×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
„Przeciwdźwiękowa” ściana

„Przeciwdźwiękowa” ściana

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 07 sie 2019 08:00

Rolą przegrody akustycznej jest przede wszystkim powstrzymywanie dźwięków powietrznych. O ile to możliwe, warto również zadbać, żeby nie przekazywała dźwięków uderzeniowych i drgań ze stropów, podłóg oraz sąsiednich ścian.

Pierwszym i najlepszym sposobem na uzyskanie ścian o dobrych parametrach akustycznych jest zbudowanie ich z materiałów tłumiących dźwięki. Należą do nich ciężkie bloczki z silikatów i cegły ceramicznej.

Duża masa przegrody powoduje, że trudno wprawić ją w wibrację czy drgania, co zapobiega przemieszczaniu się hałasu. Silikaty o podwyższonych właściwościach akustycznych nie posiadają drążeń i są produkowane w wysokiej klasie gęstości. Ich masa powoduje, że wzniesione ściany są wykonane ze sporym zapasem spełnienia wymagań normowych odnośnie izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych, a konkretnie przegród działowych w obrębie mieszkania. Masa powierzchniowa ściany to jednak nie wszystko. Brak profilowań wymusza na wykonawcy wykonanie spoin czołowych, co ma wpływ na większą szczelność muru, a tym samym poprawę izolacyjności akustycznej.

Można też zdecydować się na wzniesienie ścianki z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych. W takim przypadku należy wybierać bloczki czy pustaki o specjalnym przeznaczeniu, oznaczone jako akustyczne. Tego typu wyroby posiadają szczeliny i drążenia, które mogą być bardzo korzystne z punktu widzenia tłumienia dźwięków, ale tylko pod warunkiem, że stanowią je wąskie prostokątne otwory usytuowane prostopadle do płaszczyzny ściany działowej. Powinno być ich jak najwięcej w jednym rzędzie.

Należy też uwzględnić własności zaprawy stosowanej do murowania ścianki działowej z cegły. Źle dobrana może znacznie pogorszyć własności akustyczne całej ściany.

Także lżejsze produkty, potrafią radzić sobie z hałasem, jeśli mają porowatą lub włóknistą strukturę. Przykładem mogą być systemy suchej zabudowy z odpowiednim typem wypełnienia z wełny mineralnej. Zadowalające efekty uzyskuje się już przy 5 cm warstwie półtwardej wełny mineralnej stosowanej w ścianach szkieletowych.

Obustronne, podwójne opłytowanie sprawia, że przegrody o masie 55-62 kg/m² mają podobną izolacyjność akustyczną co ściany murowane. Zaletą przegród wykonanych w suchej zabudowie jest ich bardzo wysoka izolacyjność od dźwięków powietrznych.

O rozwoju nowoczesnych rozwiązań poprawiających akustykę wnętrz będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także