×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Renowacja podłogi

Renowacja podłogi

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 29 lis 2016 12:47
Zaktualizowano: 30 lis 2016 14:58

Wciąż zyskujące na popularności poradniki i tutoriale sprawiają, że często decydujemy się na wykonanie różnych prac remontowych samodzielnie. O tym, czy warto odnowić podłogę samemu, czy oddać ją w ręce profesjonalistów, opowiada Ernest Wesołowski, Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji marki Domalux Professional.

Choć istnieje wiele poradników, na podstawie których można samodzielnie przeprowadzić proces cyklinowania, trzeba pamiętać, że nieumiejętne wykonanie może trwale uszkodzić podłogę lub doprowadzić do wad, które uwidocznią się po aplikacji impregnatu – tłumaczy Ernest Wesołowski.

Jak dodaje, technika szlifowania wymaga dużej wprawy i doświadczenia.

Dobry fachowiec dostosowuje metodę swojej pracy indywidualnie do każdej posadzki. Dobierze produkty odpowiednio do gatunku drewna, dopasuje docisk do szlifowanej powierzchni, wykona szlif we właściwych kierunkach z utrzymaniem stosownej prędkości. Na koniec zaproponuje system zabezpieczający, dobrany do rodzaju drewna, aby osiągnąć zamierzony efekt, ustalony wcześniej z klientem, uwzględniając przewidywaną intensywność eksploatacji.

Wiele zależy od narzędzi

Proces szlifowania podłogi obejmuje przygotowanie pomieszczenia i posadzki, lakierowanie oraz szlifowanie międzywarstwowe.

Niezbędne do prawidłowego wykonania zadania są profesjonalne narzędzia: wałki (np. Velours, Nylon lub Microfloor 120 – w zależności od rodzaju lakieru, który nakładamy), pędzle, szpachla parkieciarska oraz urządzenia do polerowania międzywarstwowego – opowiada ekspert.

Powierzchnia do lakierowania powinna być uprzednio właściwie przygotowana (czysta, sucha, stabilna i równa), a aplikacja powinna odbywać się w optymalnych warunkach (w temp. od 15 do 25°C
i przy wilgotności drewna 7-11% oraz przy względnej wilgotności powietrza od 40% do 65%). Przed, w trakcie oraz bezpośrednio po nakładaniu środków zabezpieczających, należy unikać przeciągów oraz zabezpieczyć pomieszczenie przed nadmiernym oddziaływaniem promieniowania słonecznego na powierzchnię posadzki. Lakier należy aplikować starannie w 2-3 warstwach za pomocą dedykowanego wałka, uwzględniając przerwy na schnięcie i szlifowanie międzywarstwowe.

Ważna pierwsza konserwacja

Po wyschnięciu i utwardzeniu powłok zabezpieczających warto wykonać pierwszą konserwację poprzez nałożenie odpowiedniego produktu, który domknie zastosowany system i dodatkowo wpłynie na jego trwałość.

Chociaż prace związane z renowacją posadzek drewnianych wydają się na pierwszy rzut oka łatwe i nieskomplikowane, tak naprawdę wymagają umiejętności, wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu. Dlatego biorąc pod uwagę pracochłonność, koszty wypożyczenia odpowiedniej klasy narzędzi oraz cen zarówno materiałów, jak i chemii parkieciarskiej, warto powierzyć renowację swojej podłogi profesjonalnemu parkieciarzowi – podsumowuje Wesołowski. – Zaoszczędzimy w ten sposób nasz czas, pieniądze i nerwy.

Źródło: Domalux

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także