REKLAMA
Najlepsze Domy
Rozmieszczenie okien

Rozmieszczenie okien

Orientacja względem stron świata determinuje, gdzie, kiedy i jakie światło będzie gościć w naszym nowym domu. Jest to istotne nie tylko ze względu na oświetlenie, ale także na ogrzewanie całego budynku. Odpowiedni projekt pozwoli jak najlepiej wykorzystać energię, jaką daje nam promieniowanie słoneczne.

Strona południowa jest najbardziej naświetlona i ciepła, a północna to jej przeciwieństwo. Aby straty ciepła były jak najmniejsze, można więc ograniczyć liczbę lub wielkość przeszkleń od strony północnej czy zamontować okna energooszczędne o podwyższonej izolacyjności termicznej.

To, czy okno jest skierowane ku północy, wschodowi, południu czy zachodowi, powoduje dużą różnicę w tym, jaki typ światła otrzymujemy.

Północ-południe

Gdzie powinna być zlokalizowana sypialnia? Jeśli lubimy budzić się ze słońcem - we wschodniej części domu. Będziemy wtedy wypoczęci i naładowani pozytywną energią na cały dzień. Optymalnym wyborem jest północ. Przy takiej lokalizacji słońce nie będzie nam przeszkadzać, nawet jeśli lubimy popołudniowe drzemki. Pomieszczenia gospodarcze czy spiżarnia także powinny się znaleźć od strony północnej. Można tam również zaplanować kuchnię, gdzie ciepło powstaje przy gotowaniu, nadmiar słońca mógłby być więc w tym pomieszczeniu zbyt męczący. Światło północne dobrze sprawdzi się również w łazience - nie powoduje kontrastów, a barwy wyglądają w nim naturalnie, jest więc doskonałe przy codziennym makijażu.

Pokój dzienny, jadalnię, bibliotekę czy taras warto zaplanować od strony południowej lub południowo-zachodniej. Pomieszczenia będą jasne i przytulne a słońce wydobędzie ich piękno. Taka lokalizacja sprawi, że wnętrza będą odpowiednio doświetlone w godzinach popołudniowych, gdy najczęściej spędzamy w nich czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Pamiętajmy jednak, aby teorię zweryfikować na podstawie własnych upodobań i wspólnie z architektem znaleźć rozwiązanie idealne dla nas, by co dzień cieszyć się komfortem w swoim domu.

Więcej światła, więcej powietrza, lepszy widok

Naturalne światło pomaga nam się zrelaksować i skupić. Dlatego tak istotne jest, aby jego źródło znajdowało się w każdym pokoju. Kiedy zaczniemy myśleć o umieszczeniu okna, zastanówmy się więc, gdzie światło padnie, a gdzie nie, czy będzie rzucać cienie, tworzyć odblaski i olśnienia? Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniu biurowym czy tam, gdzie planujemy ustawić kącik telewizyjny. Jeśli ściana, na której znajdzie się monitor, będzie prostopadła do okien, wpadające przez nie światło będzie się odbijać od ekranu, co utrudni pracę lub zakłóci wyczekiwany relaks.

Okna są idealnym źródłem nie tylko naturalnego światła, ale i świeżego powietrza. Aby odświeżyć klimat pomieszczenia wystarczy otworzyć okno lub dwa. Warto więc umieścić przeszklenia na przeciwległych ścianach, aby orzeźwiające powietrze mogło wędrować przez cały dom. Dzięki temu zachowamy zdrowy mikroklimat.

Światło jest jednym z najistotniejszych kreatorów przestrzeni w pomieszczeniach, elementem dekoracji. Wybór właściwego okna lub drzwi tarasowych może sprawić, że to właśnie ten obszar będzie najbardziej charakterystycznym miejscem w domu. Nawet wtedy, gdy otoczenie nie jest idealne, nie mamy widoku na góry czy las, dobrze dobrane okno może być ustawione tak, aby uwydatnić najlepszy możliwy widok, a jednocześnie ukryć to, czego nie chcemy oglądać. Poszukajmy w okolicy pejzażu, który zwraca na siebie uwagę – może być to panorama miasta albo … nasz przydomowy ogródek. A gdy naprawdę nie chcemy patrzeć na to, co na zewnątrz? Okno możemy zamieścić nieco wyżej na ścianie, pozostawiając dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła.

Kontakt z naturą

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!