×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Sposób na poprawę jakości powietrza w domu

Sposób na poprawę jakości powietrza w domu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 11 lis 2018 12:00

Na temat zapylenia alarmuje już nie tylko WHO, lecz także Najwyższa Izba Kontroli. Zgodnie z ustaleniami instytucji w latach 2010-2017 kluczowy czynnik znacząco obniżający jakość powietrza w Polsce stanowiły pyły zawieszone PM10, PM2,5, a także B(a)P, przy czym nadwyżka stężenia w przypadku samych cząsteczek PM10 objęła od 74 proc. do nawet 91 proc. wszystkich stref, w których dokonuje się oceny jakości w powietrza. Redukcja stężenia smogu potrzebna jest więc na terenie niemal całej Polski.

Pomimo funkcjonowania programów wspierających walkę ze smogiem, zanieczyszczenie powietrza wciąż pozostaje w Polsce problemem aktualnym. Według ostatniego rankingu opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. W odpowiedzi na tak rozległą skalę zjawiska producenci wprowadzają więc na rynek rozwiązania o różnym stopniu skuteczności, które mają odfiltrować szkodliwe cząsteczki. Wyjątkową innowację w tym zakresie zaproponowała firma Oknoplast.

W obliczu niepokojących danych na popularności zyskują produkty i technologie umożliwiające odfiltrowanie cząsteczek PM10 oraz PM2,5 w najbliższym otoczeniu. Często stosowane maski nie eliminują jednak problemu zanieczyszczenia powietrza w domu. Z kolei oczyszczacze powietrza do mieszkań cechują się rozmaitą efektywnością i potrzebują czasu, aby odseparować pył w pomieszczeniu, przez co domownicy bywają narażeni na kontakt ze smogiem. Co więcej, ich posiadacze nierzadko mogą zapomnieć o relaksującej ciszy we własnych czterech kątach – praca sprzętu generuje bowiem dźwięki, które w zależności od klasy urządzenia mniej lub bardziej dają się we znaki. Im większa jest także wydajność oczyszczacza, z tym wyższym natężeniem hałasu zazwyczaj musimy się zmierzyć. Jak zatem odetchnąć w spokoju w domu po pracy, aby przy okazji nie wprowadzić do organizmu szkodliwych dla zdrowia cząsteczek?

Dom zabezpieczony od wejścia

Receptę na problem już poprzednim sezonie odnalazł Oknoplast, który postanowił zaproponować własne rozwiązanie. W efekcie we współpracy z firmą Brevis marka wprowadziła na rynek nawiewniki antysmogowe – małe urządzenia z wymiennymi filtrami montowane na oknie lub w elewacji, które zatrzymują pył, zanim dostanie się on do mieszkania.

Zastosowany mechanizm jest bardzo skuteczny i odseparowuje m.in. pył węglowy, cementowy czy przemysłowy – tłumaczy Mike Żyrek, Kierownik Badań i Rozwoju w Grupie Oknoplast. – W rezultacie nawiewnik jest w stanie odfiltrować do 98 proc. cząsteczek PM10. Co istotne, urządzenie można łatwo zamontować, a przez to pozostaje bardzo funkcjonalne. Sprawdzi się ono ponadto w przypadku alergików, którzy na wiosnę mogą zaopatrzyć się w dedykowany filtr chroniący przed uczulającymi pyłkami.

Niewygórowana cena zdrowia

Chociaż pomysł firm Oknoplast i Brevis stanowi innowację na rynku nawiewników, opracowana technologia wcale nie jest droga. Za urządzenie zapłacimy bowiem ok. 300 zł, czyli zdecydowanie mniej niż za większość oczyszczaczy powietrza dostępnych w sklepach. Znaczącym wydatkiem nie powinny być również wymienne filtry, których koszt wyniesie ok. 30 zł. Nawiewnik umieszcza się w miejscu dotychczasowego, co sprawia, że montaż przebiega wyjątkowo sprawnie. W drugim rodzaju nawiewnika o tej samej skuteczności działania, nawiewnik montuje się w samej elewacji zatem dedykowany jest przede wszystkim do nowego budownictwa. Produkt przebojem zdobywa uznanie wszystkich kupujących i pojawia się w domach w całej Polsce.

Czytaj także: Czujniki czadu - dlaczego warto?

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także