×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Remont tarasu. Zobacz jego wykonanie krok po kroku

Remont tarasu. Zobacz jego wykonanie krok po kroku

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 21 maj 2016 14:15
Zaktualizowano: 23 maj 2016 08:40

Błędy wykonawcze, zły projekt oraz niekompatybilne materiały to najczęstsze przyczyny usterek tarasów, które nierzadko wiążą się z koniecznością gruntownego remontu, nieraz już po 2-3 latach użytkowania. Tak też było w przypadku domu z tarasem w Sopocie. Naprawa była trudna i czasochłonna.

Błędy wykonawcze, zły projekt oraz niekompatybilne materiały to najczęstsze przyczyny usterek tarasów, które nierzadko wiążą się z koniecznością gruntownego remontu, nieraz już po 2-3 latach użytkowania. Tak też było w przypadku domu z tarasem w Sopocie. Naprawa była trudna i czasochłonna.

Taras doskonale pełni swoje funkcje użytkowe tylko w momencie, kiedy zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne i użyte materiały chemii budowlanej są zgodne z zaleceniami wymogów projektowych i wykonawczych.

Niestety często już po kilku latach użytkowania tarasu mogą pojawić się problemy. Generalnego remontu tarasu w domu jednorodzinnym w Sopocie podjęła się firma PHU Tega Jacek Ożóg, specjalizująca się w tego typy pracach. W ramach prowadzonych działań wykonano systemowe izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, montaż urządzeń odwadniających i orynnowania. Zastosowano także systemowe rozwiązania ochrony powierzchniowej.

Decyzja o remoncie i prace wstępne

Prace związane z gruntownym remontem tarasu, od momentu wejścia ekipy wykonawczej na plac budowy i zabezpieczania obszaru prowadzonych działań do zakończenia renowacji, trwały ok. 2 miesięcy. Termin realizacji był związany głównie z koniecznością zachowania przerw technologicznych niezbędnych do odpowiedniego wysychania poszczególnych warstw.

Jednym z pierwszych działań było zabezpieczenie terenu wokół domu oraz odpowiednie zorganizowanie działań, tak aby podczas prac remontowych prowadzonych na tarasie nie zniszczyć ogrodu wokół domu. Diagnoza stanu tarasu nie wyglądała dobrze, zastaliśmy źle wykonane poszczególne warstwy, do wykonania paroizolacji użyto zwykłej folii. Jako termoizolację zastosowano zwykły, miękki styropian, który po kilku latach eksploatacji był bardzo ciężki, ponieważ nasiąkł przenikającą przez inne warstwy wodą. Zniszczenia były tak duże, że w mieszczącym się pod tarasem salonie na suficie zaczęły pojawiać się zawilgocenia, oraz przecieki podczas większych opadów deszczu. W związku z tak dużymi zniszczeniami doraźne naprawy niewiele by pomogły. I w związku z tym właściciel zdecydował się na kapitalny remont, związany z wykonaniem od początku wszystkich kolejnych warstw – mówi Jacek Ożóg, wykonawca, właściciel firmy PHU Tega Jacek Ożóg.

Prace rozpoczęto od skucia zniszczonych warstw betonu (dwie warstwy, każda po ok. 8 cm grubości) i wyrzuceniu sporej ilości powstałego gruzu. Kolejną czynnością było wykonanie drewnianej konstrukcji pokrytej folią nad całą powierzchnią tarasu, tak aby podczas prac żadna z nowo wykonanych warstw nie uległa zawilgoceniu pod wpływem opadów atmosferycznych.

 O kolejnych etapach prac opowiada Jacek Ożóg: Zawsze, przed rozpoczęciem prac wykonuję odwiert, aby stwierdzić, jaki jest stan zniszczeń w przekroju i jakie poszczególne warstwy trzeba będzie usunąć. Takie działanie wykonano także podczas tej realizacji. Po skuciu betonu rozebrano również murek okalający taras, który miał wadliwą konstrukcję i stanowił zaporę dla spływającej z tarasu wody (na skraju płyty stropowej był wymurowany rząd cegieł a ścianka wykonana była prawie poza ich obrysem). Namówiliśmy inwestora na rezygnację z takiej zamkniętej konstrukcji i likwidację murku.

Wykonanie warstwy spadkowej i paroizolacji

Bezpośrednio po osuszeniu stropu, który był bardzo zawilgocony i przesychał ok. dwóch tygodni (przy bardzo dobrej pogodzie i wysokiej temperaturze), wykonano badanie wilgotności podłoża metodą CM. Po uzyskaniu odpowiednich pomiarów, pozwalających na dalsze prowadzenie robót przystąpiono do wykonania warstwy spadkowej na stropie przy użyciu masy wyrównującej Schonöx PL. Dzięki jej zastosowaniu uzyskano na tarasie odpowiedni o wysokich parametrach wytrzymałościowych spadek, wynoszący 2% - mówi wykonawca.

Następnie przystąpiono do wykonania drugiej warstwy, a mianowicie ułożenia warstwy paroizolacji. Na wstępie zagruntowano powierzchnię za pomocą systemowego gruntu Eurolan 3K marki Deitermann. Na zagruntowane podłoże, jak zaznacza Jacek Ożóg: Do wykonania główniej warstwy paroizolacji użyto masy bitumicznej KMB: Superflex 10 marki Deitermann, która charakteryzuje się bardzo dobrą urabialnością i łatwą aplikacją. Masę nakładano przy użyciu pacy zębatej, zagładzając ją później na gładko. Preparat aplikowano w dwóch przejściach roboczych – po wyschnięciu pierwszej warstwy nałożono kolejną, którą pozostawiono do wyschnięcia na 24 godziny. Jednocześnie z pracami nad warstwą paroizolacji wykonano, konieczne na tym etapie prac, obróbki blacharskie.

Ułożenie docieplenia 

Jako warstwę termoizolacji zastosowano styropian ekstrudowany XPS (twardy materiał odporny na wodę oraz obciążenia mechaniczne). Jak zaznacza Jacek Ożóg: „Użyliśmy styropianu o łącznej grubości 15 cm, złożonego z dwóch warstw płyt: pierwszej o grubości 5 cm, drugiej o gr. 10 cm zamocowanych w sposób mijankowy, miało to na celu wyeliminowanie powstawania mostków termicznych.” Następnie bezpośrednio na warstwę styropianu ułożono folię PE o grubości 0,2 mm oraz warstwę zbrojenia w postaci metalowej siatki, która w trakcie wykonywania warstwy dociskowej podniesiona była o ok. 2 cm.

Wykonywanie jastrychu dociskowego

Bardzo istotnym etapem prac było wykonanie warstwy dociskowej o grubości od 6 (na skraju tarasu) do 8 cm (przy ścianach). „Do jej wykonania użyto jastrychu szybkowiążącego Schonöx SEB z zachowaniem właściwych dylatacji (obwodowych i przeciwskurczowych). Masa była wymieszana ze żwirem o gradacji 0-8mm (jest ona stosunkowo sucha, nie zawiera dużych ilości wody ok. 6 litrów na 150 kg zasypu). Jastrych wylewano przy pomocy maszyny z podajnikiem, tzw. mixokreta, co znacznie ułatwiło i przyspieszyło wykonywanie prac. Gotowy jastrych pozostawiono do wysezonowania na okres 7 dni (chodzić można po nim już po ok. 4 godzinach). Z racji długiego czasu wysychania, około 28 dni, nie zdecydowano się na użycie wylewek cementowych.

Izolacja podpłytkowa

Po wyschnięciu warstwy jastrychu przystąpiono do wykonania izolacji podpłytkowej. Pierwsze przejście robocze stanowiło uszczelnienie narożników za pomocą taśmy uszczelniającej zatopionej w masie Schonöx 1K-DS.

Tym samym produktem wykonano uszczelnienie powierzchni w dwóch cyklach roboczych. Masę nakładano pacą zębatą, następnie na równo zagładzając powierzchnię: pierwsza warstwa miała grubość 1 mm, kolejna 2 mm. Pod tą izolacją na skraju warstwy dociskowej wykonano także wszystkie niezbędne obróbki blacharskie. Dodatkowo, podczas układania każdej warstwy dbaliśmy o przeniesienie dylatacji przeciwskurczowych i zabezpieczenie ich podczas wykonywania każdej kolejnej warstwy – kontynuuje Jacek Ożóg.

Drenaż powierzchniowy i układanie płytek

Po ok. 48 godzinach i wyschnięciu warstwy izolacji podpłytowej przystąpiono do wykonania warstwy drenażowej z zastosowaniem materiału Schonöx EP-Drain o łącznej grubości ok. 10 mm (materiał dwuskładnikowy na bazie żywic epoksydowych). Jak zaznacza wykonawca: Bardzo rzadko spotyka się wykonywanie takiej cienkowarstwowej warstwy drenażowej. Zastosowany przez nas materiał umożliwia wykonanie podpłytkowego drenażu na tarasie o grubości 8-20 mm. Żywica dwuskładnikowa mieszana jest z piaskiem kwarcowym o jednolitej frakcji ok. 0,2-0,3 mm i następnie aplikowana na powierzchnię tarasu. Po ułożeniu równomiernej warstwy pozostawiano ją do wyschnięcia. Rolą tej warstwy jest odprowadzenie wody, która może dostawać się poprzez fugi pod płytki. Bardzo istotne jest to w okresie zimowym – warstwa drenażowa odprowadza zgromadzone ilości wody, jednocześnie nie doprowadza do „rozsadzenia” całej konstrukcji i zabezpiecza przed kumulacją wody w pustych miejscach.

Po niezbędnej przerwie technologicznej, wynoszącej ok. 48 godzin, zamocowano płytki gresowe (mrozoodporne, o odpowiednim stopniu nasiąkliwości, twardości i antypoślizgowości). Na obrzeżach zastosowano obwódkę z płytek o wymiarach 10x10 cm, na pozostałej powierzchni płytki 30x30 cm. Pierwszą czynnością było ich dokładne rozplanowanie.

Klient zadecydował o ułożeniu ich w formie tzw. „karo”. Na etapie przyklejania płytek najważniejszą kwestią było zastosowanie odpowiedniej zaprawy klejowej klasy C2 (wysokoplastycznej o podwyższonych parametrach, odpornej na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych – nasłonecznienie oraz duże amplitudy temperatury w ciągu roku). Dodatkowo zaprawa powinna być płynnej konsystencji, aby zapewnić całkowite wypełnienie pustek powietrznych pod płytkami. Zaprawę nanosiliśmy za pomocą specjalnej pacy o półokrągłych zębach. Innym sposobem na uzyskanie pełnego podsadzenia płytki (w sytuacji, kiedy nie stosujemy kleju o zwiększonej rozpływności) jest naniesienie zaprawy zarówno na podłoże, jak też na spodnią warstwę płytki – zaznacza wykonawca.

Końcowym etapem prac było spoinowanie płytek. Do fugowania zastosowano zaprawę cementową Schonöflex PDF w kolorze szarym (klasy CG2 o podwyższonych parametrach i zakresie zastosowania do 30 mm). Istotne było zastosowanie takiej zaprawy, która umożliwiała wykonanie spoiny o dość dużej szerokości, ponieważ użyto płytek o nierównomiernych brzegach i odstępy pomiędzy nimi były od kilku do kilkunastu milimetrów. Ostatnim etapem prac było wykonanie cokolików oraz uszczelnienie szczelin ruchomych przy pomocy masy Schonöx S 20.

Artykuł powstał przy współpracy Jacka Ożoga, wykonawcy, właściciela firmy PHU Tega z Gdańska.

Fot. Jacek Ożóg

 

Inwestycja

obiekt: dom prywatny w Sopocie – generalny remont tarasu
powierzchnia tarasu: ok. 35 m2
inwestor: właściciel prywatny
wykonawca: PHU Tega Jacek Ożóg, Gdańsk
liczba osób prowadzących prace: 2-3
czas trwania robót: ok. 2 miesięcy

Materiały:

System chemii budowlanej firmy Schonöx:
- masa wyrównująca Schonöx PL )
- wylewka dociskowa Schonöx SEB
- system orynnowania i obróbek blacharskich
- masa wyrównująca Schonöx PL układana metodą „mokre na mokre” na warstwie szlamu kontaktowego Schonöx KH (proporcja mieszaniny KH 1:3 z wodą + masa PL do uzyskania konsystencj i szlamu)
- taśmy uszczelniające Schonöx Fugendichtband
- 1-komponentowy uszczelniacz elastyczny Schonöx 1K-DS
- warstwa drenażowa Schonöx EP-Drain gr 8- mm
- klej elastyczny Schonöx FBK klasy C2 FE
- fuga Schonöx PDF, kolor szary. klasy CG2
- Schonöx S 20 do uszczelnienia szczelin ruchomych
hydroizolacja (paroizolacja): masa bitumiczna KMB Deitermann - Superflex 10
termoizolacja: płyty ze styropianu ekstrudowanego (XPS) o gr. 5+10 cm firmy URSA
płytki gresowe o wymiarach 300x300x8 mm

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także