Najlepsze Domy
Program "Czyste powietrze" - na co wymienić stare urządzenia grzewcze?

Program "Czyste powietrze" - na co wymienić stare urządzenia grzewcze?

Piece starego typu cechują się niską sprawnością spalania i wysokimi wskaźnikami emisji szkodliwych (zarówno dla zdrowia, jak i środowiska) zanieczyszczeń. Stare kotły są źródłem tzw. niskiej emisji – produkują szkodliwe pyły, które występują na wysokości do 40 m. Tego typu urządzenia są zakazane i nie są już dostępne w sprzedaży, ale w wielu miejscach wciąż stanowią podstawę systemu grzewczego. Ma to zmienić rządowy program „Czyste powietrze” – dzięki dotacjom i pożyczkom umożliwi skuteczną termomodernizację. Jakie urządzenia grzewcze spełniają założenia programu?

Dzięki programowi „Czyste powietrze” 80% domów jednorodzinnych w Polsce może zostać zmodernizowanych. Ich właściciele dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń grzewczych i termomodernizacji mają możliwość pozbycia się starych i szkodliwych pieców, tzw. kopciuchów. Jakie urządzenia wybrać, by długo cieszyć się tańszą i bardziej ekologiczną energią?

Kocioł kondensacyjny – efektywna alternatywa

Starego kopciucha warto wymienić na nowoczesny kocioł kondensacyjny – to zdecydowanie bardziej efektywne i ekologiczne rozwiązanie. Choć kocioł kondensacyjny jest zasilany konwencjonalnym paliwem, jest ono spalane niemal w 100% - dzięki temu urządzenie zużywa go mniej niż w przypadku kotłów starszego typu. Technika kondensacyjna pozwala też na ograniczenie emisji spalin.

Jakie korzyści wynikają z instalacji nowoczesnego kotła?

- Oszczędność – o 30% mniejsze zużycie gazu w stosunku do urządzeń starszego typu
- Ekologiczne ogrzewanie – efektywniejsze wykorzystanie paliwa i mniejsza emisja CO2
- Łatwość montażu – kocioł zajmuje mało miejsca, więc można zamontować nawet w niewielkiej wnęce np. na poddaszu, piętrze czy w piwnicy
- Bezpieczeństwo – zamknięta komora spalania

Wymiana pieca starej generacji na kocioł kondensacyjny nie jest skomplikowana – warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, który szybko dokona montażu i ewentualnych drobnych zmian w budowie instalacji grzewczej. Eksperci i instalatorzy marki Vaillant pomogą w doborze odpowiedniego kotła, który zastąpi stare i nieefektywne urządzenie grzewcze. Wszystkie kotły marki Vaillant spełniają wymogi programu „Czyste powietrze”.

Pompa ciepła – ekologiczne rozwiązanie

Alternatywą dla kopciuchów może być też powietrzna pompa ciepła, która wykorzystuje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Tylko 25% używanej przez nią energii to energia elektryczna. Tego typu urządzenie większość energii pozyskuje z otaczającego ją powietrza. Z 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa ciepła uzyskuje od 3 do 5 kWh energii cieplnej, co pozwala na 2-3 krotne obniżenie kosztów ogrzewania w stosunku do systemów grzewczych wykorzystujących olej opałowy, gaz płynny czy prąd.

Dużą zaletą powietrznych pomp ciepła jest brak konieczności wykonania odwiertów w ziemi przy montażu urządzenia, dzięki czemu powietrzna pompa ciepła sprawdza się przy modernizacji systemu grzewczego i jest urządzeniem tańszym niż gruntowa pompa ciepła. To dobre rozwiązanie dla niedużych domów.

Powietrzna pompa ciepła może nie tylko ogrzewać, ale także chłodzić pomieszczenia i podgrzewać wodę użytkową. Może ona pracować samodzielnie lub na zmianę z kotłem kondensacyjnym w układzie hybrydowym.

Jeśli o dotację ubiegają się budujący dom, można rozważyć wybór gruntowej pompy ciepła, zwłaszcza jeśli ma być to budynek o większej powierzchni i z większą liczbą domowników. Gruntowa pompa ciepła wymaga montażu w ziemi dolnego źródła ciepła w postaci odwiertów lub poziomego kolektora gruntowego, dlatego instalację najlepiej zaplanować na etapie projektu domu.

Różnego rodzaju pompy ciepła, spełniające założenia programu „Czyste powietrze”, są dostępne w ofercie marki Vaillant.

Program „Czyste powietrze” – jak to działa?

Od tego roku termomodernizacja jest wspierana przez rządowy program „Czyste powietrze”. Według szacunków Ministerstwa Środowiska, termomodernizacja w ramach programu ma objąć 3 miliony domów. Budżet „Czystego powietrza” wynosi 103 miliardy złotych.

W jego ramach właściciele domów jednorodzinnych oraz budujący nowe domy (po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie budowy) mogą starać się o dotację lub pożyczkę na ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej oraz zmianę starego, nieefektywnego urządzenia grzewczego na nowoczesne i bardziej przyjazne środowisku.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 53 tys. złotych i jest zależna od dochodów wnioskodawców – można uzyskać dotację do 90% wartości planowanej inwestycji. Wnioski należy składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także: Podwójna dotacja na pompy ciepła.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!