REKLAMA
Najlepsze Domy
Różne oblicza silikonu

Różne oblicza silikonu

W domu i na budowie wypełniają szczeliny i łączą przeróżne materiały. Nie obejdzie się bez nich ani biały montaż, ani obróbki blacharskie na dachu. Silikony, bo o nich mowa, są jednymi z najczęściej stosowanych produktów chemii budowlanej. Przedstawiamy ich poszczególne rodzaje.

Za pomocą silikonów tworzy się trwałe spoiny w miejsce pęknięć, rys, przerw dylatacyjnych czy innych łączeń w domu i na budowie. Dzięki temu, że silikony są w dużym stopniu elastyczne po wypełnieniu, mogą kompensować ewentualne ruchy i przemieszczenia elementów budowlanych (np. ścian działowych) bez powstawania pęknięć i szczelin.

Preparaty te poprawiają estetykę wykończenia, ale też zabezpieczają przed działaniem wilgoci, pleśni, brudu czy promieni UV. Silikony mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego na sklepowych półkach spotkamy masy uszczelniające o różnym przeznaczeniu. Tradycyjnie dzieli się je na dwie grupy: octowe (octanowe, kwaśne) i neutralne. Sprawdzamy, które preparaty się do nich zaliczają, i w jakich pomieszczeniach zwykle się je stosuje.

Silikony octowe (Kwaśne, Octanowe)

Mają charakterystyczny zapach, który zawdzięczają kwasowi octowemu, wydzielającemu się w trakcie wiązania masy. Tego rodzaju silikonów nie używa się więc w połączeniach materiałów wrażliwych na jego działanie. Będą to m.in. tynki wapienne czy metale, które w kontakcie z tą substancją mogą korodować lub się odbarwiać. Silikony z tej grupy są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, dlatego spotkamy je zwłaszcza w kuchni, łazience, pralni, piwnicy czy kotłowni. Do silikonów kwaśnych zaliczamy:

- silikony sanitarne – znajdują szerokie zastosowanie w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, ponieważ dodatkowo posiadają właściwości grzybobójcze. Wypełniają szczeliny narażone na działanie wody, są wykorzystywane przy spoinowaniu armatury, styków między umywalką a ścianą, ale też w typowych łączeniach kuchennych (np. przy wypełnianiu krawędzi przy zlewozmywakach).

Na rynku spotkamy sporą ilość silikonów sanitarnych. Część z nich jest jednak pozbawiona kwasu octowego (tzw. silikony sanitarne neutralne). Warto pamiętać, że ta grupa produktów nadaje się głównie do spoinowania fug łazienkowych i nie jest już tak odporna na działanie wilgoci i wody, jak silikony octanowe segmentu premium. Zanim sięgniemy po dany preparat, upewnijmy się co do jego składu i zastosowania zalecanego przez producenta. Warto zwrócić uwagę na zawartość tzw. fungicydów, czyli substancji grzybobójczych, które pozwalają na stosowanie preparatów w środowisku wilgotnym, narażonym na powstawanie pleśni – mówi Tadeusz Różański z fischerpolska.

Silikony sanitarne kwaśne uszczelnią też szpary przy listwach okiennych, witrynach i luksferach, czyli szklanych pustakach.

- silikony uniwersalne – nadają się zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Sprawdzają się w łączeniu wielu podłoży – od betonu po szkło i wybrane metale. Uszczelnimy nimi kabiny prysznicowe, szklane witryny, drzwi, okna czy takie elementy wykończenia wnętrz, jak parapety, okładziny, posadzki. Silikony uniwersalne są dobrym wyborem w przypadku większości prac ogólnobudowlanych.

- silikony szklarskie – mogą być używane do szkła i innych gładkich powierzchni, ponieważ gwarantują wysoką przyczepność nawet dla wymagających podłoży. W stolarce okiennej silikony szklarskie przydają się zwłaszcza przy spajaniu szklanych elementów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!