka - Zrób To Sam. 

 

Krok 1 (fot. Galeria):

Za pomocą piły EasyCut 50 przytnij płyty drewniane do następujących wymiarów:
Blat i podstawa: 30 cm x 30 cm każdy
Płyta pionowa: szerokość 30 cm, wysokość zależy od wysokości oparć sofy, w tym przypadku 90 cm
Stojak na czasopisma: płyta: 20 cm x 30 cm, listwa: 30 cm x 5 cm

Krok 2 (fot. Galeria):

Ostrożnie oszlifuj krawędzie płyt drewnianych akumulatorową szlifierką uniwersalną PSM 18 LI i oczyść powierzchnię roboczą odkurzaczem, np. Bosch EasyVac 12.

Krok 3 (fot. Galeria):

Weź podstawę i narysuj na niej cztery punkty blisko krawędzi. Odległość pomiędzy punktami powinna wynosić 6 cm. Nawierć otwory za pomocą wiertarki EasyDrill 12.

Krok 4 (fot. Galeria):

Podnieś podstawę do góry i ułóż naprzeciwko niej płytę pionową, tak aby można było skręcić oba elementy. Skręć ze sobą płyty, używając wiertarki EasyDrill 12 (cztery dłuższe wkręty, 4 x 60 mm).

Krok 5 (fot. Galeria):

Zamocuj płytę pionową po przeciwnej stronie za pomocą ścisku stolarskiego i umieść kątownik montażowy we właściwej pozycji. Zamocuj kątownik do płyty pionowej, używając wkrętarki Ixo i trzech krótszych wkrętów.

Krok 6 (fot. Galeria):

Następnie weź blat i od dołu zaznacz na nim pozycję kątownika montażowego, w odległości 9 cm od krawędzi. Używając kątownika, zamocuj blat do płyty pionowej. Do przykręcenia go użyj wkrętarki Ixo i trzech kolejnych krótszych wkrętów.

Krok 7 (fot. Galeria):

Kolejny krok to montaż stojaka na czasopisma. Najpierw nałóż klej do drewna na boki listwy i płyty o długości 30 cm oraz zamocuj krótką listwę do płyty za pomocą ścisku stolarskiego. Po wyschnięciu kleju, ustaw stolik w pionie i zaznacz pozycję montażu stojaka w dolnej jednej trzeciej wysokości stolika. Zamocuj stojak w wybranym miejscu, używając ścisku stolarskiego i zaznacz pozycję stojaka po drugiej stronie (mniej więcej pośrodku listwy). Wzdłuż tej linii, w odległości 6 cm, zaznacz cztery otwory. Za pomocą wiertarki EasyDrill 12 nawierć cztery otwory o głębokości 4 cm.

Krok 8 (fot. Galeria): 

Zamocuj stojak na czasopisma do płyty za pomocą wkrętarki Ixo i czterech wkrętów (4 x 60 mm) i zdejmij ścisk stolarski. Aby nie uszkodzić podłogi zamocuj od dołu filcowe podkładki.
Porady dla majsterkowiczów: drewno akacji lub orzecha włoskiego nada stolikowi szlachetny wygląd. Aby zapewnić drewnu maksymalną ochronę i uzyskać głębszy kolor, zalecamy pokryć powierzchnie drewniane olejem do drewna.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!