×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Program "Czyste Powietrze" - wymiana urządzeń grzewczych

Program "Czyste Powietrze" - wymiana urządzeń grzewczych

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 25 lis 2018 12:00

Termomodernizacja w ramach programu „Czyste Powietrze” ma objąć aż 3 miliony budynków, a budżet przeznaczony na wsparcie właścicieli istniejących domów jednorodzinnych oraz budujących nowe domy wynosi 103 miliardy złotych (w okresie 10 lat). Z programu może skorzystać każdy, kto chce się zaopatrzyć w nowoczesne, bardziej wydajne i przyjazne środowisku urządzenie grzewcze. Warto zatem sprawdzić, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego sprzętu.

Chcesz skorzystać z programu „Czyste powietrze”? Sprawdź, jak właściwie dobrać wydajne urządzenie grzewcze do swojego domu

Nowoczesne systemy grzewcze dbają zarówno o portfel użytkownika, jak i o środowisko. Co ważne, są łatwe w obsłudze, komfortowe i niezawodne, ale wybór odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych potrzeb klientów.

Urządzenia grzewcze – mocne strony

Wybór rodzaju i mocy urządzenia grzewczego zależy między innymi od liczby mieszkańców, wielkości domu, kosztów ogrzewania czy podejścia proekologicznego użytkownika. Vaillant oferuje szereg wydajnych urządzeń, które spełniają wszelkie normy, dzięki czemu mogą być dofinansowane z programu „Czyste powietrze”.

Pompy ciepła – ogrzewają dom samodzielnie, mogą być również dodatkowym źródłem ciepła obok kominka, kotła gazowego czy olejowego. Generują niewielkie koszty eksploatacyjne, są ekologiczne i trwałe.

Ogrzewanie gazowe – dzięki obniżonej emisji zanieczyszczeń nie obciąża środowiska naturalnego. Nie wymaga stworzenia osobnego pomieszczenia w domu na kotłownię oraz charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji.

Ogrzewanie olejowe – zautomatyzowana, bezobsługowa praca, całkowite spalanie paliwa i generowanie spalin niegroźnych dla środowiska.

Kolektory słoneczne – ogrzewają wodę, wspomagają systemy grzewcze. Przyczyniają się do podwyższenia wartości rynkowej domu oraz obniżenia kosztów ogrzewania dzięki bezpłatnej energii cieplnej.

Wsparciem dla systemów grzewczych jest instalacja fotowoltaiki, pozwalająca generować prąd niezbędny do pracy systemów grzewczych i nie tylko. 

Kocioł kondensacyjny – ekologicznie i efektywnie

W kotle kondensacyjnym energia pozyskiwana w czasie spalania paliwa – oleju lub gazu – zostaje wykorzystana niemal w 100%, dzięki czemu spada jego zużycie oraz emisja spalin. Kotły kondensacyjne olejowe i gazowe występują w wersji jedno- i dwufunkcyjnej, a najważniejszą cechą jest moc kotła.

Kotły jednofunkcyjne, w połączeniu z zasobnikiem wody, stosowane są najczęściej w domach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe i częste. W takim przypadku dzięki zasobnikowi możemy podgrzać duży zapas wody, a samo urządzenie grzewcze dobieramy zależnie od wielkości domu i jego izolacyjności.

Kocioł dwufunkcyjny to natomiast urządzenie wybierane częściej przez właścicieli małych domów, gdzie brak miejsca na zasobnik, a zapotrzebowanie na gorącą wodę jest mniejsze. Dzięki wymiennikowi płytowemu woda podgrzewana jest na bieżąco, w razie potrzeby. Możemy przyjąć, że wraz z funkcją podgrzewania wody użytkowej wymagania standardowego, ocieplonego domu jednorodzinnego zaspokoi kocioł o mocy 23–26 kW.

Decyzja o instalacji nowoczesnego kotła niesie ze sobą wiele plusów:

- bezpieczeństwo użytkowania dzięki zamkniętej komorze spalania,
- montaż niewymagający budowy kotłowni,
- aspekt ekologiczny,
- oszczędność.

Pompy ciepła – ogrzewanie i chłodzenie

Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł – powietrza lub gruntu. Chociaż koszty inwestycji są nieco wyższe niż w przypadku kotłów kondensacyjnych, sama eksploatacja okazuje się ostatecznie zdecydowanie tańsza. Pompy ciepła najczęściej są wybierane przez osoby budujące nowy dom, chociaż nie ma przeciwwskazań, aby wykorzystać je przy modernizacji instalacji grzewczej w domu już wybudowanym.

Gruntowe pompy ciepła to rozwiązanie dla dużych działek, których powierzchnia wynosi minimum 120% powierzchni domu. Ten rodzaj pompy wymaga montażu w ziemi instalacji odbierającej ciepło z gruntu (najczęściej mówimy o odwiertach), a instalację, ze względu na konieczność wykonania odwiertów lub wykopów, najlepiej zaplanować na etapie projektu domu.

Alternatywą dla pompy gruntowej jest powietrzna pompa ciepła – dobre rozwiązanie dla niedużych budynków mieszkalnych. Ze względu na łatwy montaż i brak konieczności ingerencji w otoczenie sprawdza się ona przy modernizacji systemu grzewczego. Powietrzna pompa ciepła może nie tylko samodzielnie ogrzewać, a latem – chłodzić pomieszczenie, oraz podgrzewać wodę, ale również działać we współpracy z kotłami kondensacyjnymi w ramach łączonego systemu grzewczego.
Świetnym pomysłem na uzupełnienie tego źródła ciepła jest fotowoltaika – dzięki niej znacząco spadną koszty ogrzewania.

Dobrodziejstwo energii słonecznej

Właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z dobrodziejstw niewyczerpalnej i darmowej energii słonecznej. Kolektory słoneczne nie zastąpią – co oczywiste – ogrzewania, jednak energię słoneczną możemy wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej (konieczność instalacji podgrzewacza solarnego) i wspomagania ogrzewania.

- Aby wspomóc kolektorami ogrzewanie domu, należy zainstalować 1 m2 kolektora na każde 10 m2 powierzchni mieszkalnej.
- Do ogrzania wody dla 1 osoby potrzebne jest 1,5 m2 powierzchni kolektora.
- Kolektory słoneczne powinny mieć ekspozycję południową.
- Jeśli kolektory mają ekspozycję wschodnią lub zachodnią, należy doliczyć 30% więcej powierzchni kolektora.

Valliant posiada w swojej ofercie płaskie kolektory płytowe, które zmieniają do 85% promieniowania słonecznego docierającego do paneli w energię cieplną. Solarny system grzewczy pomaga ograniczyć zużycie energii na potrzeby przygotowania ciepłej wody o 60% lub – w przypadku użycia kolektorów jednocześnie do ogrzewania budynku i podgrzewania wody – o 20%. Kolektory solarne mogą stanowić doskonały duet z kotłami kondensacyjnymi.

Czytaj także: Kominek w domu energooszczędnym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także