Najlepsze Domy
Przeprowadzamy sezonową kontrolę odśnieżarki spalinowej

Przeprowadzamy sezonową kontrolę odśnieżarki spalinowej

Na początku sezonu warto zajrzeć do Instrukcji Obsługi maszyny, zawiera bowiem ważne rekomendacje techniczne dotyczące obsługi maszyny, przeglądów i serwisowania. Fot. Honda
Na początku sezonu warto zajrzeć do Instrukcji Obsługi maszyny, zawiera bowiem ważne rekomendacje techniczne dotyczące obsługi maszyny, przeglądów i serwisowania. Fot. Honda
Początek astronomicznej zimy jest dobrą okazją do sprawdzenia stanu technicznego odśnieżarki. Wykonanie kilku czynności nie zajmuje wiele czasu, a zweryfikuje gotowość maszyny do odśnieżania. Sprawna odśnieżarka to komfort użytkownika w przypadku nagłego opadu śniegu, a prawidłowa obsługa maszyny dodatkowo wydłuża jej żywotność.

Na początku sezonu warto zajrzeć do Instrukcji Obsługi maszyny, zawiera bowiem ważne rekomendacje techniczne dotyczące obsługi maszyny, przeglądów i serwisowania.

Ta pierwsza zasada dotyczy zwłaszcza tych użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w obsłudze maszyn. Weryfikacja jej stanu technicznego jest tym bardziej wskazana, jeśli przegląd nie był wykonany po ostatniej zimie. Przed przystąpieniem do przeglądu należy upewnić się, że maszyna jest wyłączona.

Zbiornik paliwa podczas dłuższego przestoju maszyny powinien być pusty, ponieważ przetrzymywane paliwo, dłużej niż ok. miesiąca, traci swoje właściwości, a wskutek upływającego czasu i parowania, wytwarza się w nim osad, który przedostając się do gaźnika, zatyka jego dysze.

W konsekwencji silnik może się nie uruchomić, a w najpoważniejszym przypadku – właściciel maszyny poniesie wysokie koszty serwisowania. Jeśli w zbiorniku, wskutek nieuwagi lub roztargnienia, pozostało paliwo z poprzedniego sezonu należy je usunąć – nie można uruchamiać maszyny na tymże zapasie. Dodatkowo, po każdych 150 godzinach pracy odśnieżarki, należy oczyścić zbiornik i wymienić filtr paliwa.

Czytaj także: Bezpieczny i trwały dach

Kolejnym elementem przeglądu jest olej, który powinien być wymieniony na świeży przynajmniej raz w roku i najlepiej – przed nowym sezonem zimowym. W tym celu należy oczyścić silnik z zużytego oleju i wlać świeży na zakończenie przeglądu. Dodatkowej uwagi wymagają odśnieżarki z napędem hydrostatycznym, jak np. Honda HSS970A ETD, HSS760A ETD.

Napęd ten ułatwia operatorowi odśnieżanie, ponieważ płynnie dostosowuje prędkość jazdy maszyny do warunków pracy, grubości warstwy i rodzaju śniegu, i również wymaga świeżego, czystego oleju w przekładni oraz systematycznego sprawdzania poziomu oleju. Częstotliwość wymiany oleju zależy od intensywności użytkowania odśnieżarki.

Rekomendacje terminów wymiany zawarte w Instrukcji Obsługi maszyny odnoszą się do warunków ogólnych, standardowych, więc jeśli maszyna jest eksploatowana bardzo często i pracuje w trudnych warunkach – olej powinien być wymieniany częściej.

Warto także sprawdzić stan świecy zapłonowej i wymienić ją na nową w przypadku zauważenia na niej warstwy nalotu lub jakiegokolwiek uszkodzenia izolatora. Na zakończenie kontroli i wymiany świecy należy dokładnie ją dokręcić, by nie spowodowała uszkodzenia silnika.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!