×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Przyszłościowe technologie, które ułatwią nam życie

Przyszłościowe technologie, które ułatwią nam życie

Autor: Katarzyna Szulik
Dodano: 04 gru 2014 11:55
Zaktualizowano: 04 gru 2014 13:08

Świat nieustannie idzie do przodu, przez co zmieniają się także technologie, które mają za zadanie maksymalnie uprościć codzienne czynności, tak by zwiększyć ilość wolnego czasu i polepszyć standard naszego życia. Oto przykłady mniej lub bardziej wymyślnych innowacji, które być może niedługo znajdą się w naszych domach.

Świat nieustannie idzie do przodu, przez co zmieniają się także technologie, które mają za zadanie maksymalnie uprościć codzienne czynności, tak by zwiększyć ilość wolnego czasu i polepszyć standard naszego życia. Oto przykłady mniej lub bardziej wymyślnych innowacji, które być może niedługo znajdą się w naszych domach.

Baterie na tlen
Zaczynamy od pomysłów ze strony IBM, które już wkrótce mają zacząć poprawiać standard naszego życia. Naukowcy chcą wprowadzić na rynek ulepszone baterie zasilające sprzęty codziennego użytku. Oprócz tego, że będą znacznie mniejsze, do ich zasilania nie będzie wykorzystywany prąd, a…tlen. Pierwiastek pozyskiwany z powietrza będzie odpowiedzialny za wytwarzanie energii, która umożliwi ok. 10-krotne zwiększenie czasu pracy sprzętów, takich jak komputer czy telefon.


Inteligentne budynki
Kolejny pomysł od IBM, który zakłada inteligentne projektowanie budynków mieszkalnych. Opiera się o wspólne i zsynchronizowane działanie wszystkich technologii, tj. ogrzewania, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej itp.

Specjalne czujniki odbierać będą nadchodzące sygnały (np. ruch, wilgotność, energię, ilość przebywających mieszkańców), tak by wszystko monitorowane było na bieżąco. Dzięki temu naprawy i konserwacje możliwe będą jeszcze przed wystąpieniem awarii. W razie niebezpieczeństw system automatycznie poinformuje odpowiednie służby ratunkowe. Technologia jest już testowana w Chinach, opiera się na niej także główny budynek firmy IBM.


Bransoletka, która zadba o ciepło
Ciekawym projektem jest bransoletka o nazwie Wristify zaprojektowana przez firmę Embr Labs, pracująca na tej samej zasadzie, co popularne opaski sportowe. Wyposażona jest w podobne sensory i czujniki, które w tym wypadku nie monitorują naszego tętna, a skupiają się na tym, by zapewnić organizmowi odpowiednią temperaturę ciała. W przypadku, gdy użytkownik bransoletki marznie, urządzenie wyśle sygnał do domowego ogrzewania z poleceniem zwiększenia energii. To dobra perspektywa dla wszystkich zmarzluchów.


Roboty humanoidalne
Projektowanie robotów do coraz bardziej zaawansowanych prac, jakie można wykonać w domu to zajęcie, którym zajmuje się wielu naukowców. Na światowych targach i wystawach regularnie prezentowane są urządzenia przypominające człowieka, które nie tylko posprzątają, ale np. nakarmią zwierzę i dotrzymają towarzystwa.

Okazuje się, że roboty humanoidalne nie są tylko pieśnią przyszłości – pierwsze modele, które mają za zadanie usprawnienie zakupów w sklepach, testowane są w Azji i Stanach Zjednoczonych. Urządzenia mogą w przyszłości całkowicie zastąpić zwykłego pracownika. Potrafią porozumieć się w kilku językach, odpowiadać na pytania klienta, opisywać oraz skanować produkty, doprowadzać do odpowiedniego regału czy nawet rozpoznać humor rozmówcy. Widząc klienta w sklepie, mogą do niego podjechać, zaproponować pomoc i przedstawić aktualne promocje. Niektóre modele zrobią nam nawet kawę, w maksymalnym stopniu umilając tak prostą czynność jak robienie zakupów.

Roboty humanoidalne, jeśli będą wdrażane na szerszą skalę, mogą sprawdzić się w sklepach budowlanych lub spożywczych. Jedną z firm, która stworzyła urządzenia tego typu jest SoftBank. Roboty o nazwie Pepper mają ponad metr wysokości, a dzięki wyposażeniu w laserowe czujniki są w stanie rozpoznać emocje na podstawie wyrazu twarzy. Do pozostałych umiejętności zalicza się także taniec czy żartowanie. Pepper ma trafić na rynek w roku 2015, a jego cena nie jest na razie znana.


Systemy automatyki budynkowej
Coraz popularniejsze stają się nowoczesne systemy kontroli wyposażenia domu, które umożliwiają zdalne sterowanie takimi funkcjami jak włączanie światła, otwieranie lub zasuwanie okien czy otwieranie drzwi. Póki co rozwiązania te są w Polsce jeszcze mało popularne, ale za kilka lat zapewne zyskają większe grono zwolenników.

Opisywane systemy sterowane są za pomocą specjalnej aplikacji – może się to odbywać w sposób tradycyjny, czyli poprzez wybieranie odpowiednich opcji na ekranie smartfona lub z wykorzystaniem poleceń głosowych. Komunikacja odbywa się drogą internetową. Możemy zażądać, by wyłączyć lub włączyć światło w określonym pomieszczeniu, uchylić albo zamknąć okno, a także włączyć piekarnik i otworzyć drzwi po określonym czasie. W ten sposób, gdy wrócimy do domu, czas potrzebny na wykonanie tych wszystkich czynności samemu możemy przeznaczyć na relaks.

Jedną z firm, która zajmuje się sprzedażą tego typu systemów jest firma  Fibaro z Polski. Dzięki niemu można zaplanować idealną pobudkę – system zadba o prawidłową temperaturę pomieszczenia, oświetlenie, włączenie radia czy ekspresu do kawy. Fibaro uchroni także dom przed niebezpieczeństwem przez poinformowanie odpowiednich służb w razie pożaru.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także