Najlepsze Domy
Program "Czyste Powietrze" - wymiana urządzeń grzewczych

Program "Czyste Powietrze" - wymiana urządzeń grzewczych

Wsparciem dla systemów grzewczych jest instalacja fotowoltaiki, pozwalająca generować prąd niezbędny do pracy systemów grzewczych i nie tylko. Fot. Vaillant
Wsparciem dla systemów grzewczych jest instalacja fotowoltaiki, pozwalająca generować prąd niezbędny do pracy systemów grzewczych i nie tylko. Fot. Vaillant
Termomodernizacja w ramach programu „Czyste Powietrze” ma objąć aż 3 miliony budynków, a budżet przeznaczony na wsparcie właścicieli istniejących domów jednorodzinnych oraz budujących nowe domy wynosi 103 miliardy złotych (w okresie 10 lat). Z programu może skorzystać każdy, kto chce się zaopatrzyć w nowoczesne, bardziej wydajne i przyjazne środowisku urządzenie grzewcze. Warto zatem sprawdzić, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego sprzętu.

Chcesz skorzystać z programu „Czyste powietrze”? Sprawdź, jak właściwie dobrać wydajne urządzenie grzewcze do swojego domu

Nowoczesne systemy grzewcze dbają zarówno o portfel użytkownika, jak i o środowisko. Co ważne, są łatwe w obsłudze, komfortowe i niezawodne, ale wybór odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych potrzeb klientów.

Urządzenia grzewcze – mocne strony

Wybór rodzaju i mocy urządzenia grzewczego zależy między innymi od liczby mieszkańców, wielkości domu, kosztów ogrzewania czy podejścia proekologicznego użytkownika. Vaillant oferuje szereg wydajnych urządzeń, które spełniają wszelkie normy, dzięki czemu mogą być dofinansowane z programu „Czyste powietrze”.

Pompy ciepła – ogrzewają dom samodzielnie, mogą być również dodatkowym źródłem ciepła obok kominka, kotła gazowego czy olejowego. Generują niewielkie koszty eksploatacyjne, są ekologiczne i trwałe.

Ogrzewanie gazowe – dzięki obniżonej emisji zanieczyszczeń nie obciąża środowiska naturalnego. Nie wymaga stworzenia osobnego pomieszczenia w domu na kotłownię oraz charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji.

Ogrzewanie olejowe – zautomatyzowana, bezobsługowa praca, całkowite spalanie paliwa i generowanie spalin niegroźnych dla środowiska.

Kolektory słoneczne – ogrzewają wodę, wspomagają systemy grzewcze. Przyczyniają się do podwyższenia wartości rynkowej domu oraz obniżenia kosztów ogrzewania dzięki bezpłatnej energii cieplnej.

Wsparciem dla systemów grzewczych jest instalacja fotowoltaiki, pozwalająca generować prąd niezbędny do pracy systemów grzewczych i nie tylko. 

Kocioł kondensacyjny – ekologicznie i efektywnie

W kotle kondensacyjnym energia pozyskiwana w czasie spalania paliwa – oleju lub gazu – zostaje wykorzystana niemal w 100%, dzięki czemu spada jego zużycie oraz emisja spalin. Kotły kondensacyjne olejowe i gazowe występują w wersji jedno- i dwufunkcyjnej, a najważniejszą cechą jest moc kotła.

Kotły jednofunkcyjne, w połączeniu z zasobnikiem wody, stosowane są najczęściej w domach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe i częste. W takim przypadku dzięki zasobnikowi możemy podgrzać duży zapas wody, a samo urządzenie grzewcze dobieramy zależnie od wielkości domu i jego izolacyjności.

Kocioł dwufunkcyjny to natomiast urządzenie wybierane częściej przez właścicieli małych domów, gdzie brak miejsca na zasobnik, a zapotrzebowanie na gorącą wodę jest mniejsze. Dzięki wymiennikowi płytowemu woda podgrzewana jest na bieżąco, w razie potrzeby. Możemy przyjąć, że wraz z funkcją podgrzewania wody użytkowej wymagania standardowego, ocieplonego domu jednorodzinnego zaspokoi kocioł o mocy 23–26 kW.

Decyzja o instalacji nowoczesnego kotła niesie ze sobą wiele plusów:

- bezpieczeństwo użytkowania dzięki zamkniętej komorze spalania,
- montaż niewymagający budowy kotłowni,
- aspekt ekologiczny,
- oszczędność.

Pompy ciepła – ogrzewanie i chłodzenie

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!