×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Przygotowujemy dom do remontu

Przygotowujemy dom do remontu

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 05 maj 2016 13:26

Remont domu jest dużym przedsięwzięciem, związanym z przeprowadzeniem licznych prac. Niemal na każdym etapie robót mamy do czynienia z wieloma, trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Aby zabezpieczyć dom przed uciążliwymi skutkami prac remontowych warto zastosować się do kilku prostych zasad.

Niezależnie od tego czy planujemy jedynie odświeżenie mieszkania czy gruntowny remont warto przed przystąpieniem do pracy zabezpieczyć mieszkanie. Odpowiednie przygotowanie pomieszczeń pozwoli na uniknięcie uciążliwego sprzątania po zakończeniu robót. Dodatkowo zmniejszy ryzyko uszkodzenia podłogi i mebli.

Przed dużym remontem najlepiej jest wynieść z pomieszczenia wszystkie meble i elementy, które możemy zdemontować (gniazdka, żyrandole, włączniki itp.). Jeśli nie jest to możliwe, możemy ustawić je w centralnym miejscu pomieszczenia i zabezpieczyć specjalną folią – radzi Krzysztof Włodarczyk, ekspert firmy Praktiker.

Każde pomieszczenie zabezpieczamy stosownie do rodzaju przeprowadzanych w nim prac remontowych.

Przed przystąpieniem do prac związanych z tynkowaniem i malowaniem pamiętajmy, że w pierwszej kolejności trzeba odpowiednio zabezpieczyć wszystkie elementy znajdujące się w pomieszczeniu. W tym celu należy osłonić folią i samoprzylepną taśmą malarską wszystkie miejsca, które nie będą pokryte zaprawą, czyli gniazda ścienne, wyłączniki do światła, okna oraz te fragmenty ścian, które będą miały inną fakturę – mówi Krzysztof Włodarczyk.

Przed przystąpieniem do prac remontowych warto zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie podłogi, gdyż jest ona najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Wybór dedykowanych do tego celu materiałów jest spory. Szczególnej uwagi wymaga posadzka z drewna, z racji dużej podatności na zarysowania oraz osadzanie się piasku i kurzu – mówi Krzysztof Włodarczyk.

Falista tektura

Do zabezpieczenia podłóg używa się tektury litej lub falistej oraz grubej folii ochronnej. Przy układaniu tektury ważny jest sposób przytwierdzenia jej do podłoża.

Podczas przytwierdzania tektury do podłoża należy podzielić ją na kilka pasów, które później zostaną ułożone równolegle względem siebie. Warto pamiętać, że przy podłożach drewnianych, świeżo lakierowanych lub nowych, należy przymocować tekturę litą lub falistą, z czego tę drugą karbowaną stroną do góry. Każdy odcinek przyklejamy osobno, co w znacznym stopniu zaoszczędzi nam pracy w przypadku, gdy np. pod jeden kawałek materiału dostanie się zabrudzenie. W takiej sytuacji oderwiemy tylko jeden pas tektury, a pozostała warstwa ochronna podłogi pozostanie nienaruszona – tłumaczy Wojciech Rybiński, ekspert z firmy Global Point.

Układając warstwę ochronną na podłodze warto zostawić 2-3 milimetrową szczelinę, tak by tektura lub folia nie stykały się z dolną krawędzią ściany. Tą niewielką przestrzeń przykrywa się kolejną warstwą papierowej taśmy.

Folia ochronna
Folia ochronna jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do zabezpieczenia pomieszczeń przed przystąpieniem do remontu.

W przypadku prac związanych jedynie z odświeżeniem koloru ścian, do zabezpieczenia mebli wystarczy użyć cienkiej foli malarskiej. Skutecznie ochroni przed niewielkimi zabrudzeniami. Z kolei przy gruntownym remoncie, podczas którego skuwamy i nakładamy nowe tynki, zaleca się skorzystanie z grubszej foli ochronnej – radzi Krzysztof Włodarczyk.

Najcieńszą folię stosujemy na przedmioty o łagodnych, zaokrąglonych brzegach oraz tych których nie będziemy później przesuwać, czyli np. na żyrandol. Jeśli chcemy zabezpieczyć meble, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie grubsza folia, która z pewnością nie rozerwie się na ich ostrych krawędziach – dodaje Wojciech Rybiński.

Taśmy malarskie
Do przymocowania wszystkich materiałów ochronnych do podłoża służą taśmy malarskie.

Taśmy są praktycznym elementem usprawniającym przeprowadzanie remontu. Przede wszystkim służą do przymocowania materiałów ochronnych do podłoża oraz folii do przedmiotów, których nie byliśmy w stanie wynieść z pomieszczenia – mówi Wojciech Rybiński.

Taśmy malarskie mogą również służyć do zabezpieczenia niektórych, niewielkich powierzchni w pomieszczeniu, np. framug. Do zabezpieczenia ram okien warto zastosować specjalną taśmę.

Z powodu promieni UV, ramy okien warto ochronić taśmą 7-dniową. W przeciwieństwie do zwykłej taśmy, nie zwulkanizuje się ona pod wpływem promieni – radzi Wojciech Rybiński.

Warto pamiętać o tym, aby zakręcić kaloryfer lub grzejnik, zanim przykleimy do niego taśmę. W przeciwnym razie taśma przyklei się do gorącego metalu, bądź żeliwa, co może doprowadzić do tego, że się zwulkanizuje i pozostawi ślad. Taśma malarska może również służyć do wykonywania różnego rodzaju dekoracyjnych prac malarskich.

Autor: Krystyna Juszczuk-Buszko

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także