×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ściany dwuwarstwowe. Co warto wiedzieć?

Ściany dwuwarstwowe. Co warto wiedzieć?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 09 paź 2015 14:32
Zaktualizowano: 09 paź 2015 14:36

Jedna, dwie, a może trzy warstwy? To pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie każdy inwestor planujący budowę domu. Od tego jakie ściany wybierze w dużej mierze zależeć będą późniejsze rachunki za ogrzewanie. W Polsce dużą popularnością cieszą się przegrody dwuwarstwowe. Jak się je wykonuje i jakie są zalety ścian dwuwarstwowych?

Jedna, dwie, a może trzy warstwy? To pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie każdy inwestor planujący budowę domu. Od tego jakie ściany wybierze w dużej mierze zależeć będą późniejsze rachunki za ogrzewanie. W Polsce dużą popularnością cieszą się przegrody dwuwarstwowe. Jak się je wykonuje i jakie są zalety ścian dwuwarstwowych?

Ściany dwuwarstwowe wznosi się w dwóch etapach. W pierwszym montuje się część konstrukcyjną, wykonaną najczęściej z bloczków lub pustaków, do której mocowana jest warstwa ocieplenia. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego materiału. Współczesny rynek budowlany oferuje szeroki wachlarz tworzyw – możemy postawić na murowanie ścian z bloczków silikatowych, pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego. Od tego, jaki materiał wybierzemy zależeć będą koszty budowy. Każdy materiał ma też inne właściwości.

Bloczki z betonu komórkowego cechują się wysokim parametrem izolacyjności cieplnej, z powodzeniem nadają się więc do budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego – podpowiada Jarosław Kwaśniak, ekspert firmy Bruk-Bet.

Wybór ocieplenia
Decydując się na dwuwarstwowe ściany zewnętrzne musimy liczyć się z dodatkowym etapem prac ekipy budowlanej.

Ocieplenie ściany nośnej wykonuje się najczęściej metodą lekką mokrą, polegającą na przyklejeniu do niej płyt styropianowych lub z wełny mineralnej na zaprawie klejowej i, jeśli to konieczne, dodatkowym przymocowaniu za pomocą specjalnych kołków. Na przyklejone płyty izolacyjne nakładane są warstwy zabezpieczające, składające się z dwóch warstw zaprawy klejowej zbrojonych siatką z włókna szklanego, podkładu tynkarskiego i tynku zewnętrznego – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak.

Wybór najlepszego izolatora nie jest taki prosty - o ile właściwości izolacyjne dwóch najpopularniejszych tworzyw (wełny mineralnej i styropianu) są bardzo zbliżone, to różnią się one sprężystością, izolacyjnością akustyczną oraz właściwościami paroprzepuszczalnymi. Lepiej w tym zestawieniu prezentuje się wełna mineralna, choć trzeba zaznaczyć, że jej wybór wiązać się będzie z nieco wyższym kosztem zakupu materiału. Niezależnie od tego, w jaki sposób ocieplać będziemy nasz dom, ważną kwestię stanowi odpowiednie przygotowanie podłoża – warstwa nośna powinna charakteryzować się dobrą przyczepnością.

Ważny parametr
Izolacyjność termiczna przegrody zewnętrznej, na którą składają się warstwa nośna i ocieplenie, wyrażana jest współczynnikiem przenikania ciepła U – im jest niższy tym lepiej. Zakładaną jego wartość możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy koncentruje się na grubości i gęstości bloczka, do którego dopasowujemy rodzaj i grubość warstwy ocieplenia. W przypadku betonu komórkowego najlepiej sprawdzi się bloczek odmiany 400 o grubości 30 cm. Ocieplając tak powstałą konstrukcję jedynie 10-centymetrową warstwą izolacji wartość współczynnika wyniesie U równą 0,17 W/m²K, która z zapasem spełniać będzie określone na rok 2021 normy energooszczędności.

Drugie rozwiązanie pozwala wybrać węższy bloczek o większej gęstości, do którego należy dobrać grubszą izolację. Gdy użyjemy odmiany 600 o grubości 24 cm, która daje wartość współczynnika U na poziomie 0,58 W/m²K i zamontujemy do niego 14-centymetrową warstwę izolacji zyskujemy ciepłą przegrodę zewnętrzną o wartości U równej 0,19 W/m²K.

Ściany dwuwarstwowe łączą w sobie zalety wariantu jedno- i trójwarstwowego. Umiarkowana cena, dobra izolacja termiczna oraz łatwość i szybkość budowy – to ich podstawowe atuty.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także