×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Przeprowadź sezonowy audyt i popraw bilans energetyczny domu

Przeprowadź sezonowy audyt i popraw bilans energetyczny domu

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 26 maj 2017 14:27

Im ładniejsza pogoda tym chętniej godzimy się z perspektywą dłuższego remontu. Aby efekty prac budowlanych były nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka, ale i przyniosły szereg korzyści, warto najpierw przeprowadzić audyt energetyczny. Może się bowiem okazać, że najistotniejszą kwestią nie jest wcale zmiana koloru elewacji, ale uszczelnienie stolarki otworowej i zniwelowanie mostków termicznych.

Wszelkie prace budowlane powinny poprzedzić szczegółowe ekspertyzy, które wskażą wymagające napraw miejsca. Bardzo istotną kwestią, zarówno dla komfortu mieszkańców, jak i dla domowego budżetu, jest bilans energetyczny budynku.

Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że niewłaściwie zaizolowane przegrody, jak i nieumiejętny montaż stolarki otworowej mogą przyczynić się do znacznej utraty energii. Wszystkie newralgiczne i wymagające ulepszeń miejsca wskaże audyt energetyczny budynku.

Audyt od podstaw

Pierwszym krokiem ku poprawie bilansu energetycznego domu jest audyt wykonany przez specjalistę zaopatrzonego w odpowiednią aparaturę, która precyzyjne wychwyci miejsca ucieczki ciepła. Powierzenie tego zadania ekspertom uchroni nas przede wszystkim przed niepotrzebnymi inwestycjami.

Decydując na własną rękę o priorytetach związanych z modernizacją domu możemy narazić się na bardzo kosztowne błędy, które na dodatek nie przyniosą wiele pożytku. Audyt energetyczny wiąże się z kolei z propozycją konkretnych rozwiązań oraz z fachowym doradztwem.

Ponadto bazuje na w pełni indywidualnej ocenie, opartej na rzeczywistych pomiarach, a nie prognozach czy przewidywaniach. Te dwie cechy zapewniają bardzo wysoką skuteczność rekomendowanych działań. Na audyt energetyczny składa się kilka elementów.

W pierwszej kolejności wykonywana jest inwentaryzacja budynku. Kończy się ona sporządzeniem opisu stanu technicznego budynku i dokumentacji zawierającej konkretne wskazania. Ostatnim etapem jest przygotowanie szkiców, które wskażą, jakie prace należy wykonać, by poprawić bilans energetyczny. Aby przeprowadzić audyt energetyczny domu wystarczy zgłosić się do jednej z firm, świadczących tą usługę.

Ciepło zatrzymane

Odpowiednio przeprowadzony audyt pozwala wskazać kroki, jakie należy wykonać w kierunku zminimalizowania zapotrzebowania budynku na energię. Do głównych przyczyn utraty energii (nawet do 30%) należą mostki termiczne, które są niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Znajdują się one w miejscach, które charakteryzują się słabszą izolacyjnością cieplną niż pozostała część fasad budynku. Na ich powstawanie ma wpływ bardzo wiele czynników, u których podstaw leżą głównie zaniedbania na etapie wykonawczym. Na szczęście, jeśli w porę zdiagnozujemy problem, może on zostać szybko zażegnany.

Do częstych winowajców należy niewłaściwie lub niedbale zamontowana stolarka okienno-drzwiowa. Aby uniknąć tego problemu należy przede wszystkim w momencie zakupu okien upewnić się, że będą one wstawiane przez fachowców. Najlepszą opcją jest wykupienie tej usługi wraz z samymi oknami. Wiele wiodących firm na rynku oferuje takie właśnie rozwiązanie – mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar.

W przypadku okien i drzwi bardzo ważne są tzw. węglarki, czyli pionowe występy będące oparciem dla ościeżnicy, które zarazem pełnią rolę zewnętrznej osłony. Powinny one sięgać na wysokość nie mniejszą niż 80% na każdej z ościeżnic. Drugim z koniecznych elementów jest system uszczelnienia, optymalnie trójwarstwowy, składający się z paroizolacji, izolacji termicznej i izolacji paroprzepuszczalnej.

Aby poza zmniejszeniem stopnia przenikania ciepła przez fasady podnieść termoizolacyjność przegród, warto zainwestować w okna pasywne o solidnych ramach i szybach, cechujących się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.

Należy pamiętać, że mostki termiczne to nie tylko wychłodzone pomieszczenia, ale i zwiększone ryzyko zawilgocenia domowych wnętrz. Dlatego też najlepiej nie zwlekać z wykonaniem audytu do jesieni i jeszcze dziś zadbać o kompleksową ocenę aktualnego stanu naszego domu.

Dowiedz się jak skutecznie uszczelnić stolarkę okienną w swoim domu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także