Najlepsze Domy
Rolety okienne - rodzaje i zastosowanie

Rolety okienne - rodzaje i zastosowanie

Rolety są najchętniej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kontrolę nad światłem promieni słonecznych w pomieszczeniach. Fot. Awilux
Rolety są najchętniej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kontrolę nad światłem promieni słonecznych w pomieszczeniach. Fot. Awilux
Rolety okienne dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalnej estetyce stanowią skuteczną ochronę przed hałasem i są zabezpieczeniem przed włamywaczami. Dodatkowo szeroki wybór możliwości dostosowania wyglądu i kolorów może sprawić, że roleta stanie się stylowym uzupełnieniem aranżacji lub nada charakter fasadzie. Przed przystąpieniem do zakupu warto rozważyć kilka kwestii, które pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszych potrzeb.

Rolety są najchętniej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kontrolę nad światłem promieni słonecznych w pomieszczeniach. Cieszą się dodatkowo największą popularnością ze względu na poprawę bezpieczeństwa i wpływ na wysokość rachunków za energię. W zależności od tego, czy nasze rolety będą instalowane w domu, który już istnieje, czy w nowo powstałym budynku, możemy zdecydować się na konkretny rodzaj. Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux, podpowie nam, na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując rolety okienne.

Rolety podtynkowe – niewidoczne wsparcie

Jeśli myślimy o roletach jeszcze na etapie projektowania lub budowania domu, warto zdecydować się na rolety podtynkowe, które montuje się w nadprożu i zabudowuje materiałem wykończeniowym, takim jak tynk czy klinkier. Takie rozwiązanie idealnie wkomponowuje się w elewację, dzięki czemu tworzy jej integralną część.

W przypadku innowacyjnych rolet takich jak model Invisio możemy liczyć na zapewnienie doskonałej izolacji termicznej i akustycznej, ponieważ system nie ingeruje w konstrukcję nadproża okna lub drzwi, a tym samym nie narusza bilansu energetycznego budynku – mówi Rafał Buczek, ekspert Awilux – Sterowanie roletami w tym przypadku może odbywać się ręcznie lub poprzez napęd elektryczny, połączony z systemem sterującym, pozwalającym na ich komfortową obsługę.

Dużym udogodnieniem w przypadku rolety podtynkowej jest umieszczenie skrzynki sterującej na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie pozwala na konserwację i serwisowanie bez zakłócania prywatności domowników. Jeśli w naszym domu doceniamy nowoczesne technologie, warto zauważyć, że taka roleta pozwala na skonfigurowanie z urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu będziemy mogli obsługiwać cały system za pomocą tabletu lub smartfona. W systemie podtynkowym można również zdecydować się na wersję z moskitierą, która w ciepłe dni umożliwia użytkownikowi skuteczną ochronę przed insektami przy zachowaniu przepływu światła i świeżego powietrza do wewnątrz.

Rolety elewacyjne – uniwersalność zastosowań

Kolejnym rodzajem są rolety elewacyjne, które doceniane są szczególnie ze względu na większą uniwersalność. Ten typ możemy zastosować zarówno w budynkach nowych, jak i już istniejących. Montuje się je na murze albo we wnęce okiennej budynku, nie wymagając ingerencji w elewację domu. Rolety elewacyjne wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi i zazwyczaj pozwalają na indywidualne dostosowanie wymagań co do wielkości rolety, rodzaju zastosowanego pancerza czy koloru rolety.

Rolety elewacyjne występują w dwóch opcjach – ze skrzynką ściętą pod kątem 45? z montażem lewo- i prawoskrętnym oraz ze skrzynką półokrągłą i montażem tylko lewoskrętnym – tłumaczy Rafał Buczek – Rolety zewnętrzne warto wybrać, jeśli zależy nam na niewielkim nakładzie prac podczas instalacji. W tym rozwiązaniu możemy również wybrać system blokujący podnoszenie oraz opcję z moskitierą rolowaną. Specjalny panel wzmacnia skrzynkę i zabezpiecza ją przed demontażem przez nieproszonych gości.

Z myślą o komforcie

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!