×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Skuteczna termomodernizacja

Skuteczna termomodernizacja

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 20 lis 2018 20:00

Spośród ponad 5,5 miliona domów jednorodzinnych w Polsce blisko 40% nie jest w żaden sposób ocieplonych. To właśnie nieefektywne energetycznie stare budownictwo przyczynia się w znacznym stopniu do złego stanu powietrza w naszym kraju. Program „Czyste powietrze” ma pomóc w walce ze smogiem i wesprzeć termomodernizację budownictwa jednorodzinnego.

Aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, nie wystarczy wymiana starego urządzenia grzewczego. Nawet najlepszy system grzewczy nie wpłynie znacząco na zmniejszenie kosztów eksploatacji, jeśli dom będzie słabo ocieplony. Do termomodernizacji należy podejść kompleksowo, może w tym pomóc rządowy program „Czyste powietrze”. Jak przeprowadzić termomodernizację by była skuteczna i bezpieczna dla środowiska?

Dlaczego należy zacząć od ocieplenia budynku?

Jeśli w niedocieplonym budynku zamontujemy nowe urządzenie grzewcze, jego praca nie będzie efektywna, ponieważ znaczna część wyprodukowanej przez nie energii cieplnej będzie uchodzić przez nieszczelne przegrody.

W związku z tym rachunki za ogrzewanie mogą w ogóle się nie zmniejszyć, pomimo modernizacji systemu grzewczego, a samo urządzenie będzie zużywało dużo energii, by skutecznie ogrzać pomieszczenia. Dlatego w pierwszej kolejności należy skupić się na ociepleniu budynku i wymianie stolarki okiennej.

Wybór właściwego systemu ociepleń

Wybór systemu ociepleń to decyzja na wiele lat – możemy dzięki niej sporo zaoszczędzić, dlatego podczas poszukiwania odpowiedniego rozwiązania warto zwrócić uwagę na:

1. Energooszczędność – przez nieocieploną elewację ucieka aż 40% energii cieplnej wyprodukowanej w domu. Właściwie dobrany system ociepleń zatrzyma ciepło w budynku i zmniejszy jego zapotrzebowanie energetyczne. Ochroni nie tylko przed chłodem w zimie, ale także przed upałem w lecie.
2. Wytrzymałość – podczas wybierania systemu ociepleń, warto wziąć pod uwagę rozwiązania chroniące elewację zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i termicznymi.
3. Ochrona przed wilgocią i zabrudzeniami – warto wybrać system ociepleń, który ochroni elewację przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak zanieczyszczenia czy opady atmosferyczne.
4. Okres gwarancji – długofalowa inwestycja, jaką jest ocieplenie budynku wymaga szczególnej ochrony, dlatego warto zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką przewiduje producent.

Eksperci marki Caparol, producenta chemii budowlanej, uwzględnili wszystkie te cechy podczas tworzenia systemów ociepleń Capatect – mają one nawet do 15 lat gwarancji i cechują się wyjątkową wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. To dobre rozwiązanie dla wszystkich planujących ocieplenie domu.

Program „Czyste powietrze” – jak to działa?

Od września tego roku termomodernizacja jest wspierana przez rządowy program „Czyste powietrze”. Według szacunków Ministerstwa Środowiska, termomodernizacja w ramach programu ma objąć 3 miliony domów. Budżet „Czystego powietrza” wynosi 103 miliardy złotych.

W jego ramach właściciele domów jednorodzinnych oraz budujący nowe domy mogą starać się o dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej oraz zmianę starego, nieefektywnego urządzenia grzewczego na nowoczesne i bardziej przyjazne środowisku.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 53 tys. złotych i jest zależna od dochodów wnioskodawców – można uzyskać dotację do 90% wartości planowanej inwestycji.

Wnioski należy składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także: Rządowy program "Czyste powietrze".

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także