×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściany nośne - wybierz popularne silikaty

Ściany nośne - wybierz popularne silikaty

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 04 marz 2015 08:20
Zaktualizowano: 10 marz 2015 14:50

Bloczki wapienno-piaskowe, popularnie nazywane silikatami są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wznoszeniowych w Polsce. Przekonajmy się dlaczego?

Bloczki wapienno-piaskowe, popularnie nazywane silikatami są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wznoszeniowych w Polsce. Przekonajmy się dlaczego?

 

Wybór materiału do budowy domu to jedna z kluczowych spraw. Trzeba wziąć pod uwagę trwałość materiału oraz współczynnik przenikania ciepła ściany z niego skonstruowanej. Niebagatelne znaczenie odgrywa też cena. O właściwościach silikatów rozmawialiśmy z ekspertem, Grzegorzem Piotrowskim, dyrektorem handlowym firmy Silikaty Białystok.

Grzegorz Piotrowski - Dyrektor Handlowy.jpg
Grzegorz Piotrowski - Dyrektor Handlowy.jpg


Czym powinien kierować się inwestor wybierający materiał do budowy ścian zewnętrznych w swoim domu?
Bloczki wapienno-piaskowe bardzo dobrze łączą się ze wszystkimi rodzajami spoiw, klejów i zapraw budowlanych. Należy tylko zwrócić uwagę, aby użyta zaprawa posiadała odpowiednią wytrzymałość i konsystencję. Niektóre wyroby posiadają tzw. pióro i wpust, co eliminuje konieczność stosowania spoiny pionowej. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób murowania.

Silikaty charakteryzują się: czystością ekologiczną (surowce do ich produkcji to piasek, wapno i woda), najniższą wśród materiałów budowlanych promieniotwórczością naturalną, dużą pojemnością termiczną i wilgotnościową (często określane są mianem ,,kamiennego termostatu”).

Bardzo zwarta i gęsta struktura materiału, jakim jest silikat, daje dużą masę. To właśnie jest jedną z najważniejszych zalet tego materiału, a mianowicie to niemal jedyny produkt, spełniający wymagania norm odnośnie izolacyjności akustycznej, a więc gwarantuje przyszłym użytkownikom ciche i przytulne wnętrze, odgradza ich od hałasów napływających zarówno z zewnątrz z otoczenia budynku, jak i od hałasów wytwarzanych przez instalacje techniczne, pracujące wewnątrz domu.

Jakie parametry są najbardziej istotne przy wyborze takiego materiału?
Najważniejsze z nich to: wytrzymałość, izolacyjność akustyczna, akumulacja ciepła, bezpieczeństwo pożarowe, a także dokładność wymiarów. Jeżeli chodzi o silikaty to trzeba podkreślić, że mają one najwyższą wytrzymałość na ściskanie spośród materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian murowanych, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom budynków. Najczęściej produkowane są w klasach wytrzymałości 15 MPa, 20 MPa, 25 MPa.

Ochrona przed hałasem jest wymaganiem, które musi być spełnione w każdym budynku. Izolacyjność akustyczna ścian rośnie wraz z ich masą, dlatego duża masa silikatów jest ich ważną zaletą.

Zobacz także: Ciepły montaż okien krok po kroku. Zobaczcie jak go wykonać

Akumulacja ciepła umożliwia zniwelowanie skutków szybkich zmian temperatury w zimie przy spadku, a latem przy wzroście temperatur na zewnątrz budynku. Silikaty swoją dobrą zdolność do akumulacji ciepła zawdzięczają swojej dużej gęstości od 1400 do 2200 kg/m3.

Istotne jest także bezpieczeństwo przeciwpożarowe (polecana jest najwyższa klasa reakcji na ogień A1) i dokładność wymiarowa elementów murowych, która pozwala na wyeliminowanie podczas budowy pracochłonnych docięć oraz murowanie zarówno na cienką spoinę (klejenie), jak też grubą spoinę (tradycyjnie). Mur z silikatów ma bardzo dużą odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowo wykonane mury stanowią bardzo dobre podłoże do układania płytek ceramicznych i uzyskania prostych i równych powierzchni.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także