×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Rekuperatory NIBE – centralne, pokojowe i do współpracy z pompami ciepła

Rekuperatory NIBE – centralne, pokojowe i do współpracy z pompami ciepła

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 03 sty 2019 11:10
Zaktualizowano: 03 sty 2019 11:12

Urządzeniem, które umożliwia odzysk ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza, jest rekuperator - element wentylacji mechanicznej. Ciepłem tym ogrzewane jest następnie świeże powietrze nawiewane z zewnątrz. Z naszych obliczeń wynika, że zastosowanie rekuperatora skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na ciepło budynku (co najmniej o 25%), a ponadto zapewnia komfort świeżego i czystego powietrza wewnątrz domu oraz dobry stan techniczny budynku.

W nowoczesnych domach właściciele coraz częściej decydują się na system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz nowoczesne systemy grzewcze w oparciu o odnawialne źródła energii takie jak np. pompy ciepła. Zastosowanie w tym przypadku wentylacji mechanicznej jest istotny nie tylko ze względu na obniżenie strat ciepła, ale również wspomaga rozprowadzenie chłodu w okresie letnim.

Dlatego, aby zwiększyć komfort, a także zminimalizować straty wentylacyjne budynków, NIBE oferuje nowoczesne systemy rekuperacji przeznaczone do samodzielnej pracy jak i do współpracy z pompą ciepła. System ten zapewnia najwyższy komfort użytkowania i wysoką sprawność odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Użytkownicy systemów NIBE mają również możliwość wyboru rekuperatorów pokojowych, decentralnych, które znajdują zastosowanie w budynkach termomodernizowanych, budynkach wielorodzinnych, biurach i innych pomieszczeniach użytkowych.

Rekuperatory pokojowe – idealne w termomodernizacji

Rekuperatory pokojowe znajdują zastosowanie w budynkach termomodernizowanych, ale są też skutecznym rozwiązaniem wentylacji mieszkań i pojedynczych pomieszczeń, np. w biurach w budynkach wielorodzinnych. Właściciele mieszkań w blokach, często borykają się z nieskuteczną wymianą powietrza, zawilgoceniem i jego skutkami. Przewietrzanie pomieszczeń z kolei powoduje wychłodzenie ich w okresie zimowym i przedostanie się do wnętrza zanieczyszczeń, pyłów, kurzu i insektów. Idealnym w takich przypadkach jest zastosowanie rekuperatorów pokojowych NIBE DVC 10, które nie wymagają miejsca, ingerencji w konstrukcję ścian, czy zabudowy kanałów wentylacyjnych. Rekuperatory sterowane są za pomocą pilota, można je łączyć i konfigurować w systemy kaskadowe za pomocą aplikacji NIBE DVC 10. Pojedyncze urządzenie zapewnia wymianę i filtrację powietrza w pomieszczeniach o kubaturze do 50 m3, a ich sprawność temperaturowa osiąga 97%.

Uniwersalne rozwiązanie w nowych budynkach

Rekuperatory firmy NIBE ERS i GV-HR dzięki wysokiej wydajności umożliwiają wentylację budynków o powierzchni do 200 m2 i 300 m2 – w zależności od wybranego modelu. Dwa energooszczędne wentylatory zapewniają przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego, natomiast całe urządzenie cechuje jego cicha praca. Modele ERS 20-250 i ERS 10-500 przeznaczone są do współpracy z powietrznymi i gruntowymi pompami ciepła firmy NIBE (dot. modeli F1126/1226, F1145/1245, F1155/1255, F1345/1355, NIBE SPLIT, NIBE F2040 i NIBE F2120, VVM 310/320/500, SMO 40). Połączony system rekuperacji i pompy ciepła zapewnia ogrzewanie, produkcję c.w.u., chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła, co daje pełny komfort przebywania w budynku. Sterownie możliwe jest z poziomu sterownika, co daje nie tylko dużą wygodę w użytkowaniu, ale przede wszystkim zapewnia w pełni synchronizowaną pracę obu urządzeń. Dzięki temu połączeniu pompa ciepła jak i rekuperator mogą lepiej dostosować swoje parametry pracy, co z kolei przekłada się na dużo bardziej ekonomiczną jak i wydajną pracę obu urządzeń.

Kolejnymi zaletami tego połączenia jest możliwość zdalnego monitorowania i sterowania całym systemem ogrzewania, c.w.u. i wentylacji budynku. Takie możliwości daje system NIBE Uplink. Jest to szybki i prosty system zarządzania pracą pompy ciepła i rekuperatora przez internet. Natomiast dla użytkowników urządzeń mobilnych (telefony, tablety) została stworzona aplikacja NIBE Uplink app umożliwiająca korzystanie z systemu z jeszcze większej łatwością. NIBE Uplink daje również możliwość podglądu historii pracy systemu, co może być przydatne zarówno dla użytkownika jak i instalatora, ponieważ daje możliwość zdalnej diagnozy pracy systemu grzewczego, a co za tym idzie niższe koszty serwisu. Dla bardziej wymagających klientów firma NIBE posiada również w swojej ofercie MODBUS 40, czyli moduł umożliwiający podłączenie pompy ciepła i rekuperatora do sytemu zarządzania budynkiem.

Jeszcze większa efektywność

System NIBE składający się z rekuperatora i pompy ciepła to bardzo ekonomiczny i ekologiczny system. Gruntowa pompa ciepła F1255 jest w stanie osiągnąć sezonową efektywność SCOP, nawet do 5,5 (wg EN14825), co w połączeniu z rekuperatorem NIBE (dzięki ograniczeniu strat) pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania do minimum. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach ERS i ECO dochodzi do 92%, dzięki wysokosprawnemu wymiennikowi przeciwprądowemu. Układ daje możliwość efektywnego chłodzenia aktywnego budynku lub wykorzystania chłodu z dolnego źródła do pasywnego chłodzenia oraz zerową bezpośrednią emisję CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery.
Razem podpis: Rekuperator NIBE GV-HR 120-400 ze sterownikiem OPTIMA

Bez pompy też da radę

Dla klientów nieposiadających pompy ciepła przeznaczone są rekuperatory NIBE GV-HR 130-250 i NIBE GV-HR 120-400 zapewniające wentylację budynku z odzyskiem ciepła, jeśli jednak użytkownik posiada pompę ciepła np. innego producenta, to urządzenia pracują niezależnie. Rekuperatory GV-HR pozwalają zwiększyć komfort użytkowania budynku jak i zmniejszyć koszty ogrzewania budynków do 300 m2. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą sterownika OPTIMA 251, który można umieścić w dowolnym miejscu w budynku. Rekuperator NIBE GV-HR 130-250 podobnie jak ERS 20-250 jest to urządzenie podwieszane, które umożliwia zaoszczędzenie miejsca, poprzez umieszczenie np. na poddaszu budynku. Natomiast NIBE GV-HR 120-400 i ERS 10-500 ze względu na większą wydajność są instalowane w pozycji stojącej.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także