Najlepsze Domy
Rozprawiamy się z mitami związanymi z ogrzewaniem podłogowym

Rozprawiamy się z mitami związanymi z ogrzewaniem podłogowym

Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w firmie TECE rozwiewa najważniejsze wątpliwości i mity związane z montażem ogrzewania podłogowego. Fot. TECE
Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w firmie TECE rozwiewa najważniejsze wątpliwości i mity związane z montażem ogrzewania podłogowego. Fot. TECE
Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w firmie TECE rozwiewa najważniejsze wątpliwości i mity związane z montażem ogrzewania podłogowego.

Czy w pomieszczeniu z podłogówką mogą stać duże, ciężkie meble?

Tak i nie. W obiegowej opinii w  pomieszczeniu, w którym zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, nie powinny stać meble, takie jak na przykład łóżko. Po części jest to prawda, ponieważ taki element wyposażenia wnętrz mógłby utrudniać przepływ ciepła i nie powinno się układać pod nim elementów grzewczych. Jednak i na to można znaleźć rozwiązanie. Wystarczy zdecydować się na meble o wysokich (ponad 10 cm) nóżkach. W takiej sytuacji przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła  do pomieszczenia.

Czy można łączyć ogrzewanie konwencjonalne z podłogowym?

Tak. Ogrzewanie podłogowe może funkcjonować zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i  możliwe jest łączenie go z ogrzewaniem grzejnikowym. Faktem jest, że połączenie tych dwóch systemów ogrzewania w jeden układ wymaga uwagi i precyzji. Najczęściej spotykanym zestawieniem jest zastosowanie podłogówki na parterze, zaś grzejników na piętrach budynku. Większość osób budujących dom woli uniknąć ciężkich stropów, które przy ogrzewaniu podłogowym zyskują dodatkową warstwę jastrychu.

Kto powinien szczególnie rozważyć instalację ogrzewania podłogowego?

Po pierwsze alergicy. Dzięki kilkukrotnie niższej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów. Również osoby zapracowane, które nie mają czasu na codzienne doglądanie urządzeń grzewczych, powinny być zadowolone z użytkowania takiej formy ogrzewania domu.

Podłogówka wyposażona jest w system samoregulujący, które dopasowują wydajność grzewczą do zmian temperatury w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego estetyka – w przypadku ogrzewania podłogowego nie mamy widocznych grzejników, ani innych elementów instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawa ekologii i energooszczędności.

Czytaj także: Czy ogrzewanie podłogowe można układać tylko pod płytkami?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!