REKLAMA
Najlepsze Domy
Rolety? A może zasłony?

Rolety? A może zasłony?

Jeszcze kilka tygodni temu chroniliśmy wnętrza przed słońcem zasłaniając okna. Na chwilę przed początkiem jesieni odsłaniamy je w ciągu dnia, chcąc wpuścić do domu jak najwięcej światła, a zasłaniamy wieczorem, żeby zachować prywatność. Co wybrać? Zasłony czy rolety?

O tym, jakie rozwiązanie wybrać – rolety czy zasłony – aby było funkcjonalne przez cały rok, mówi ekspert marki Eurofirany.

Praktycznie i nowocześnie

Wewnętrzne rolety to rozwiązanie, które zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Taką osłonę okna wybieramy najczęściej w kuchni, sypialni lub w pokoju biurowym.

Dostępne są różne rodzaje, m.in. – rzymskie (tkanina zwija się w podłużne fałdy podczas podnoszenia), dzień/noc (naprzemienne pasy regulują dopływ światła), austriackie (bogato marszczone, ozdobne). Do wyboru mamy także różnorodne tkaniny i sposoby montażu, które bardzo często nie wymagają ingerencji w stolarkę okienną. Rolety można w prosty i szybki sposób wyczyścić – wystarczy do tego gąbka z ciepłą wodą i wybranym detergentem. Dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz czy w pokojach małych dzieci  - podkreśla Agata Nowak z firmy Eurofirany.

Dobrze prezentują się także w połączeniu z firaną. Latem możemy dzięki nim zasłonić wnętrza, odcinając w 100% dopływ promieni słonecznych, zimą zwinięte w ciągu dnia, zapewniają maksymalny dopływa światła, a wieczorem, po zapaleniu światła, chronią prywatność.

Zalety: łatwy montaż, wygodne w utrzymaniu, szeroki wybór tkanin i systemów, zalecane dla alergików, funkcjonalne o każdej porze roku.

Wady: pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, wzór wybieramy raz na kilka lat.

Klasycznie i stylowo

Jasna firana i zasłony to najbardziej tradycyjna dekoracja okienna, która idealnie sprawdza się także dziś – zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Wybór tkanin jest tak duży, że pozwala na tworzenie różnorodnych zestawień – np. w zależności od pory roku (grubsze firany zimą, cieńsze latem) czy stylu wnętrza. Ich niekwestionowaną zaletą jest łatwość montażu, co pozwala na szybką wymianę dekoracji, a tym samym metamorfozę pokoju.

Co więcej, możemy także dobierać różnego rodzaju upięcia, chwosty i ozdoby, dzięki którym okno nabiera nowego wyrazu. Zasłony i firany, w zależności od materiału, można prać w pralce lub czyścić chemicznie. Jesienią i zimą grubsze zasłony mogą także pełnić funkcję dodatkowej ochrony przed zimnem. Zasłony mają swój niepowtarzalny urok, który sprawia, że wnętrza stają się bardziej przytulne i ciepłe – zauważa ekspert.

Zalety: łatwa wymiana stylizacji, bogactwo tkanin i wzorów, ochrona przed słońcem/zimnem, tworzą przytulny nastrój, szycie na wymiar.

Wady: zmniejszą optycznie wnętrze, są bardziej uciążliwe dla alergików z uwagi na osiadający kurz.

Czytaj także: Rolety tekstylne

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!